Skleníky, zimní zahrady nebo uzavřené altány s velkými okny – v každém z těchto míst se můžete cítit jako uprostřed zahrady, a to i v případě, že venku mrzne nebo jsou jarní či podzimní dny příliš chladné na to, abyste si mohli užít venkovní posezení. S vhodným vybavením, doplňky a rostlinami se takové přechodové prostory mezi interiérem a exteriérem mohou stát pohodlným úkrytem. Rostliny, které mají rády teplo a světlo, mezi něž patří právě muškáty, jsou pro pěstování pod sklem ideální. Díky jejich rychlému růstu a rozmanitosti barevných květů pomáhají navodit příjemnou atmosféru.
Okouzlující skleníková zahrada plná muškátů
Bohaté rostliny proměňují tento skleník a okolní zahradu v magický ráj – sen každého milovníka rostlin. Tato kvetoucí skrýš je plná krásných muškátů nenáročných na údržbu. Tyto letní hvězdy umístěné v květináčích a truhlících mohou okouzlit množstvím květů od jara až do podzimu. Útulnou atmosféru navíc dotváří starší funkční nábytek a doplňky.
Zatímco popínavé a vzpřímené muškáty jsou oblíbené zejména pro své dekorativní květy, vonné muškáty se pyšní obzvlášť příjemnou vůní a výraznými tvary listů. Ty obsahují éterické oleje, které lze použít například k ochucení pokrmů a nápojů. Muškáty s vůní citronu jsou ideální k odpuzování komárů nebo jiných škůdců.
Domácí květinová výzdoba, díky které se cítíte jako v zahradě
Světlem zalité, útulně zařízené letní altány a zimní zahrady jsou dokonalým rozšířením domácího prostoru. V tomto interiéru s exotickým nádechem navozují pozitivní náladu barevné muškáty v nádobách a květináčích, zatímco interiérové palmy, tapety s motivem džungle a nábytek v bohémském stylu vytvářejí uvolněnou a odpočinkovou atmosféru.
Mnoho spotřebitelů považuje muškáty za letničky, tj. jednoleté rostliny. Při správné péči však mohou vydržet mnoho let. Nevytápěné zimní zahrady nebo kryté altány s dostatkem denního světla jsou ideálním místem pro přezimování těchto citlivých rostlin. Muškáty je třeba před příchodem prvních nočních mrazíků schovat a seříznout na výšku asi 15 cm. Během období vegetačního klidu nepotřebují žádné hnojivo a téměř žádnou vodu, na jaře je stačí přesadit do čerstvého substrátu. Jakmile se teplota zvýší, začnou rostliny opět rašit. Vyhřívané zimní zahrady, skleníky nebo světlé uzavřené altány vytvářejí ideální podmínky pro celoroční pěstování a umožňují muškátům vyrůst do pozoruhodných rozměrů.
Čerstvý vzduch během horkých letních dnů
Umístěním muškátů do skleníku nebo zimní zahrady můžete využít jejich podstatně delší sezónu. Skleníkový efekt vytváří pro tyto rostliny, které jsou původem z oblasti jižní Afriky a jsou citlivé na nízké teploty, ideální podmínky pro pěstování v chladných obdobích. Naopak v létě může být v prosklených místnostech velké horko. To může vadit i muškátům, které jsou obvykle k teplu tolerantní. Na vrcholu léta je vhodné takové místnosti dobře větrat, aby teplota v zimní zahradě nebo skleníku byla jen o málo vyšší než teplota venku, aby muškáty a další rostliny netrpěly.
Tip:
Když je venku velké horko, zajistěte muškátům dostatek vody. Okenní samozavlažovací květináče a automatické zavlažovací systémy výrazně snižují četnost zalévání.
Zdroj informací: Pelargonium for Europe
Publikováno: 21. 6. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce