reklama

Chtěli byste si usušit bylinky? Poradíme vám, jak je usušit správně a bez chyb

Sušení bylin se může jevit jako snadný proces, nicméně i ten můžete zkazit. Sušit můžete hned několika způsoby. Nejjednodušší z nich je sušení bylin na vzduchu ve stínu, ale existují i jiné metody, které mohou být účinnější a určitě rychlejší, vhodné nejen pro letní období. Následující návod vám pomůže sušit bylinky doma a ukáže vám ten nejlepší způsob, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sušení bylin zvládnete i v paneláku

O čem je sušení bylin? 

Sušení bylin spočívá především v odstranění vody z rostliny, aby mohla být déle skladována a užívána i v době, kdy běžně neroste. To je zvláště důležité v případě léčivých bylin, protože sušení jim zachovává jejich účinnost, což vám umožní déle si užívat jejich pozitivních vlastností. 

Byliny před sušením rozprostřete na síť
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Byliny před sušením rozprostřete na síť

Jak začít se sušením bylinek?  

Nejprve si najděte vhodné místo pro sušení bylinek. Toto místo musí být suché a skryté před přímým slunečním zářením. Přímé vystavení slunci by totiž způsobilo, že by bylinky ztratily barvu a chuť. Mějte na paměti, že i čerstvé bylinky musí být svěží, čisté a bez kontaminace. Rozhodně je proto nesbírejte ve městě blízko rušných ulic a míst, kde jsou venčeni zvířecí miláčci. Pokud bylinky, které nasbíráte, pocházejí z vaší zahrádky, je to vlastně vůbec to nejlepší, protože si můžete být jisti jejich kvalitou. 

Sušení bylin tradičním způsobem je spojeno s hrubým předsušením ve svazku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sušení bylin tradičním způsobem je spojeno s hrubým předsušením ve svazku

A jak je správně sušit? 

  1. Bylinky nejprve jemně opláchněte, ale nutno dodat, že byste to měli udělat jen v tom případě, když je to potřeba. Po jemném opláchnutí je vždy svažte do svazků a pověste hlavou dolů (uříznutými oddenky nahoru, aby uschly). Takto nahrubo usušené rostliny  přemístěte do pološera do dobře větrané místnosti, kde je dosušíte. 
  2. Čerstvé byliny se vyplatí od sebe oddělit pomocí velkých listů papíru nebo sítě s úzkými oky. Pozor, sušení bylinek na drátěném pletivu se také nedoporučuje, protože může snadno zrezivět. Sušení bylinek na novinách je také špatný nápad, protože tiskařská barva obsahuje toxické sloučeniny. Sušení bylinek na papíře ochrání rostlinu před hnilobou a plísní. Na každý list je také dobré napsat datum, čas a místo vyzvednutí. I proto se vyplatí bylinky sklízet postupně, po menších porcích (to umožní surovinám rychle vyschnout a zároveň se vyhnete chybám při označování). 
  3. Při procesu sušení se vždy vyplatí udržovat určitý pořádek, aby různé rostliny nepřenesly své pachy a nebyly přístupné dětem, zvířatům a případným škůdcům a parazitům. 
  4. Sušení bylinek by mělo být krátkodobé (tedy zhruba 10 dní, nejlépe asi 2-3 týdny) a mělo by probíhat při teplotě 25-45 °C, nejlépe v dřevěném altánku, kůlně nebo na půdě. 
Byliny můžete sušit i v troubě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Byliny můžete sušit i v troubě

Bylinky však jde sušit i v troubě 

Sušení bylinek v troubě představuje snadný a efektivní způsob, jak je můžete uchovat po dlouhou dobu. Jak je však sušit? Byliny, které chcete nechat usušit, rozložte na plech a vysušte je v troubě vyhřáté na 30-40 °C. Tlačí vás čas a láká  vás vše urychlit tím, že budete bylinky sušit při vysokých teplotách? Nedělejte to! To rozhodně není dobrý nápad. Proces neurychlíte, naopak by mohlo dojít k popálení rostlin. Doba schnutí se přitom bude lišit v závislosti na druhu bylin a velikosti jejich listů, ale nejčastěji to trvá asi 4-6 hodin. Po uplynutí této doby je vyjměte z trouby a nechte zcela vychladnout. Při sušení se vyplatí nechat dvířka trouby pootevřená, aby se mohla odpařit voda. 

Elektrická sušička je zázrak vhodný i do paneláku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Elektrická sušička je zázrak vhodný i do paneláku

Nejrychlejší způsob sušení představuje elektrická sušička 

Domácí elektrické sušičky jsou velmi oblíbené a představují prakticky nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak si doma můžete usušit byliny. Byliny jsou přitom v sušičce sušeny rovnoměrně a během celého procesu máte kontrolu jak nad teplotou, tak i dobou sušení. V případě sušení bylinek v sušičce je rozdělte podle druhu a sušte každý zvlášť, aby se vám nesmíchaly vůně. Byliny sušte na 35 °C po dobu 4 hodin. Průběžně kontrolujte stav bylinek. Nejtěžší na sušení v elektrické sušičce je to, že se musíte správně rozhodnout, kdy je ten správný čas k vyjmutí.  

Sušení bylinek v mikrovlnné troubě 

Jednou z dalších možností, jak můžete usušit bylinky, je sušení v mikrovlnné troubě. V tomto případě stačí bylinky umístit mezi dvě vrstvy papírové utěrky a na chvíli zapnout teplo. Chcete-li přizpůsobit sílu a čas sušení silice, musíte provést několik testů, protože tyto hodnoty se budou pro každou rostlinu lišit. 

Nezapomeňte nakonec sušené byliny správně uchovávat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomeňte nakonec sušené byliny správně uchovávat

A jak sušené bylinky správně skladovat? 

Sušené bylinky si zachovají své vlastnosti po dlouhou dobu, ale pouze při správném skladování. Bylinky je proto nejlepší skladovat mimo světlo, které může negativně ovlivnit jejich kvalitu. Ne nadarmo volí mnoho lidí pro uskladnění bylinek tmavé skleněné dózy, které lépe chrání před světlem. Pokud pro ně použijete již použité nádoby, vyplatí se vybrat takové, v nichž byly dříve skladovány suché krupice, kakao nebo čaj. Jednotlivé bylinky se snažíme skladovat vždy odděleně. 

Zdroje informací: przepisy.pl, eldom.eu, nelsongarden.pl

Publikováno: 22. 8. 2024, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová