Pokojové rostliny si kromě pravidelné zálivky zaslouží také výživu v podobě hnojiva. Přírodní hnojení pokojovek, které našim rostlinám prospěje, je mnohdy skryto v naší spíži, nebo je nevědomky vyhazujeme do kompostu.
Vyberte si pro hnojení pokojovek to nejlepší hnojivo
Spousta pokojovek v bytech běžně roste a kvete, aniž by dostávala nějakou výživu či hnojivo. Přitom by ale hnojení pokojovek mělo zajímat každého. Proč nemít pokojové rostliny krásnější a zdravější? A nemusíme přitom vůbec shánět po obchodech hnojiva plná minerálů a stopových prvků. Spoustu těchto látek a vitaminů dodají našim pokojovým rostlinám přírodní hnojiva, resp. látky, které jsou obsaženy v některých potravinách a potravinovém odpadu.
Základem je samozřejmě přiměřená zálivka – ta musí být přizpůsobena každé rostlině individuálně, protože některé pokojovky potřebují více vody a jiné méně. Kromě toho je ale potřeba rostlinám podat odpovídající "koktejl" živin ve formě hnojiva. Hnojení pokojovek se rovněž odvíjí od toho, o jaký druh rostliny se jedná.
Hnojení pokojovek je důležité pro jejich zdravý růst a kvetení. Hnojivo poskytuje pokojovým rostlinám živiny, které podporují vývoj kořenů, listů a květů. Bez správné výživy mohou být pokojové rostliny slabé a náchylné k onemocněním a k napadení škůdci.
Čajové sáčky a kávová sedlina
Kávová sedlina a čajové sáčky jsou perfektní přírodní hnojiva. Kávovou sedlinu vysušíme a přisypáváme k pokojovým rostlinám. Sedlinu můžeme klidně sbírat do zásoby a uchovávat ji v dobře uzavíratelné nádobě, aby neplesnivěla. To samé můžeme dělat s čajovými sáčky. Čaj vysypeme ze sáčků a rovněž používáme na hnojení pokojovek.
Banánové slupky
Kdo by řekl, že se banánová slupka může používat na hnojení pokojovek? Stačí slupku vylouhovat ve vodě a roztokem, který vznikne, pokojové květiny zalít. Banánové slupky jsou bohaté na minerály – obsahují až 42 % draslíku, 3 % fosforu, také třeba vápník, železo a hořčík. Díky tomu budou odolnější proti nejrůznějším chorobám a škůdcům.
Slupky můžeme také rovnou zahrabat do substrátu v květináčích, nebo je použít jako mulčovací materiál, případně je usušit a sušené rozemlít na prášek, který přidáváme do půdy – podpoříme tím růst užitečných půdních mikrobů.
Žížalí čaj
Proslulý žížalí čaj je vlastní výluh, který získáme díky vermikompostéru. Všechny zbytky od ovoce a zeleniny obsahují hodně vody, a díky vermikompostéru se promění ve výživný výluh. Toto hnojivo je velmi silné, a proto je zapotřebí ho naředit odstátou vodou v poměru 1:9 nebo 1:10.
Droždí
Droždí je oblíbené domácí hnojivo pro pokojové rostliny a květiny. Obsahuje mimo jiné auxiny, thiamin a vitaminy skupiny B. Takové hnojivo přispívá k aktivnímu růstu domácích rostlin a jejich plnému rozvoji.
Popel a sirky
Popel obsahuje řadu potřebných minerálů jako vápník a hořčík. Je vhodnou prevencí pro celou řadu nejrůznějších chorob. Hlavička zápalek zase obsahuje síru, hořčík a fosfor. Sirky stačí zapíchat do květináče.
Voda z brambor
V odvaru z brambor si libují například africké fialky. Voda obsahuje velké množství škrobu, minerály a vitamin C, draslík, fosfor, zinek nebo vápník.
Vaječné skořápky
Skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku, který rostliny rovněž potřebují. Zpracovat je můžeme také ve formě výluhu, kdy skořápky necháme tři týdny namočené ve vodě.
Rostlinám je potřeba pravidelně dodávat pomocí tekutého nebo pevného hnojiva důležité živiny, minerály a vitaminy. Rostliny ocení stejně tak vyvážené hnojivo namíchané průmyslově jako hnojivo z domácí produkce. Hnojení pokojovek bude díky přírodním hnojivům pohodlné a vyvážené.
Zdroj informací: adbz.cz, damskaliga.cz
Publikováno: 30. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová