Oprava zahradního nábytku může někdy spočívat i v oživení barev na plastovém zahradním nábytku, který se časem stává matným, a barvy zešednou. Stačí k tomu úplně jednoduchý trik, který vašemu plastovému nábytku dodá během několika minut syté barvy a lesk. Další opravy se pak odvíjejí od oprav prasklých částí. U plastového nábytku je lepší někdy postižený předmět vyhodit, než se pokoušet o složité lepení nebo spojování.
Oprava zahradního nábytku během chvilky a levně
Zahradní nábytek, obzvlášť ten plastový, se velmi často tváří jako stálobarevný a trvanlivý, jenže ani plasty už nejsou, co bývaly. Několik zim na zahradě, deště, UV záření a další "pochoutky" se na barevném plastu vyřádí tak, že začne ztrácet barvu, zmatní, a navíc díky teplotám pod bodem mrazu může i zkřehnout a praskat. Bohužel i přes sebelepší péči a uklízení nábytku na zimu do tepla, se opravy na zahradním nábytku musí po nějaké době realizovat. Mezi ty nejčastější opravy na zahradním nábytku jednoznačně patří oživení vybledlých barev.
Pokud si myslíte, že postačí zahradní nábytek umýt a bude jako nový, asi budete zklamaní. Umytím opravdu jen zbavíte plastový nábytek nánosu nečistot a prachu, ale barvy většinou zůstanou stejné. Matný plastový nábytek zůstane matným nábytkem. Silné znečištění setřete hadříkem namočeným v teplé vodě s neagresivním čisticím přípravkem nebo saponátem. Vyvarujte se používání abrazivních čisticích prostředků, které povrch plastového nábytku poškrábou, a vytvoří tak vstupní bránu pro usazování nových nečistot.
Opravy zahradního nábytku sprejem a teplem
Plasty obecně patří mezi nejobtížněji natíratelné povrchy vůbec.
- Plast můžete oživit renovačním sprejem, ale ten něco stojí.
- Zahradní stůl nebo židli můžete nastříkat barvou ve spreji.
- Horkovzdušná pistole umí oživit barvy na plastovém nábytku během chvilky.
Postup s barvami:
Použijte akrylové barvy ve spreji, určené na PVC. Právě tyto barvy jsou vhodné pro nanášení na plast, protože jsou pružné a odolné vůči povětrnostním vlivům. Mají rychlé schnutí a nabízejí dobré krytí. Aby barva lépe přilnula, obruste povrch nábytku smirkovým papírem. Potom povrch plastu omyjte a nechte uschnout.
Postup s pistolí:
Zapněte horkovzdušnou pistoli. Pokud používáte nastavitelnou, zvolte nejvyšší stupeň.
Pistoli přibližte co nejvíc k plastovému nábytku, ale dávejte pozor, abyste přílišným žárem plast neroztavili. Pohybujte s horkovzdušnou pistolí jako s fénem a foukejte na povrch plastu horký vzduch.
Tímto způsobem barvy na plastovém nábytku vystoupí a oživí se. Zároveň tím můžete také zacelit drobné škrábance, rýhy a vrypy.
Pokud budete tyto opravy zahradního nábytku z plastu provádět, vyneste nábytek raději ven a využijte spíše teplejší a bezvětrné počasí. Umělý ratan nevystavujte teplotám nad 40 °C a v zimě teplotám pod bodem mrazu, protože může zkřehnout a popraskat.
Nábytek vyrobený z dřevoplastu je prakticky bezúdržbový, proto kvalitní materiál nebude ani měnit barvu, ani vlastnosti vlivem počasí. Opravy plastového nábytku z dřevoplastu nejsou tedy nutné.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel, obydlicko.cz, lepebydlet.cz
Publikováno: 25. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová