reklama

Sběr semen z letniček a jejich uchovávání

Sběr semínek z vlastních rostlin může být nejen zábavný, ale také ekonomicky výhodný. Když si semena letniček sesbíráte sami, víte přesně, odkud pocházejí, a můžete se také pustit do nejrůznějších barevných kreací, experimentů a možná se vám povede i křížení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uchovávání semen letniček vám ušetří peníze za nákup v obchodě

Sběr semínek letniček

Naučte se správně sbírat a skladovat vlastní semínka. Proč? Protože tím výrazně ušetříte za nákup nových semen na jaře. Sběr semínek okrasných rostlin - letniček či trvalek není složité. Základním kamenem úspěchu je sesbírat semena v pravou chvíli. Nesmí být ani nedozrálá ani přezrálá.

Semena a plody rostlin dozrávají v různou dobu. Je proto potřeba znát období, kdy květiny plně kvetou a za jak dlouho po odkvětu je možné sběr semínek realizovat. Je třeba sledovat, kdy jsou rostliny již zralé a nečekat, jinak semínka vypadnou na zem nebo si na nich pochutnají ptáci a hmyz.

Semínka sbírejte ideálně za slunečného dne
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Semínka sbírejte ideálně za slunečného dne

U některých druhů letniček je možné rozprostřít na zem pod rostliny papír nebo látku, kam zralá semínka ze schnoucích květin vypadají. Ne vždy je to ale proveditelné prakticky, zvlášť pokud rostliny rostou hustě vedle sebe.

Nejprve je potřeba si vybrat zdravé rostliny, ze kterých se budou semena odebírat. Proč? Protože některé patogeny by mohly v semenech přezimovat a způsobit v dalším roce onemocnění rostlin.

Sběr semen si pečlivě naplánujte, abyste vystihli správný čas
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sběr semen si pečlivě naplánujte, abyste vystihli správný čas

Sběr semínek by měl probíhat ve dnech, které jsou suché a suché jsou i noci (večer a nad ránem nepadá rosa), abyste měli jistotu, že semena nebudou zvlhlá. Počkejte i několik dnů poté, co nebyl žádný déšť.

Při sběru používejte nůžky a semena ukládejte do papírových sáčků nebo obálek, na kterých budete mít uvedený druh rostliny a datum sběru. Semena dávejte do jednoho sáčku pouze od jednoho druhu rostlin. Smíchat je můžete pouze v případě, že se chystáte v následné sezóně vysévat semena ve stylu letní louky. 

Je důležité skladovat nasbíraná semena v suchu, chladu a temnu. Klidně využijte ledničku, ale před vložením do chladu nechte semena několik dní vyschnout na suchém a větraném místě.

Semena je potřeba uchovávat v papírových sáčcích nebo uzavíratelných dózách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Semena je potřeba uchovávat v papírových sáčcích nebo uzavíratelných dózách

Nesbírejte semena z rostlin označených F1. Jedná se totiž o hybridní rostliny, které nejsou schopny v semenech uchovat informace z mateřské rostliny. Na rozdíl od volně opylovaných čili nehybridních odrůd si tato semena neuchovávají své vlastnosti. Semena sice vyklíčí a rostliny i vyrostou, ale budou plané. Problémem tak bude rezistence vůči chorobám, barva květů i jejich velikost. Sběr těchto semínek je tak celkem zbytečný a neefektivní.

Některé hybridní odrůdy jsou navíc pylově sterilní, což znamená, že tyto rostliny nejsou schopny  vytvářet pyl, a tím ani vlastní semena. 

Vaše květinová semínka pravděpodobně nevydrží tisíciletí jako známý lotos z Číny, starý více než 1 300 let, ale správným skladováním jim můžete zajistit schopnost klíčení alespoň do další sezóny.

Zdroj informací: nasezahrada.com, potravinovezahrady.cz, dumazahrada.cz

Publikováno: 29. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová