Oprava bot se v dnešní době už moc nevyplatí. Proč také boty opravovat, když si můžeme pohodlně koupit třeba i několik párů bot za sezónu. Internetové obchody pak nabízejí boty skoro za hubičku, tudíž není problém v případě, že se nám boty rozbijí, pořídit nové. V některých případech se ale oprava bot vyplatí, zvlášť pokud se jedná o boty dražší, oblíbené, nebo se boty poškodí v místech, kde není možné použít jiné nebo si jiné koupit. Pak je dobré vědět, jak třeba přilepit odchlípnutou podrážku.
Oprava bot svépomocí
Pokud se nám poškodí boty, většinou to nijak dramaticky neřešíme. Prostě boty vyhodíme a koupíme si nové. Na trhu je ostatně taková spousta nejrůznějších typů obuvi, až přechází zrak. Občas se ale stane, že se boty rozbijí - nejčastěji rozlepí v tu nejnevhodnější dobu. Zejména při dlouhé túře po horách, uprostřed amazonských pralesů nebo týden před výplatou.
V takové chvíli musíme řešit, jak boty opravit, aby se v nich dalo ještě nějakou dobu chodit. Oprava bot nakonec není nic světoborného, a pokud zvolíme správný způsob, mohou nám boty sloužit dál.
Nejčastější problémy s botami jsou přetrhané tkaničky, rozlepená podrážka nebo ulomený podpatek. Ač se to nezdá, s většinou problémů si poradíme doma a nemusíme shánět opravnu obuvi nebo mistra ševce.
Přetržené tkaničky jsou to nejmenší zlo. Dají se buď navázat, v nejzazším případě nahradit provázkem. Pokud víme, že se v příštích dnech budeme vyskytovat mimo civilizaci (např. na dovolené nebo expediční výpravě a podobně), rozhodně se vyplatí si do zavazadla na cestu přibalit jeden pár tkaniček navíc. Takovou zátěž hravě uneseme a ušetříme si i starosti.
Větší problém nastane, když se při kontaktu boty a země nebo kamenu odlepí podrážka. To se samozřejmě stát může, protože podrážky se k botám lepí více či méně kvalitním lepidlem a někdy prostě únava materiálu vykoná své.
V takové chvíli je potřeba boty něčím zalepit. Pokud boty potřebujeme téměř okamžitě zase použít, musíme použít lepidlo, které téměř okamžitě neposlušnou podrážku přilepí. Tedy vteřinové lepidlo. Protože jsou boty vyrobené z pružných materiálů, musí být samotné vteřinové lepidlo také pružné a nelámavé.
Speciálně pro boty se hodí gelové lepidlo, které je dokonale pružné. Lepidlo lepí už během 10 vteřin. Je potřeba nanášet lepidlo na povrch očištěného materiálu v přiměřeném množství. Toto lepidlo nedráždí pokožku, je bez zápachu a je odolné vůči nárazům a vibracím, což je právě při opravě bot více než vhodné.
Pokud si s sebou na cesty takové lepidlo vezmeme, bude oprava bot uprostřed přírody hračkou. Lepidlo se prodává v úsporném balení 3 g nebo 5 g, takže opět je to pomocník, který nezabere moc místa a může být velmi užitečný.
Trochu práce si už budeme muset dát s opravou ulomeného podpatku, kde bude potřeba obě strany obrousit a zdrsnit. Poté nanést lepidlo a botu v těchto místech pevně zafixovat. Pokud se podpatek vylomí přímo z podrážky, neuškodí jej po přilepení ještě zpevnit několika slabými hřebíčky.
Oprava bot zahrnuje i vyspravení děr, které vznikají buď prodřením, nebo proražením. Pokud díra vznikla v látkové části, můžeme zkusit díru zalátat za použití pevné, ideálně režné nitě. Na vnější díry pak existuje opravná pasta, která díry zacelí.
Někdy se také stane, že boty na zip nejdou rozepnout nebo naopak zapnout. Jedním z oblíbených tipů našich babiček je namazat neposlušný zip mýdlem.
Zdroj informací: Minutový manžel Pepa Libický, cs.caqe.com, ceys
Publikováno: 15. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová