reklama

Pečujte s láskou o strunné nástroje, aby vám dlouho vydržely

Všechny strunné nástroje, ať už je to kytara, housle nebo klavír jsou oblíbené mezi amatérskými i profesionálními hudebníky a vytvořit hudbu a píseň bez těchto nástrojů prostě nejde. Aby strunné nástroje dobře a krásně zněly, musí se jim věnovat řádná péče, musí být správně ošetřovány a ukládány. Máme pro vás pár tipů, jak docílit toho, aby se strunné nástroje u vás měly jako v bavlnce.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Strunné nástroje obecně

Strunné nástroje jsou mezi hudebníky asi nejrozšířenější. Rozdělují se do několika skupin a jistě mnohé překvapí, že se mezi ně počítá také třeba klavír. Nejčastěji po klavíru (ten spolu s cembalem řadíme mezi nástroje strunné klávesové) saháme po kytaře či houslích. Kytara společně s banjem, loutnou, citerou a mandolínou patří k strunným nástrojům s hmatníkem, zatímco housle, violoncello, viola či kontrabas jsou nástroje smyčcové. V této velké rodině strunných nástrojů nalezneme ještě cimbál, harfu nebo niněru a některé vskutku exotické strunné nástroje jako je er-chu (čínský hudební nástroj s dvěma strunami) nebo turecký santúr.

Strunné hudební nástroje jsou zjednodušeně řečeno takové hudební nástroje, ve kterých se struny rozechvívají buď prsty, nebo jsou struny rozezvučeny nějakým mechanickým zařízením jako je klaviatura nebo smyčec.

Strunné hudební nástroje jsou velmi oblíbené a jsou součástí mnoha hudebních žánrů a kultur. Díky jejich univerzálnosti mohou hudebníci vytvářet obrovské množství různých stylů, vzniká bezpočet písní a v podstatě si dnes nikdo neumí hudbu bez houslí, kytary, klavíru a dalších nástrojů vůbec představit.

Strunné nástroje je potřeba ukládat do pouzdra
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Strunné nástroje je potřeba ukládat do pouzdra

Jak pečovat o strunné nástroje?

Hudební nástroje, a strunné nástroje obzvlášť jsou z 90 % vyrobeny ze dřeva a jsou poměrně křehké. Je proto potřeba se k nim podle toho chovat. Strunné nástroje bychom vždy měli přenášet a uchovávat uzavřené v pouzdře. Vždy manipulujeme s nástrojem tak, že jej držíme za krk. Strunné nástroje, zejména smyčcové hudební nástroje jsou velmi citlivé na extrémní teploty a vlhkost, které je mohou poškodit, proto musí být ukládány v suché a dobře větratelné místnosti. Přílišné sucho ale škodí také, protože dochází k odpařování vlhkosti ze dřeva a strunné nástroje se pak tzv. propadají (přední či zadní strana nástroje se začne kroutit). 

Zlozvyk spousty amatérských hudebníků věšet si svou oblíbenou kytaru nebo housle na zeď může takovému nástroji ublížit. 

Kytara po dědečkovi má spíše citovou hodnotu, proto při její opravě myslete na to, kolik to bude stát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kytara po dědečkovi má spíše citovou hodnotu, proto při její opravě myslete na to, kolik to bude stát

Jak opravit strunné nástroje?

Praskliny, hluboké rýhy, vyštíplá místa a podobně musí opravovat kvalifikovaný a zručný odborník na hudební nástroje, nejlépe ihned po vzniku závady. Některé drobné opravy si ale může každý doma udělat sám. Například výměna strun patří mezi ty úkony, které by ostatně každý muzikant měl ovládat na jedničku. Struny by se měly měnit jedna po druhé a nikdy ne najednou. Je nutné, aby byl na kobylce stále rovnoměrný tlak, protože povolením všech strun najednou může dojít k posunutí nebo i zborcení duše nástroje.

Staré a cenné hudební nástroje je nutno velmi pečlivě uchovávat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staré a cenné hudební nástroje je nutno velmi pečlivě uchovávat

Při výměně strun vždy kontrolujeme kobylku, aby nedošlo k jejímu posunutí.

Správnou péči si zaslouží také smyčec. Nenechávejte jej trvale utažený, protože se žíně budou poškozovat vlivem tlaku, kterému budou vystaveny po dlouhou dobu. Žíně by měly být také potírány kalafunou, aby dobře klouzaly po strunách.

Samozřejmostí by mělo být otírání nástrojů od prachu měkkým hadříkem. Nikdy nástroj nemáčíme vodou ani nepoužíváme čisticí prostředky. Strunné nástroje ale budou chtít čas do času hezky vyleštit. K tomu používáme pouze leštidla, určená na dřevěné hudební nástroje.

Závažné poškození nechte posoudit odborníkem. Ačkoliv opravitelný je téměř každý problém, mnohdy je potřeba si položit otázku, zda se oprava vyplatí. Pokud se jedná o výjimečný a cenný nástroj, je oprava jediným možným řešením, jak takové strunné nástroje zachránit. Ke kytaře, která s námi vandrovala během našich studentských let, máme jistě hlubokou citovou vazbu, ale její cena bude zanedbatelná v porovnání s cenou opravy.

I rozsáhlé poškození zvládne zkušený odborník na hudební nástroje opravit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
I rozsáhlé poškození zvládne zkušený odborník na hudební nástroje opravit

Pokud by cena opravy přesahovala značně cenu samotného nástroje, je na nás, zda chceme investovat do opravy nebo se nám vyplatí koupit nový nástroj.

Tip redakce: Pokud máte pocit, že je u vás dma příliš suchý vzduch, který by mohl strunné nástroje spíše poškozovat, můžete si koupit malý zvlhčovač přímo pro tyto typy nástrojů. Anebo si kupte jablko a vložte jej do útrob kytary. Kytara si z jablka vezme potřebnou vlhkost, a navíc bude krásně vonět.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Parťáci od fochu, guitar-head.cz, akordkvint.com

Publikováno: 26. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová