reklama

Vyčistěte si odpady jako profesionálové

Zanesené odpady ve dřezu, v koupelnovém umyvadle či ve vaně a sprchovém koutu jsou zdrojem mrzutostí. Nejen, že odpad neodtéká, ale ještě navíc nevábně páchne – to mají na svědomí rozkládající se zbytky potravin, mastnota, vlasy a další lahůdky. Řešte čištění odpadů zavčasu a pravidelně, protože v tomto případě je opravdu lepší sázet na prevenci, než řešit důsledek v podobě ucpaného odpadu a vytopeného bytu.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Co zabírá na zanesené odpady?

Víte, jak si poradit s ucpaným odpadem? Ucpaný odpad poznáte snadno. Neodtékající bublinkující voda a stupňující se zápach z odpadu. V kuchyni ucpaný odpad způsobují spláchnuté zbytky jídla, které v něm postupně zahnívají. Ztuhlý tuk v potrubí vytvoří doslova nepropustný špunt.

Pokud nepoužíváte ve dřezu sítko, zaděláváte si na problém. Zanesené odpady v kuchyni můžete zkusit prolít nejprve vřelou vodou, ale tato operace pomůže zřejmě jen krátce. Budete muset sáhnout k účinnějšímu prostředku, jak zanesené odpady opět uvést do provozu.

Ucpaný odpad vás může hodně nemile překvapit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ucpaný odpad vás může hodně nemile překvapit

Na zanesené odpady ekologicky

Potřebovat budete jen jedlou sodu a vlažný bílý ocet. Vyhněte se agresivním přípravkům, které by mohly odpad poškodit. Ze sítka odpadu se pokuste vyčistit mechanicky všechno, co jen jde. Potom do sítka nasypte 2 odměrky jedlé sody a zalijte ji asi půl litrem bílého octa. Dávejte pozor, protože směs bude intenzivně bublat. Pozor na oči, nenaklánějte se příliš blízko nad odpad! Pro zvýšení intenzity zkuste odpad překrýt hadříkem, aby účinná látka nevyprskala ven do dřezu bez užitku.

Odpadem proteče spousta nečistot včetně mastnoty nebo vlasů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odpadem proteče spousta nečistot včetně mastnoty nebo vlasů

Jakmile se vám povede zanesené odpady zprovoznit, připravte si k ruce kbelík a ponořte se do útrob kuchyňské linky nebo pod umyvadlo v koupelně. Rozšroubujte plastové odpadní potrubí a všechny části vyčistěte. Nezapomeňte ani na těsnění mezi spoji, které se vlivem mastnoty i nečistot stává značně kluzké, a snižuje se tím jeho těsnost.

Rozšroubujte odpadní potrubí a jednotlivé díly vypláchněte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozšroubujte odpadní potrubí a jednotlivé díly vypláchněte

Ve většině případů pomůže právě jedlá soda a ocet. Neuškodí tuto směs používat pravidelně a proplachovat zanesené odpady, aby se na jejich stěnách neusazovaly další nánosy. Společně s výplachem můžete použít i mechanické "prošťouchnutí" odpadů pérem, které používají instalatéři – lze je koupit v železářství nebo hobbymarketu.

Pokud je vaše odpadní potrubí plastové, snažte se vyhýbat chemickým přípravkům s agresivní složkou – mohou totiž plastové potrubí naleptat a poškodit i gumové těsnění.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 27. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová