reklama

Jak správně odstranit zvadlé květy muškátů

Muškáty jsou skutečné kvetoucí zázraky.  Při správné péči vás budou těšit nevyčerpatelnou zásobou květů od jara až do podzimu. Potřebují dostatek slunečního světla, tepla, vody a živin, aby mohly nepřetržitě a mnoho měsíců vytvářet nové květy. Ideální režim pro většinu odrůd muškátů zahrnuje i pravidelné odstraňování zvadlých květů a listů. Odborníci z iniciativy Pelargonium for Europe (PfE) přináší tipy, jak je zbavit odkvetlých částí. 

i (Zdroj: Pelargonium for Europe)
Muškáty jsou nádherné rostliny, které vám mohou přinášet radost svými květy od jara až do podzimu

Pro dokonalý vzhled, optimální zdravotní stav a maximální vitalitu květů je důležité pravidelně odstraňovat zvadlé nebo poškozené květy či listy, a to ze tří důvodů. Za prvé, muškáty po odstranění těchto částí jednoduše vypadají lépe. Za druhé se tím zabrání šíření chorob. Ve vlhkém prostředí mají zvadlé květy a listy tendenci se slepovat, což vytváří ideální podmínky pro houbové choroby. A za třetí, jejich odstraněním výrazně zvýšíte produkci dalších květů. Ošetřený muškát může totiž místo toho, aby soustředil energii na tvorbu semen, věnovat veškerou svou energii na tvorbu nových květů.

Jednotlivé květy a květenství

Květy muškátů rostou v květenstvích, která se skládají z velkého počtu jednotlivých kvítků. Zpravidla nekvetou všechny květy v květenství současně, což znamená, že některé květy již mohou být odkvetlé, zatímco jiné ještě ani nezačaly kvést. Dokud je vidět jen několik hnědých vybledlých květů, mnoho milovníků pelargonií se zdráhá odstranit celé květenství. V takovém případě je v pořádku dát pryč jen vybledlé květy jeden po druhém. Pokud však máte hodně muškátů, může být jejich ošetření tímto způsobem časově velmi náročné. Je tedy zcela v pořádku odstranit celé květenství. Rozhodně se nedoporučuje dlouhodobě ignorovat zvadlé květy a listy. To je důležitější u polokvětých a plnokvětých odrůd než u jednokvětých muškátů.

Udržujte rostliny v dobrém zdravotním stavu tím, že jim poskytnete optimální podmínky a pravidelně je kontrolujete na příznaky nemocí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Udržujte rostliny v dobrém zdravotním stavu tím, že jim poskytnete optimální podmínky a pravidelně je kontrolujete na příznaky nemocí

Odtržení místo odříznutí

K odstranění odumřelých květů a listů z muškátů nepotřebujete nůž ani nůžky. Uvadlé květy můžete snadno otrhat. Pokud jsou květy zvadlé, ale ještě ne suché, můžete je odlomit jednotlivě u stonku. Chcete-li odstranit celé květenství, uchopte stonek pod květenstvím dvěma prsty a odlomte jej proti směru růstu.

Zvolte správný čas

Muškáty se lépe čistí, když jsou stonky plné vody. Obvykle je to několik hodin po zalití nebo dešti. Když už jsme u deště: Muškáty jsou odolné rostliny nenáročné na údržbu. Bouřkové a deštivé počasí jim však nedělá dobře. Vytrvalý déšť a silný vítr jsou problematické zejména pro odrůdy s velkými, poloplnými a plnými květy. Pokud nemáte možnost zajistit muškátům chráněné prostředí, odstraňte mokré a poškozené květy a listy, jakmile počasí ustane.

Odstranění odkvetlých částí muškátů je klíčem k dlouhotrvajícímu kvetení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odstranění odkvetlých částí muškátů je klíčem k dlouhotrvajícímu kvetení

Samočisticí muškáty

Pokud vás nebaví muškáty pravidelně zastřihávat, jsou pro vás nejlepší volbou samočisticí odrůdy. Samy shodí své květy a obvykle hned vytvoří nové. Uvadlé listy je však stále třeba odstraňovat ručně. Samočisticí muškáty najdete především mezi převislými odrůdami.

Zdroj informací: Pelargonium for Europe

Publikováno: 5. 7. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce