reklama

Obnovte lesk stříbra: Snadné tipy a triky pro domácí čištění

Lesklé stříbro dodává nádech luxusu všemu, co zdobí. Od šperků a příborů, až po dekorace a doplňky. Nicméně i jeho zčernání je zcela běžný jev, k němuž dochází vlivem reakce stříbra se sírou ve vzduchu. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak je možné stříbro vyčistit a navrátit mu jeho lesk. A o těchto způsobech bude v tomto článku řeč.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lesklé stříbro 

Lesklé stříbro vám vydrží déle lesklé, pokud ho budete skladovat v suché krabičce nebo ve vaku. Je to proto, že mu nesvědčí, když je volně na vzduchu. Důležité proto je, abyste minimalizovali jeho expozici na vzduchu. Proti zčernání rovněž bojujete i jeho častým nošením a používáním. Pokud nechcete, aby vám stříbro rychle zčernalo, vyhýbejte se při nošení chemikáliím. Obzvláště si dejte pozor na chlor, parfémy a kosmetiku. 

Čištění pomocí zubního kartáčku a zubní pasty není ideální
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čištění pomocí zubního kartáčku a zubní pasty není ideální

A co dělat, když stříbro přece jen zčerná? 

Rozhodně stříbro nečistěte zubní pastou a kartáčkem, a to ani tím nejměkčím. Zubní pasta sice stříbro krásně vyčistí, o tom žádná, nicméně kartáček může stříbro poškrábat. Takové poškození pak vede k rychlejšímu černání a zanesení nečistotami. Tento způsob čištění stříbra proto raději vynechte. 

Stříbro je možné čistit i pomocí jedlé sody
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stříbro je možné čistit i pomocí jedlé sody

Čištění stříbra pomocí sody 

Velmi efektivní a vychytaný způsob čištění stříbra, který znaly už naše babičky, je použití jedlé sody a alobalu. Co k tomu budete potřebovat? Misku, alobal,stříbro, jedlou sodu a horkou vodu.  Alobalem lesklou stranou směrem nahoru vyložíte misku a vlijete horkou vodu. Vložíte stříbro a nasypte jedlou sodu. Promíchejte, nechte pár minut působit, propláchněte a osušte. Pozor si dejte na kamínky, použijte opravdu pouze jedlou sodu, jinak by mohlo dojít k poškození kamínků. 

Jednou z možností, jak své stříbro vyčistit, je pomocí speciálního čističe od Druchemy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jednou z možností, jak své stříbro vyčistit, je pomocí speciálního čističe od Druchemy

Doporučujeme: Není nad profesionální čištění stříbra!

ČISTIČ Stříbra Speciál je vysoce účinný prostředek pro důkladnou očistu stříbrných předmětů. Pokud se pro něj rozhodnete, doporučujeme si před použitím důkladně přečíst návod na lahvičce. Podle instrukcí vytvořte v misce lázeň. Stříbro ponořte na minutu až dvě do lázně. Pokud je to nutné a stříbro je velmi znečištěné, můžete mechanismus čištění zopakovat.

Dejte si však pozor, abyste do lázně ponořili skutečně čisté stříbro, nevhodná je alpaka nebo stříbro s příměsí. Může se stát, že místo vyčištění se dočkáte ještě větších fleků. Buďte rovněž velice opatrní v případě čištění stříbra s kamínkem. Raději se tomu vyhněte. Rozhodně tuto metodu nepoužívejte na šperky s korálky nebo perlami. Po lázni stříbro vyjměte, opláchněte čistou vodou a dejte usušit na papírový ručník. Oschlé stříbro přeleštěte hadříkem.

Zdroje informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu. www.druchema.cz

Publikováno: před týdnem, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová