reklama

Než pojedete na dovolenou

Dovolená před vámi a v hlavě se rozblikala zběsilá kontrolka – co je potřeba zařídit, sehnat, udělat? Tentokrát se ale nezaměříme na to, kdy je potřeba vyzvednout pas, koupit nafukovací lehátka a obstarat letenky. Váš odjezd na dovolenou by měl být ve znamení klidu a pohody, a toho docílíte jen tehdy, když budete vědět, že i doma je všechno v pořádku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odjezd na dovolenou bývá ve znamení zmatků a shonu

Odjezd na dovolenou v klidu a bez stresu

Dovolená je za dveřmi a spousta rodin už má pokažené spaní, protože věcí, které je potřeba zařídit, je opravdu hodně – a netýká se to jen dovolené samotné. Než si zabalíte žabky, sluneční brýle a opalovací krém, musíte vyřešit nejen záležitosti samotného přesunu na dovolenou, pobytu ve vybrané destinaci a spořádaného návratu domů, ale také vše, co doma zanecháte – a mnohdy bez dozoru.

Představa, že si lebedíte na pláži někde v Karibiku, hlavou vám líně plynou myšlenky, když v tom najednou jako by do vás udeřil blesk – že já jsem zapomněl/a vypnout žehličku? A už to jede, protože představa, jak se do vašeho hořícího bytu prosekávají hasiči a vynášejí peřiny, fotoalba a přelévají do kbelíku rybičky z akvárka, opravdu není nic, s čím se chcete na dovolené zaobírat. Odjezd na dovolenou může proběhnout v klidu pouze tehdy, když si sestavíte plán, na co nesmíte zapomenout, a jednotlivé položky si budete odškrtávat ve chvíli, kdy je splníte.

Dovolená je místem zaslouženého odpočinku, nekazte si ji starostmi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dovolená je místem zaslouženého odpočinku, nekazte si ji starostmi

Všechno popořádku

1. Kdo všechno absolvuje odjezd na dovolenou?

Pokud jede celá rodina včetně psa Fida, odpadá vám starost, kam umístit ratolesti i psíka. V případě, že děti z nějakého zásadního důvodu na dovolenou nejedou společně s rodiči, je potřeba zařídit jejich hlídání. Obvykle vypomohou příbuzní (babička a děda se už nemohou dočkat), kteří se vašich škodíků i psa ochotně ujmou. Mějte ale na paměti, že i ochotní příbuzní jsou jen lidé a neštěstí nechodí po horách. Neuškodí mít tedy plán B pro případ, že babička ochoří nebo děda spadne ze žebříku.

Pokud necháváte doma psa či jiné zvíře, musíte mít jistotu, že je o něj na 100% postaráno. Buď můžete využít nabídky některého ze zvířecích hotelů (zde ale bude potřeba udělat rezervaci dostatečně dlouho dopředu), nebo opět požádáte o pomoc příbuzné, přátele či sousedy. A opět plán B, protože stát se může opravdu cokoliv.

Dejte děti na hlídání babičce a nezapomeňte se jí odměnit při návratu domů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dejte děti na hlídání babičce a nezapomeňte se jí odměnit při návratu domů

2. Spotřebiče

Je odjezd na dovolenou naplánovaný na brzkou ranní hodinu? Už večer, než půjdete spát, obejděte celý byt/dům a vytáhněte ze zásuvek všechny spotřebiče, které rozhodně nemusí být v provozu a ani ve stand by režimu – pračku, sušičku, žehličku a podobně. V provozu ponechte akorát mrazák a lednici. Ujistěte se ale, zda tyto spotřebiče nevykazují nějakou poruchu. V takovém případě raději i tyto spotřebiče odpojte a potraviny z nich zpracujte nebo přesuňte jinam, kde se nezkazí.

3. Voda, plyn, elektřina

Neuškodí, pokud před odjezdem na dovolenou vypnete hlavní přívod vody – za předpokladu, že tím nevypnete vodu celému domu, to samé udělejte s plynem. Opište si stav vodoměru a plynoměru – tak máte jistotu, že za vaší nepřítomnosti nedojde k odběru, a když přeci jen ano, budete mít důkaz.

4. Zabezpečení objektu

Byt v domě se ochrání lépe než celý rodinný dům, ale nepodceňujte ani jedno. Vyplatí se investovat nejen do kvalitního bezpečnostního zámku u vchodových dveří. Také popřemýšlejte nad zabezpečením oken, zvlášť pokud máte okna dřevěná. Vhodné jsou (u rodinného domu) pevné okenice nebo venkovní žaluzie, které mají i bezpečnostní funkci. A vůbec neuškodí mít v dnešní moderní době elektronický zabezpečovací systém, napojený na mobilní telefon. Pokud skloubíte všechny možnosti dohromady, stane se z vašeho bytu nebo domu skutečně nedobytná pevnost. Požádejte někoho důvěryhodného, aby vám chodil pravidelně vybírat poštu ze schránky.

Kamerový systém a pevný zámek na dveřích odradí lupiče od vašeho domu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kamerový systém a pevný zámek na dveřích odradí lupiče od vašeho domu

5. Pššššt

Není nutné všem na potkání vyprávět, že dvacátého odlétáte na Antarktidu, a není ani nutné zásobovat své přátele "storýčky" (stories) a sdělovat, kde jste a jak se tam máte – na to bude čas, až se z dovolené vrátíte, zamezíte tím možnému vyloupení vašeho prázdného obydlí.

Odjezd na dovolenou zákonitě vždy provází spousta zmatků a drobných nepříjemností. Pokud si naše rady vezmete k srdci a naplánujete si je předem, nebudete překvapeni nepříjemnou zprávou ani nepříjemnou událostí po návratu z dovolené.

Neuveřejňujte své fotky z dovolené na sociální sítě dříve, než budete z dovolené doma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Neuveřejňujte své fotky z dovolené na sociální sítě dříve, než budete z dovolené doma

Tip redakce:

Většinu nenadálých pohrom v domě nebo bytě během vaší nepřítomnosti zvládne pokrýt spolehlivé pojištění domácnosti.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 22. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová