Letní škůdci se nevyhýbají ani našim pokojovým rostlinám, zejména pokud jim dopřáváme luxus letnění na balkóně nebo na terase. Pokud objevíme při pravidelné kontrole napadenou rostlinu, přestěhujeme ji ihned do karantény, tedy na místo, odkud se letní škůdci nebudou moci rozlézt nebo rozletět na další cíle. Pokud nejsme příznivci chemických insekticidů, lze ve většině případů použít osvědčené babské rady nebo biologické přípravky, a také přirozené nepřátele těchto škůdců.
Kteří letní škůdci se zabydlují na pokojových rostlinách?
Proč jsou prázdninové dny pro naše rostliny rizikové kvůli útoku letních škůdců? Tyto dny bývají horké, proto se snažíme v bytech větrat. Prospívá to našemu organismu a prospívá to i pokojovým rostlinám. Někdy také pokojovky odnášíme na balkon nebo na zahradu a dopřáváme jim letnění. Kontakt pokojových rostlin a vnějšího prostředí však znamená nejen vyslunění a oživení pro rostliny, ale také nasbírání velké plejády škůdců, kteří si na našich opečovávaných kytičkách uspořádají bohatou hostinu.
Nejhojněji zastoupení letní škůdci jsou hlavně mšice. Díky tomu, že patří mezi létavý hmyz, dokážou tyto malinkaté bestie uletět i dost velkou vzdálenost a usadit se na našich pokojovkách. Je to pro ně vítané zpestření nudného života.
O mšicích byly napsány stohy knih, proto si boj s nimi připomeneme v hlavních bodech:
- Sdružují se v koloniích na vrcholcích stonků, listech či květech a sají rostlinné šťávy.
- Mohou být zelené, hnědé i černé.
- Při malém napadení stačí rostliny osprchovat nebo otřít listy hadříkem a mýdlovým roztokem.
- Přípravky, které mšice likvidují - Neudosan, Mospilan, Decis Mega, Karate Zeon nebo Biool.
Puklice
Puklice jsou nepohyblivé a mají krunýř, který je chrání před vnějším okolím. Nepatří mezi typicky letní škůdce, ale protože se živí rostlinnými šťávami, nalezneme je na venkovních rostlinách hlavně v létě, na pokojovkách ale celoročně. Napadené rostliny mají po "útoku" puklic zdeformované listy, které mohou být dokonce prožrané nebo úplně zničené. Puklice také velmi často vylučují lepkavou tekutinu, tzv. medovici.
Prevencí je pravidelná prohlídka rostlin, která pomůže včas odhalit napadení puklicemi. Ochrana spočívá v odstraňování štítků kartáčkem, otíráním listů alkoholem či minerálním olejem nebo přípravky na bázi oleje, např. Biool. V případě silného napadení je možné použít insekticidy (Raptol nebo Spruzit AF).
Smutnice
Miniaturní černé mušky, vylétávající z přemokřeného substrátu, jsou smutnice. Jejich průsvitné larvy s černou hlavou způsobují okus kořínků a vadnutí rostlin. Smutnice jsou typičtí letní škůdci, v zimě se jejich výskyt zminimalizuje.
Na dospělé smutnice platí žluté lepové desky, které postačí umístit poblíž napadených rostlin. Larvy vyhubí háďátko - parazitická hlístice, kterou aplikujeme se zálivkou. Prevencí je zálivka do podmisek a nepřelévání substrátu. Postřiky s pyrethrinem jsou také účinné proti smutnicím a jejich larvám, dále neemový olej nebo roztok peroxidu vodíku.
Svilušky
Svilušky patří mezi obávané, a bohužel nejen letní škůdce, protože vysávají šťávu z listů, a tím oslabují celou rostlinu, dokud neuhyne. Jemné pavučinky na řapících listů a vrcholcích výhonů upozorňují na jejich přítomnost. Pokud problém se sviluškami nezačneme řešit hned, napadené listy získávají stříbřitý nádech a postupně zavadnou, žloutnou, až uschnou.
Výhodou je, že svilušky nesnášejí vlhko, proto první ochranou pokojových rostlin může být rosení a mlžení. Pomůže cibule, heřmánek i mýdlo - stačí vyrobit roztok z vyluhovaných slupek cibule, květů heřmánku a mýdla, a rostliny opakovaně postřikovat.
Nissorun či Vertimec jsou přípravky přímo určené proti sviluškám. Můžeme si pořídit přirozeného nepřítele svilušek – dravého roztoče Typhlodromus pyri. Prodává se v podobě plstěných pásek, které se obtočí okolo rostlin (tyto pásky je praktičtější používat u vzrostlých pokojových rostlin).
Molice muškátová
Tato miniaturní muška napadá zejména spodní stranu listů. Listy vadnou a později uschnou a opadají. Nejvíce jsou molice škodlivé pro anglické muškáty. Jejich likvidaci svěříme ihned po odhalení insekticidu.
Zdroj informací: nkz.cz, hmyzak-off.cz, hnojik.cz, dumazahrada.cz
Publikováno: 25. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová