Letní parna jsou každoroční výzvou, jak zvládnout chlazení v bytě. Nejjednodušším, ale také finančně nejnáročnějším řešením je pochopitelně výkonná a kvalitní klimatizace. Ale jde to i bez ní a s mnohem nižšími náklady.
Na chlazení bytu jednoduše a chytře
Teplé dny k létu patří, a pokud jsme někde v přírodě, ideálně na koupališti či u rybníka, jsou přesně tím, po čem toužíme. Mnohem méně radosti nám ale teplý vzduch dělá doma, takže několik výborných a cenově nenáročných tipů na chlazení bytu přijde skutečně vhod.
Teplý vzduch proudí do místností okny a balkonovými dveřmi a otepluje nejen ovzduší v bytě, ale také předměty, které se v něm nacházejí. Vhodnou obranou jsou závěsy a žaluzie, nejlépe ve světlých barvách, které tolik nepřitahují teplo. Jenže jejich celodenní použití může z bytu udělat tmavou kobku, takže jako velmi praktické řešení se nabízí instalace protislunečních reflexních fólií, které jsou na trhu k dispozici ve variantě pro interiér i exteriér.
Výraznou roli ve správném chlazení bytu hraje větrání, které bychom měli během nejteplejší části roku provádět v hodinách, kdy panuje nejmenší teplo, a rozhodně nikoliv mezi 12 až 16 hodinou odpoledne, kdy je největší úpal. Vyhneme se i zdánlivě příjemnému průvanu, který nesvědčí nejen nám a domácím mazlíčkům, ale také pokojovým květinám.
Užiteční pomocníci - led a mokré ručníky
Pocit nesnesitelného dusna zvyšuje v místnostech suchý přehřátý vzduch. Při chlazení bytu tedy využijeme nejrůznějších způsobů zvlhčování. K tomu slouží nejen elektronické zvlhčovače, ale také mokré ručníky rozvěšené v místnostech, nebo pověšené na sušáku na prádlo. Hodí se mít po ruce rozprašovač se studenou vodou, kterou občas rozprášíme v prostoru, případně můžeme občas lehce navlhčit i závěsy. Skvělým prostředkem ke zvlhčení vzduchu jsou obyčejné kbelíky s ledem rozmístěné po bytě.
Výkonný přenosný ventilátor spolehlivě rozhýbe vzduch v místnostech, musíme ho ovšem správně používat. Zásadní chybou je obracet ho proti sobě, mnohem lepší je směřovat ho na nábytek a jeho účinek ještě zesílíme, když před něj umístíme kbelíček s ledem nebo studenou vodou.
Nejteplejší místností bývá nejen v parných dnech kuchyně, zejména při vaření. Snažíme se jí tedy vyhnout a omezíme přípravu teplých pokrmů, ostatně během teplých letních dnů je vhodnější připravit k jídlu třeba chutný zeleninový salát než těžko stravitelnou vepřovou pečeni.
- Veškerá elektronika a domácí spotřebiče oteplují vzduch, i když jsou pouze v pohotovostním režimu. Proto je raději vypneme stejně jako jinak užitečnou vychytávku, kterou je vyhřívaný věšák na ručníky v koupelně.
- Nenápadným, ale účinným ohřívačem domácnosti jsou klasické žárovky, takže nejen z úsporných důvodů je nahradíme LED diodami.
- Pro celkové ochlazení našeho organismu je vhodné popíjet chlazené nebo vlažné neslazené nápoje.
- V parných dnech odstraníme z domácnosti nejrůznější dekorativní koberečky a kožešiny, které zbytečně zvyšují celkovou teplotu a drží se v nich prach.
- K létu patří lehké textilie, což platí nejen pro oblečení, ale i pro lůžkoviny - v tomto období udělají skvělou službu chladivé saténové povlečení a bavlněné prostěradlo.
- V horku se sprchujeme vlažnou a chladnější vodou, nikoliv vysloveně studenou, která uzavírá tělesné póry, a organismus pak není schopen zbavovat se efektivně přebytečného tepla.
- Kombinováním několika metod chlazení bytu dosáhneme větší účinnosti, a domácnost tak ochladíme klidně až o 5 °C.
Zdroj: www.primavent.cz, www.bonami,cz, www.decoro.cz
Publikováno: 22. 7. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová