reklama

Muškáty jsou nejoblíbenější balkonové i zahradní květiny

Pěstování pelargonií je oblíbená činnost, které se věnovaly už naše babičky. Pelargonie čili muškáty se stále drží na špičce v oblíbenosti a patří mezi nejčastěji pěstované rostliny. Jejich variabilita je opravdu široká, můžeme si vybírat z množství barev či kultivarů. A přitom pěstování pelargonií není nic, s čím by si neporadil i úplný začátečník.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Historie pěstování pelargonií

Proč se pustit do pěstování pelargonií? Muškáty čili pelargonie (Pelargonium) řadíme do čeledi kakostovitých. Tyto poměrně nenáročné balkonovky patří mezi oblíbené rostliny, které pěstovaly už naše babičky a dodnes zdobí nejeden balkon a okna. Už se ale moc neví, že muškáty mají také léčivé účinky, a také se s úspěchem používají v kosmetickém průmyslu. Jejich vůně je nenápadná, ale velmi příjemná. 

První pěstované muškáty se do Evropy dostaly z Afriky jako zajímavost pro nizozemskou botanickou zahradu. Již během jednoho roku se semena muškátů rozšířila do Anglie, a velmi brzy se stala fenoménem. Dnes se můžeme setkat s mnoha druhy a mnoha odrůdami. Nejčastěji se pěstují kříženci odrůd, kteří jsou odolní a nabízejí mnoho podob a kultivarů. Díky tomu lze vybírat z mnoha barev květů a listů, velikostí a dalších vlastností.

Pelargonie jsou balkonové a truhlíkové květiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pelargonie jsou balkonové a truhlíkové květiny

Pelargonie můžete pěstovat od semínka

Pěstovat pelargonie ze semínek je méně časté. Muškáty si můžeme napoprvé vysít ze semínek. Anebo koupit již připravené sazenice, případně rozmnožit velmi snadno řízkováním. Výsev ze semen je snadný. Můžeme vysévat přímo do substrátu nebo do jiffů (rašelinový balíček v obalu). Z dobrých semen vzejdou dobré rostliny.

Podobné je to se sazenicemi. Pokud nakupujeme u prověřeného prodejce, budou sazenice zdravé a vitální. 

Při výsevu i výsadbě je základem úspěchu kvalitní substrát. Můžeme se spokojit buď s univerzálním substrátem, nebo zvolit přímo substrát pro muškáty. 

Stanoviště pro pěstování pelargonií by mělo být spíše slunné, nebo alespoň dostatečně světlé, ale není nutné plné slunce, které by mohlo mladé sazeničky spálit. Při výběru bychom se proto informovat, jaké podmínky daný druh muškátů vyžaduje. Není ale vhodné pro ochranu dávat muškáty do stínu, zde se jim dařit nebude.

Stejně jako substrát je důležitá zálivka. Ta by měla být pravidelná a dostatečná, aby byl substrát přiměřeně vlhký, ale ne podmáčený. Také přesoušení půdy není v pořádku, rostliny hůře prospívají.

Muškáty jsou víceleté rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muškáty jsou víceleté rostliny

A třetím bodem je pravidelné přihnojování a ochrana proti škůdcům. Muškáty mají tu výhodu, že svou vůní spoustu škůdců odpuzují, proto na nich nenajdeme např. mšice. Pravidelné hnojení je ale pro ně potřebné, a neuškodí jim ani přidávání probiotik.

Pěstování pelargonií v nádobách

Muškáty jsou nejspokojenější v truhlících nebo podobných pěstebních nádobách. Ostatně během desítek let byly vyšlechtěna právě do podoby balkonovek a okrasných rostlin do nádob. To ale neznamená, že si v záhonu nebo na skalce neporadí. Je to zase jen o správně zvolené půdě a stanovišti.

A proč je pěstování pelargonií v nádobách ta nejlepší varianta? Především proto, že muškáty jsou striktně teplomilné rostliny a pokud je chceme zachovat i pro další sezóny, nemohou zůstat venku přes zimu. Jednoduše by zmrzly. V truhlících či květináčích je snadněji přeneseme do vnitřních místností, kde zimu bez obtíží přečkají. 

Druhá věc je ta, že muškáty v květináčích nebo truhlících na oknech a balkónech prostě vypadají skvěle. 

Rostlinám je potřeba dopřát pravidelnou zálivku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostlinám je potřeba dopřát pravidelnou zálivku

Pokud budeme chtít pěstování pelargonií přenést právě na okna a balkóny, máme na výběr buď druhy vzpřímené, nebo převislé. Obě varianty budou okrasou těchto míst, protože dokážou vytvořit bohatá květenství s množstvím listů. 

Dají se spolu barevně velmi dobře kombinovat, ostatně jejich škála barev je dost široká - od bílé, přes růžovou, až po temně fialové. A stejně dobře se kombinují s dalšími balkonovkami - petúnie, surfinie, begónie a podobně. 

Muškáty jsou známé pro svou snadnou údržbu. Pokud jim dodáváte dostatek živin, kvetou obzvlášť bohatě. Chcete mít krásnou stěnu s květinami? Pak doporučujeme závěsné muškáty. Balkonoví zahrádkáři ve stresu raději využijí samočisticí muškáty. Stojící muškáty jsou zase dobrou volbou pro vytváření kompozic a květinových dekorací. Nemůžete se rozhodnout? Pak jednoduše zasaďte všechny dostupné druhy.

Chceme-li se dočkat opravdu bohaté násady květů, bude potřeba věnovat pěstování pelargonií trochu péče. Můžeme využít tzv. aktivátor kvetení a pravidelným zaštipováním a odstraňováním odkvetlých květenství podporovat nárůst nových výhonů a květů.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Napřírodno, pestitelka.cz, Grayling czech

Publikováno: 8. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová