Vytopili vás sousedi? Tato nepříjemnost může postihnout každého. Škoda přitom může být značná. Nezoufejte však. V tomto článku se dozvíte, jak postupovat krok za krokem, abyste minimalizovali škody a zajistili si náhradu. Od první pomoci, po to, co máte dělat a jak se vypořádat s následky vytopení.
Vytopeno sousedem, co teď?
Vytopeno sousedem? Taková situace může bohužel stát a obvykle jde o nečekanou záležitost. Obvykle na to přijdete po návratu domů, kdy najdete vodu na podlaze nebo si všimnete, jak teče po stěnách. Vůbec to nejhorší, co byste mohli v této situaci udělat, je zpanikařit. Nepanikařte! Nicméně, situaci řešte rychle. Zkontrolujte, zda je vstup do zatopeného bytu bezpečný (voda a elektřina se spolu nepřátelí). V žádném případě byste neměli do bytu vstoupit, pokud máte podezření, že došlo k zaplavení elektrického vedení.
Odstranění zdroje problému je zásadní. Někdy může být příčinou vytopení prasklá hadice pračky, ucpaná toaleta, odtok u vany nebo umyvadla, případně problém s potrubím nebo ventilem. Udělejte proto vše, abyste zamezili vzestup vody, tedy uzavřete hlavní přívodní ventil, a co nejdříve situaci oznamte sousedovi. Nemůžete se dostat k hlavnímu uzávěru vody? Požádejte o pomoc správce budovy, domovníka nebo jinou kompetentní osobu, která vám pomůže odstavit centrální přívod vody. Pokud voda postupuje dál, obraťte se na havarijní službu, která má tu pravomoc, aby za účasti policie vnikla do bytu.
Svůj vytopený byt neuklízejte hned!
Udržte tu chuť vrhnout se okamžitě na úklid na uzdě. Nejprve je nutné vše pečlivě zdokumentovat. Věci proto nechte tak, jak jsou, dokud vše pečlivě nenafotíte, a to včetně detailů. Nepotřebujete k tomu nějaký drahý fotoaparát, stačí, když vše nafotíte na mobilní telefon. Dobré také je, když fotky doplníte i o popisky nebo vlastní komentář. Fotografie budete potřebovat pro pojišťovnu. Dále dohledejte i doklad o vlastnictví bytu (a ideálně i účtenky a faktury ke zničenému vybavení).
Co dělat po zdokumentování škody?
Potom, co vše zdokumentujete, nahlaste škody pojišťovně, která vám pošle znalce, jenž vytvoří záznam o škodní události, na jehož základě vám bude přisouzeno odškodné.
Teprve až pak můžete uvést byt do původního stavu
A nutno říci, že to by měl provést viník celé události, tedy váš soused. Záleží samozřejmě na rozsahu škod a pak také na tom, zda to zvládnete vlastními silami, nebo bude zapotřebí využití specialistů a řemeslníků.
Jak dlouho trvá vysušení bytu?
Doba schnutí závisí na úrovni vlhkosti v místnostech. V případě menšího zaplavení bytu stačí v mnoha případech jen několik dní, jenže u vážnějších stavů jsou potřebné k vysušení týdny (ve chvíli, když voda pronikla do hlubších vrstev stavební konstrukce). Pak je totiž nutné řešit nejen vzhled, ale i bezpečnost.
3 možnosti, s nimiž se v tomto případě můžete setkat
- Soused má pojištění odpovědnosti s rizikem vodovodní škody, což je vůbec to nejlepší, protože náklady na škodu budou hrazeny právě z ní.
- Soused nemá sjednané pojištění odpovědnosti, ale vy máte sjednané pojištění majetku. V tomto případě bude náhrada škody uhrazena z vašeho pojištění. Pojišťovna však bude potom zaplacení dané částky nárokovat na viníkovi.
- A vůbec nejhorší situace nastane, když soused, ale ani vy nemáte sjednané vhodné pojištění, protože pak už je to jen na domluvě mezi vámi a vaším sousedem. Ideální by bylo, kdybyste písemně sepsali dohodu, v níž bude přesně uvedeno, jak bude škoda odstraněna a jak proběhne úhrada nákladů. K náhradě škody a uvedení bytu do původního stavu by přitom mělo dojít do 30 dní, pokud se tedy nedohodnete jinak. V opačném případě se o likvidaci škod a opravu postaráte sami, ale po sousedovi můžete vymáhat úhradu vzniklých nákladů. Zde je největší riziko vzniku tahanic s soudních pří.
Co je ještě dobré vědět o riziku vytopení sousedem
V panelovém domě dochází k vytopení sousedem nejčastěji v létě. Zajímavé je i to, že právě vytopení sousedem je v této době i hlavní příčinou hlášených škod vzniklých na bydlení, i proto je dobré se před tímto rizikem chránit.
Jaká jsou tedy preventivní opatření proti vytopení?
- Nezapínejte pračku nebo myčku, když odcházíte z domu.
- Pravidelně kontrolujte stav potrubí a hadic u umyvadla, záchodu, pračky nebo myčky.
- Odjíždíte na víkend nebo delší dobu? Zastavte přívod vody.
- Alespoň 2x do roka zkontrolujte topení, jestli neobjevíte známky poškození.
- Na vodovodní hadičky nepokládejte čistící hadříky, vlhkost a zbytky saponátů je poškozuje.
- Pomoci může i záplavové čidlo, které detekuje záplavu.
Zdroje informací: dostupnyadvokat.cz, zooco.io, top-pojisteni.cz, lessmess.storage
Publikováno: 5. 8. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová