reklama

I vy můžete velký jarní úklid zvládnout rychle a bez stresu, stačí, když k tomu máte ty správné pomocníky

Jarní úklid bez chemie je možný i s ohledem na přírodu. Nevěříte? Poradíme vám, jak ekologickým způsobem dosáhnete uklizeného domova – a ještě k tomu ušetříte. Máme pro vás zajímavé tipy nejen na efektivní čisticí prostředky.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jarní úklid bez chemie 

Jarní úklid se může zdát jako obrovský úkol, ale s trochou plánování a organizace to může být nakonec brnkačka. Důležité je, abyste si ujasnili, kolik času na to máte a kolik ho úklidu chcete věnovat. Pak si úklid rozdělte na menší lépe zvládnutelné úseky. Sepište si seznam úkolů, které je zapotřebí provést, abyste měli doma uklizeno, a určete si pořadí, v jakém sledu budete postupovat.

Pozor, i když nám staré pořekadlo praví, že s úklidem se začíná pěkně od podlahy, v reálu se správně úklid začíná nahoře a postupuje směrem dolů. To znamená, že se nejprve utírá prach na nábytku, lustrech a oknech a až nakonec nastává ta správná doba pro klid podlahy. Pokud máte doma alergiky, je důležité, abyste s úklidem začali od ložnice a dětských pokojů.

K úklidu budete potřebovat:

 • půl šálku bílého octa
 • 2 lžičky sody bikarbony
 • esenciální olej
 • vodu
 • hadřík 
 • rozprašovač
 • lžičku
Bílá soda a ocet jsou geniálními prostředky na vyčištění celé kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílá soda a ocet jsou geniálními prostředky na vyčištění celé kuchyně

Jak budete postupovat?

Smíchejte půl šálku octa se sodou a několika kapkami esenciálního oleje. Vše důkladně vymíchejte, aby se soda rozpustila. Směs potom nalijte do rozprašovače a můžete se dát do úklidu. Tento roztok si poradí nejen s nečistotami, ale i plísněmi.

Ekologický doma vyrobený přípravek leští, dezinfikuje a zamezuje vzniku šmouh
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ekologický doma vyrobený přípravek leští, dezinfikuje a zamezuje vzniku šmouh

Na prostředek k čištění oken budete potřebovat:

 • 1 šálek Alpy
 • 1 šálek vody
 • 1 lžíci bílého octa
 • rozprašovač
 • čistý hadr

Opět vše spolu důkladně smíchejte a nalijte do rozprašovače. Čisticí prostředek okna nejen krásně vyleští, ale i vydezinfikuje a zbaví i zažrané mastnoty a špíny. Okna potom budou zcela bez šmouh.

Robotický vysavač je velmi praktický pomocník
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Robotický vysavač je velmi praktický pomocník

Na podlahy potom použijte chytrý vysavač Roomba 

S podlahami se nemusíte lopotit, ať už jsou jakékoliv. Chytrý iRobot Roomba od společnosti iRobot si poradí jak s kobercem, tak i s linoleem, dlažbou, plovoucí podlahou nebo laminátem. Roomba se pohybuje po celém domě pomocí sofistikovaného systému navigace, který mu umožňuje mapovat prostor a vyhýbat se překážkám. Většina modelů je vybavena rotačními kartáči, které zametou a vysají nečistoty i prach. Některé modely disponují dokonce i funkcí mopování, což znamená, že mimo toho všeho dokáží také vytřít i podlahu. Roomba se snadno ovládá, a to buď tlačítky na těle robotu, nebo pomocí aplikace v mobilním telefonu. V aplikaci navíc můžete sledovat i aktuální stav úklidu, nastavovat různé programy a upravovat nastavení robota. Je výkonný, spolehlivý, ekologický a snadno se používá.

Robot rozezná povrchy, takže tam, kde je třeba, mopuje a na koberci vysává
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Robot rozezná povrchy, takže tam, kde je třeba, mopuje a na koberci vysává

iRobot Roomba Combo j7+

Pokud hledáte nejlepší model, podívejte se na toho nejpokročilejšího robota, který se zrodil z 20 let zkušeností. Jde o skutečně samostatný vysavač 2v1 se zcela vysouvacím mopem. Díky novému operačnímu systému iRobot OS umí rozdělit pevné podlahy a koberce a sám se rozhodne, kde je zapotřebí vysát, a kde naopak vytřít – a to není vše. Je vybaven vysouvacím mopem, širokoúhlou kamerou s přísvitem a geniální navigací vSLAM s funkcí PrecisionVision, díky čemuž je schopen rozeznat od sebe exkrementy od boty a 80 dalších věcí. Po dokončení úklidu se sám vysype – je prostě ještě chytřejší, než jste si mysleli. 

Zdroje informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky 

Publikováno: 11. 6. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová