reklama

Zkrocení energií v domácnostech. Když chcete šetřit, musíte investovat

Téma úspory energií rezonuje naší společností již nějakou dobu. Počáteční nárůst o desítky procent vyděsil spotřebitele natolik, že začali oprašovat staré rady a tipy, jak a kde ušetřit, a mnohdy se realizovaly vskutku bizarní nápady. Pokud také zápasíte se spotřebou energií, zachovejte chladnou hlavu a jděte na to od lesa – respektive do dodavatele. Snižování spotřeby energií by se mělo dít rozumně.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Snižování spotřeby energií chytře a s rozmyslem

Minulý rok se nesl ve znamení nejistoty na trhu s energiemi a spotřebitelé se snažili, seč jim síly stačily, aby srazili konečné vyúčtování za elektřinu a plyn na co nejnižší hodnotu. Oprašovaly se proto staré tipy a triky, jak s energiemi zatočit. Některá opatření měla smysl, některá pozbývala logiku. Pokud se i vám zdají ceny za energie neúměrně vysoké, jděte na to s chladnou hlavou a s rozmyslem. Snižování spotřeby energií nejde dělat způsobem "vyzkoušíme nějaký nápad a uvidíme". Zcela na místě je nejprve si zkontrolovat, za jakou cenu vám váš dodavatel nabízí odebírané energie.

Pro srovnání – základní ceníky E.ON Energie, PRE – Pražská energetika a ČEZ Prodej

Sazba D01d – Jednotarifová sazba, která je určená pro malou spotřebu:

  E.ON PRE ČEZ
celková cena za 1 kWh v Kč s DPH 8,76 7,81 8,83
jistič nad 1×25 A za každý 1 A  1,42 1,42 1,46
k celkové ceně se přičte 124,8 136,9 159,89

Sazba D02d – Jednotarifová sazba, určená pro střední spotřebu:

  E.ON PRE ČEZ
celková cena za 1 kWh v Kč s DPH 8,23 7,35 8,12
jistič nad 1×25 A za každý 1 A  3,21 3,07 3,30
k celkové ceně se přičte 124,8 136,9 159,89
Snižování spotřeby energií ovlivní i váš dodavatel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Snižování spotřeby energií ovlivní i váš dodavatel

Ze statistik vyplývá, že průměrná spotřeba elektřiny v domácnosti za rok činí v posledních letech okolo 2500 kWh. Přestože elektřina během minulého roku výrazně zlevnila, od 1. ledna 2024 spotřebitelé zaplatí za energie více, a to až o několik tisíc ročně. Proč? Důvodem je zdražení regulované složky ceny a znovuzavedení plateb za obnovitelné zdroje. K tomu vzrostla platba za distribuci a další služby. V takové chvíli mají velkou výhodu ti, kdo v minulých dvou, třech letech sáhli po výhodné fixaci. Některé společnosti pak své věrné zákazníky odměňují prodloužením fixace, která postupně stlačuje cenu za energie dolů.

Snižování spotřeby energií u koncového zákazníka

Kromě toho, že si ohlídáte tarif a cenu za spotřebu energií, zkuste se porozhlédnout okolo sebe doma. Jistě si uvědomíte, že ne všechno, co jste doposud dělali jako běžnou věc, vede ke snížení spotřeby energií. Všechny domácnosti disponují spoustou domácích spotřebičů – televize, lednice a mrazák, pračka, myčka, sušička, rychlovarná konvice a mnoho dalších patří k běžnému vybavení a všechno toto vybavení potřebuje ke svému provozu elektřinu.

Myčku pouštějte, až když je zcela zaplněná
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Myčku pouštějte, až když je zcela zaplněná

Podívejte se na každý spotřebič zvlášť a vzpomeňte si, jak dlouho s vámi již obývá domácnost. Už to nějaký ten pátek bude, že? I když se to zdá jako pošetilost, velmi podstatnou částku za energie ušetříte, když si koupíte nové a úsporné spotřebiče. Není to jen o úsporných spotřebičích, ale také o úsporném provozu. 

  • teplota v lednici by neměla klesnout pod 0 °C
  • lednici otevírejte co nejméně a využívejte zón s různou teplotou pro uložení správných potravin a surovin
  • u myček a sušiček používejte specializované programy pro ekonomický chod
  • při praní používejte programy podle množství, druhu a míry znečištění prádla
  • lednice s námrazou, pračka se zaneseným filtrem, vysavač s plným sáčkem nebo ucpanou hubicí, myčka potažená vrstvou vodního kamene mají daleko vyšší spotřebu než čistá a plně funkční zařízení
  • při vaření zakrývejte hrnce pokličkou
  • využívejte zbytkové akumulované teplo
  • menší množství jídla ohřívejte v mikrovlnné troubě

Tip:

Mezi nejnáročnější spotřebiče patří elektrické bojlery, sporáky, trouby, sušičky prádla, varné desky a pračky. Snažte se proto mít tato zařízené v co nejúspornější třídě.

Televize, nabíječky, notebooky nebo stolní počítače – to jsou zařízení, která běžně nechává spousta spotřebitelů zapnuté v zásuvce i přesto, že je nevyužívají. Tzv. stand-by režim znamená, že zařízení jsou jen v pohotovostním režimu, kdy stále odebírají proud, i když se tváří jako vypnutá. Ideální je zapojit elektroniku do prodlužovací zásuvky s vlastním vypínačem, který lze vypnout, a tím vypnout i vše, co je v ní zapojené.

Na noc vytahujte spotřebiče ze zásuvek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na noc vytahujte spotřebiče ze zásuvek

A na závěr malá rada: V současné době je cena plynu podstatně nižší než cena elektřiny. Zkuste popřemýšlet, jestli se vám nevyplatí využívat spíše spotřebiče na plyn než na elektřinu. Snižování spotřeby energií může znamenat investici do úsporných spotřebičů a zařízení, ale ve finále vám přinese nízké náklady na provoz domácnosti.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Současné trendy, tzb-info.cz, rankito.cz

Publikováno: 4. 6. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová