reklama

Chystáte se do Albánie? Máme pro vás praktické rady na cestu!

Léto je ve své polovině, stále máme před sebou ještě spoustu dní, kdy se dá někam vyrazit. V poslední době se stala oblíbeným cílem našich dovolenkových cest Albánie. Aby vše probíhalo hladce, máme pro vás několik praktických rad, na co se před odletem připravit.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Praktické rady před cestou do Albánie se budou hodit!

Před cestou do Albánie si přečtěte praktické rady

Cestu do Albánie můžeme jen doporučit. Ale je dobré být připravený. Díky praktickým radám se vyhnete nepříjemnostem a stresu ještě před odletem. Albánie je fascinující destinace s bohatou historií, krásnou přírodou a pohostinnými lidmi. S nízkými cenami a relativně snadnou dostupností je ideální volbou pro české turisty hledající nové zážitky.

Dáváte přednost hotelu před privátem?
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Dáváte přednost hotelu před privátem?

Cestovní doklady

Pro vstup do Albánie potřebují občané České republiky platný cestovní pas. Ale vyzkoušeli jsme, že jde cestovat i na občanský průkaz. Přesto doporučujeme mít s sebou k občance i pas. Doba pobytu bez víza je až 90 dnů během 180 dnů. Pokud plánujete zůstat déle, nebo máte specifické účely cesty (práce, studium), je nutné se informovat o dalších požadavcích na víza.

Výměna peněz

Oficiální měnou Albánie je albánský lek (ALL). Před cestou do Albánie zapomeňte, že byste si vyměnili peníze v Čechách. Albánská měna není u nás k sehnání. Takže praktická rada zní: Směňte si koruny na eura. Vždy je dobré mít s sebou hotovost. V Albánii je široká síť směnáren ve městech, pokud plánujete cestu vnitrozemím, směňte leky již na letišti. Větší hotely a turistické oblasti mohou akceptovat platby v eurech, ale obecně je lepší mít místní měnu. Bankomaty jsou dostupné ve větších městech a turistických oblastech, kde lze vybírat peníze z českých platebních karet. V restauracích, větších obchodech a hotelích lze platit bezkontaktně. Na tržišti s tímto způsobem platby nepočítejte a vždy mějte k dispozici místní měnu.

Na plážích je dostatek lehátek a slunečníků, byť za poplatek
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Na plážích je dostatek lehátek a slunečníků, byť za poplatek

Mobilní data a internetové připojení

Operátoři v České republice nabízí různé balíčky pro volání a internet v zahraničí. Včas se informujte o ceně za volání a mobilní data v zemích mimo EU. V Albánii jsou dostupné služby několika mobilních operátorů, jako jsou Vodafone, Telekom Albania a One. Po příletu si můžete koupit předplacenou SIM kartu, která zahrnuje datový balíček, již přímo na letišti. Ceny jsou obvykle přívětivé a pokrytí sítí je ve městech i v turistických oblastech kvalitní. Wi-Fi je k dispozici ve většině hotelů, kaváren a restaurací. 

Stojí za to vyrazit mimo hotelovou restauraci
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Stojí za to vyrazit mimo hotelovou restauraci

Ceny v Albánii

Cesta do Albánie vás nezruinuje, je to cenově dostupná destinace. Při přepočtu cen z albánských leků  na české koruny  použijeme přibližný směnný kurz 1 ALL = 0,22 CZK (kurz se mění v závislosti na sezoně, takže je dobré si jej před cestou ověřit). V letních měsících počítejte s kurzem spíš 0,25 CZK. Mimo sezonu je směnný kurz leku vůči euru 100:1. V hlavní sezoně je to už jen 98:1. Stačí si pamatovat, že za 100 EUR dostanete 9800 ALL. Praktická rada: nemá smysl se honit po různých směnárnách, všichni drží stejný kurz. Na ulici jsme se peníze směnit neodvážili. Níže uvádíme orientační ceny některých běžných položek:

  • Jídlo v restauraci: Jídlo v levné restauraci stojí přibližně 500-1000 ALL (110-220 CZK), ve středně drahé restauraci za tříchodové menu zaplatíte kolem 2000-3000 ALL (440-660 CZK).
Jídlo je chutné a mnohdy i stylově servírované
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Jídlo je chutné a mnohdy i stylově servírované
  • Ubytování: Cena za noc v hostelu začíná kolem 1500 ALL (od 330 CZK), v hotelu střední kategorie se pohybuje kolem 5000-10000 ALL za pokoj (1100-2200 CZK).
  • Doprava: Jízdenka na městskou dopravu stojí cca 30-50 ALL (6,6-11 CZK), taxi je relativně levné, s průměrnou cenou 300-500 ALL (66-110 CZK) za kratší jízdu ve městě.
  • Káva v kavárně: Kdo by nechtěl ochutnat místní kávu. Ceny jsou levnější než u nás. Vyzkoušejte některou místní cukrárnu, budete překvapeni výběrem zákusků. Za šálek kávy zaplatíte přibližně 100-200 ALL (22-44 CZK).
  • Litr benzínu: Pokud si půjčíte auto, budete muset tankovat. Pohonné hmoty jsou jedna z mála položek, která je dražší než u nás. V sezoně jsme se setkali s cenami okolo 200 ALL za litr, tedy téměř 50 CZK za litr. Mimo sezonu je cena nižší, cca 160-180 ALL/litr (asi 35-40 CZK).
  • Láhev vody (1,5 litru): Pokud nejste ubytovaní v hotelu, ale někde v privátu a není vám výslovně schváleno pít vodu z vodovodu, je lepší vodu kupovat v lahvích. Cena za láhev vyjde přibližně na 50-100 ALL (11-22 CZK).
Kolonády lemují obchůdky a restaurace
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kolonády lemují obchůdky a restaurace

Praktické rady pro využití dopravy

Albánie nabízí několik možností dopravy, zvažte sami, co vám přijde pohodlnější. Na naší cestě jsme se nesetkali s nějakými nepříjemnostmi, přeci jen v obrovském horku, které léto v Albánii nabídlo, nebylo příjemné cestovat místním autobusem, který většinou jede přeplněný s otevřenými dveřmi. 

  • Autobusy a minibusy (furgon): Hlavní prostředek veřejné dopravy, který spojuje většinu měst a vesnic. Ceny jsou nízké, ale jízdní řády nejsou vždy přesné. Také zastávky nejsou zcela vždy řádně označené. Praktická rada naší delegátky: Postavte se tam, kde uvidíte u silnice hlouček lidí. S největší pravděpodobností zde zastaví autobus.
  • Taxi: Poměrně levné a snadno dostupné. Doporučuje se dohodnout cenu předem, pokud taxametr není k dispozici.
  • Půjčení auta: Možnost pro ty, kdo chtějí prozkoumat zemi individuálně. Půjčovny aut jsou dostupné ve větších městech a na letištích. Ovšem v předpisech jsou některé rozdíly oproti naší republice. Je dobré před nasednutím do auta vypozorovat chování ostatních řidičů v daném městě. Například v Drači se často používá klakson a běžné je dávat přednost všem, kdo vyjíždí z bočních ulic. Rychlost je ve městě nižší než 40 km/hod, protože prostě nikdo nikam nespěchá. Do jízdy často vstupují chodci, aniž by čekali, zda řidič zastaví. 
  • Vlak: Albánská železniční síť je omezená a poměrně zastaralá, není to nejefektivnější způsob cestování.
Doprava je ve městech poměrně hustá i v noci
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Doprava je ve městech poměrně hustá i v noci

Služby a další tipy

  • Zdravotní péče: Ve větších městech jsou nemocnice a kliniky, ale úroveň zdravotní péče může být nižší než v ČR. Doporučuje se cestovní pojištění.
  • Jazyk: Úředním jazykem je albánština, ale v turistických oblastech se často domluvíte anglicky nebo italsky.
  • Bezpečnost: Albánie je obecně bezpečná země pro turisty, ale jako všude je důležité být obezřetný, zvláště v noci a na odlehlejších místech.
Z každé dovolené si pořídíme záběr zapadajícího slunce
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Z každé dovolené si pořídíme záběr zapadajícího slunce

Se správnými cestovními doklady, dostatkem místní měny a základními znalostmi o místní dopravě a službách bude vaše cesta do Albánie díky našim praktickým radám jistě nezapomenutelná. Důležité je si na dovolené odpočinout a třeba občas přimhouřit oko nad něčím méně fungujícím, než na co jsme zvyklí od nás. Albánie se snaží vyjít turistům vstříc a pomalu se stát oblíbenou turistickou prázdninovou destinací. Třeba je právě nyní čas dát jí šanci a vyměnit za tolik oblíbené, ale předražené Chorvatsko.

V létě se nestačíte kochat rozkvetlými keři a místní flórou
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
V létě se nestačíte kochat rozkvetlými keři a místní flórou

Zdroj informací: autorka článku, myalbania.cz

Publikováno: 2. 8. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková

Mohlo by vás dále zajímat