Péče o vířivku je způsob, jak v tomto relaxačním zařízení udržovat průzračně čistou vodu, funkční trysky a bezvadnou filtraci. Jen tak je možné si užít pobyt ve vířivce, která na naše tělo působí blahodárně, prokrvuje pokožku, uvolňuje ztuhlé svaly a má pozitivní vliv i na naši psychiku. Pokud péči o vířivku podceníme nebo zanedbáme, může se stát, že zakrátko přestane sloužit. Odborná oprava pak bude stát podstatně víc než samotná pravidelná údržba.
Péče o vířivku
Moderní bydlení znamená dopřávat si všemožné nadstandardní vymoženosti. A tak se v mnoha domech setkáváme i s vířivkou, kterou si majitelé nechali usadit v samostatné místnosti nebo přímo zabudovat do koupelny. Proč ne? Přispívá to ke komfortu bydlení a používání vířivky samo o sobě má přínosný vliv na naše zdraví. A když se investuje do péče o naše zdraví, měla by péče o vířivku jít ruku v ruce.
Optimálně nastavená voda ve vířivce odplavuje stres, snižuje a uvolňuje napětí ve svalech, umožňuje větší pružnost a zvýšení přívodu krve do bolestivých oblastí, pomáhá odvádět bolestivé pocity z postižených nebo namožených míst celého těla.
Pobyt ve vířivce před spaním je skvělým prostředkem k přípravě na noční odpočinek. Teplá voda z trysek napomáhá urychlit uzdravení z menších vnitřních zranění, pooperačních stavů, pohmožděnin.
"Správně nasměrované proudy vody v oblasti kříže se postarají o namasírování svalstva trupu po stranách křížových obratlů, sedacího nervu a bederního kloubu. Výkonné a dobře prokrvené svaly jsou tím nejdůležitějším předpokladem pro uchování zdravých zad.", radí lázeňská terapeutka Lenka Malá.
Je vcelku jedno, zda používáme vířivku soukromou, navštěvujeme městský bazén nebo jezdíme do lázní. Všude platí jedno - vířivka bude mít správné účinky na naše zdraví jen tehdy, pokud bude bezchybně fungovat. Ve veřejných zařízeních se péče o vířivku ujímají vyhrazení technici a údržbáři, doma se o vířivku musíme postarat sami, případně využívat služeb odborníků.
Největším nepřítelem vířivky je tvrdá voda a sůl. A také oleje a mastnota.
Tvrdá voda obsahuje zvýšené množství chloridů, síranů, dusičnanů a křemičitanů. Pro lidské zdraví není nebezpečná, ale o to víc je nepříjemná pro naše spotřebiče. Minerální usazeniny se projevují jako bílý až nažloutlý tuhý povlak, který se usazuje na stěnách bubnů praček, topných spirálách v rychlovarných konvicích či v tryskách sprchových hlavic nebo vířivek. Navíc tvrdá voda nepříznivě působí na kvalitu vlasů, protože je zanechává suché a nevyživené. Vysušuje pleť a může způsobovat ekzémy, a už vůbec není vhodná ke koupání miminek a malých dětí.
Tvrdou vodu vám pomohou odhalit některé měřicí přístroje. Díky nim také například změříme hladinu chloru v bazénu nebo množství dusičnanů ve vodě. Jak ale poznáme vodu tvrdou? Ta standardní by se měla pohybovat v rozmezí od 2 do 3,5 mlmol na litr.
Problém není jen s tvrdou vodou, ale také vodou studniční, která může obsahovat zvýšený obsah železa nebo manganu. Železitá voda při ohřevu způsobuje podobné problémy jako vodní kámen. Nejlepším řešením je pořídit si filtr na vodu, který se také označuje jako odželezňovač vody.
Ve vířivkách se nemá používat chlor, nebo alespoň ne ve vysoké koncentraci. Ačkoliv patří mezi osvědčené dezinfekční prvky, přechlorovaná voda není pro koupání ve vířivce vůbec vhodná. Má vliv na pokožku, kterou vysušuje, a může způsobit celou řadu zdravotních obtíží jako rozvoj ekzémů nebo rozvinutí alergické reakce.
Pokud nechcete využívat chemii ve vodě, doporučujeme vám sáhnout po UV lampě.
Jak vypadá péče o vířivku, pokud používáme koupelové soli nebo aromatické olejíčky? Zážitek z vířivky je ještě lepší, když je kombinován s éterickým olejem, který zvedá náladu, povzbuzuje nebo uklidňuje. Ano, je to možné a vířivce by soli a éterické či aromatické oleje neměly nijak zvlášť ublížit, pokud bude péče o vířivku intenzivnější.
Především bychom měli používat čistě přírodní produkty, které neobsahují žádné chemické přísady. Měnit vodu 3-4x ročně by se mělo stát pravidlem a pokud nebudeme vířivku používat celoročně, na zimu ji rozhodně vypustit, kompletně vyčistit a nechat odpočinout do další sezóny.
Někteří výrobci vířivek ale používání koupelových solí a olejů pro své výrobky nedoporučují (z hlediska použitého materiálu) a zde by se opravdu nemuselo vyplatit jejich rady nedodržet.
Samotná péče o vířivku není o nic složitější než o bazén.
- Věnujeme pozornost nejen vodě ve vířivce, ale také vířivce samotné.
- Není vhodné používat na čištění abrazivní látky, které mohou povrch vířivky poškrábat, nebo příliš agresivní chemické přípravky.
- Pravidelně je potřeba čistit filtr vířivky.
Po skončení koupací sezóny vířivku zakryjeme krytem, který zabrání vniknutí nečistot a ztrátě tepla.
Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Útulný domov, SPA studio, snhk.cz, cistavoda.cz, upravvodu.cz
Publikováno: 8. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová