reklama

Obojek vs. postroj: Co je pro vašeho psa nejvhodnější?

Výcvik psa je běžnou součástí každodenní péče o vašeho psa, ať už jdete se psem na procházku, sportujete s ním nebo jej učíte novým dovednostem. K tomu vám mohou pomoci pomůcky k výcviku, s nimiž můžete psa snáze ovládat. Využít k tomu můžete obojek nebo stále oblíbenější postroj. Poradíme vám, podle čeho vybírat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pomůcky k výcviku psa

Každý majitel psa má velké množství pomůcek, které jsou nezbytné pro péči o jeho čtyřnohého mazlíčka – ať už se jedná o krmení, pamlsky, hračky nebo pelíšky či různé kartáče, také pomůcky k výcviku, kterými mohou být vodítka, obojky nebo postroje. A právě správný výběr vodítka, obojku nebo postroje je polovičním základem úspěchu při výcviku nebo klidné procházce s vaším psem.

Vhodné pomůcky k výcviku psa

Všichni psi by si měli od útlého mládí zvykat na klidnou chůzi na vodítku. U malého štěněte počítejte s tím, že pomůcky k výcviku psa budete muset měnit přímo úměrně tomu, jak váš pes poroste. Rovněž bude záležet na druhu plemene – jiný obojek bude potřebovat např. rotvajler a jiný čivava. Také u postroje bude záležet na velikosti plemene, temperamentu a váze mazlíčka.

S nácvikem nasazování postroje začínejte už od štěněte
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
S nácvikem nasazování postroje začínejte už od štěněte

Obojek

Obojek vybírejte vždy podle objemu krku. Vždy je dobré se ujistit, zda obojek psovi dobře padne a netrhá mu srst – to je důležité u dlouhosrstých plemen. Objem nesmí být příliš těsný, ale ani příliš volný. Rovněž je důležitá šíře obojku, nesmí se psovi nijak zařezávat. Pro dobře padnoucí obojek existuje jednoduchý test. Pod nasazený obojek byste měli bez problémů vsunout dva prsty. V tomto případě se pes z obojku nevyvlékne, i když se na vodítku zapře. Nezpůsobí mu nepříjemné pocity a lze ho v případě nutné potřeby rychle stáhnout.

Obojky se vyrábějí z různých materiálů a v rozličném provedení. Určitě se při pořízení obojku nezaměřujte jen na design a barvu, ale především na funkčnost a praktičnost. Důležité je přeci pro vašeho mazlíčka, zda jej obojek neškrtí a je nepodstatné, zda je růžový nebo s kytičkami. Kožené obojky v plochém provedení nebo pletené z kožených řemínků mají dlouhou trvanlivost. Nevýhodou je ovšem, že se nehodí pro vodní sporty a jsou dražší než ty z jiných materiálů.

Další vhodné obojky jsou ze spřádaného nylonu, který je pevný, pružný a povětšinou levnější než kožený obojek. Některý obojek je kombinací obojího a je opatřen i reflexními prvky. Pro vodní sporty jsou vhodné obojky vyrobené z materiálu, který je z veganské kůže nebo z pružného polymeru s kovovými doplňky odolnými vůči korozi. Pro většinu plemen jsou vhodné jednoduché obojky s přezkou. Pro ostřejší plemena se lépe hodí polostahovací obojky. Stahovací obojky, tzv. řetízkové obojky, jsou vhodné jen při správném použití. Určitě se vyvarujte obojků s ostny, které se psovi zařezávají do krku. U plemen s jemnou průdušnicí, jako jsou jorkšíři nebo teriéři, může být používání stahovacích obojků nebezpečné.

Obojek by neměl psa nijak škrtit
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Obojek by neměl psa nijak škrtit

Postroje

Pomůcky k výcviku psa se vyvíjejí a v současné době jsou velmi moderní různé druhy postrojů. Můžete vybírat z široké škály barev, materiálů a velikostí. Důležitý je materiál, ze kterého je postroj vyroben. Pro malé a klidné psy stačí jednoduché nylonové postroje, pro větší, sportovní a aktivní psy jsou vhodnější širší a polstrované kšíry. Důležité je si před koupí postroje ujistit míry vašeho psa. Musíte znát délku zad, obvod krku a hrudníku a důležitá je i váha vašeho mazlíčka. Myslete vždy na to, že pro vašeho čtyřnohého parťáka musí být postroj pohodlný, prodyšný a neměl by jej nikde tlačit.

Nasazení postroje psovi je vždy trochu oříškem Každý postroj má jiné upínaní a s ním je spojeno, jak psovi postroj nasadit. Pro psa je mnohem jednodušší nasazení obojku než postroje. Vždy se snažte psa nestresovat a nasazovat postroj s klidem. U psů, kteří jsou bázliví nebo hyperaktivní, zkuste nasazení postroje spojit s něčím příjemným, např. podáním pamlsku. Většinou jsou k dostání dva druhy rozlišující se způsobem nasazení. První se nasazuje na přední nohy a zapíná se a zátylkem. Je vhodnější pro klidnější a menší plemena. Druhý postroj se nejprve nasazuje přes hlavu. U tohoto typu je potřeba nejprve provléct jednu tlapku a postroj zapnout na boku. Tyto postroje jsou vhodnější pro větší plemena, ale také aktivní a sportovní psy. Tento typ postroje je ideální pro výcvik.   

Postroj by měl psovi dobře padnout
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Postroj by měl psovi dobře padnout

Vodítka

Stejně jako obojky jsou i vodítka vhodné pomůcky pro výcvik psa – rovněž jsou k dostání z různých materiálů a v rozličném provedení. Kožená vodítka jsou stálicí, ideální jsou přepínací neboli prodlužovací vodítka, která si upravíte podle konkrétní situace. Ostatní materiály se velmi podobají obojkům. Vždy je důležitá pevná karabina, která se nerozevírá a psa udrží, i když se napíná nebo táhne. Samonavíjecí vodítka jsou oblíbená, ale ne vždy vhodná. Tímto typem vodítka se pes velmi špatně ovládá a může způsobit sobě nebo jinému psu či člověku nepříjemné zranění. Mějte na paměti, že vodítko by mělo být vždy příjemnou předzvěstí odchodu na procházku, proto je nikdy nepoužívejte k fyzickému trestání psa.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, zverokruh-shop.cz, B. Fogle: Velká kniha péče o psa

Publikováno: 19. 6. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská