Malování na hedvábí je technika, která pochází z Asie a je stará několik staletí. V Evropě se kromě hedvábí používají i další druhy látek jako třeba bavlna nebo plátno. Technik malování na látku je spousta – rovněž tak barev na látky.
Jak zvládnout techniku malování na látku?
Malování na látku je ideální způsob, jak oživit a vylepšit fádní textil. Pro malování se nejlépe hodí látky s přírodními vlákny – nejlépe v poměru 50:50 (bavlna/polyester). Nejčastěji se na malování na látku používá přírodní hedvábí, ale také bavlna, plátno a další materiály.
Malování na látku je skvělou zábavou i pro děti. Při tvoření s dětmi je vhodné použít různé šablony, se kterými spolu vyčarujete hezké a barevné obrázky – anebo je naučte používat tzv. prstové barvy, které jsou zdravotně nezávadné, a jejich používání bude pro děti úžasná zábava.
V první řadě je potřeba použít takovou látku, která umožní rozpíjivost barev. Pokud je látka nová, vyperte ji alespoň ručně ve vlažné vodě, abyste docílili stálosti podkladu. Při malování na oblečení použijte dovnitř kus kartonu, aby se barvy neobtiskly i na zadní stranu.
Speciální barvy na hedvábí
Barvy na hedvábí jsou barvy, které se vyznačují vysokou rozpíjivostí, takže stačí kapka a barva se "rozjede" v kolech do okolí. Toho lze využít i při malování na bavlnu a vytvářet zajímavé vzory. Kromě barev se používá i tzv. fantomová fixa na předkreslování linií. Tyto předkreslené linie přibližně po dvou dnech mizí a zůstanou jen barvy na látce. Některé barvy lze nanášet přímo lahvičkou s aplikátorem, kdy se lahvičky drží jako tužka, a kreslí se přímo jimi. Další barvy se dají nanášet štětcem.
Štětce volte podle toho, jakého efektu chcete jejich tahem na látce dosáhnout.
- Ploché štětce na stínování se šikmým okrajem vám umožní malovat rovné, čisté linie a zároveň vyplňovat větší plochy.
- Konturovací štětce dlouhé nebo krátké s kulatou špičkou se hodí pro kreslení dlouhých tahů.
- Drsné kartáčky jsou z ostrých štětin a používají se pro míchání barev a kreslení krátkých, hrubých tahů.
Fixace
Používají se dva základní druhy barev na hedvábí, které se mezi sebou liší způsobem fixace: barvy pro parní fixaci a zažehlovací barvy. Fixování zažehlovacích barev na hedvábí se provádí pomocí nahřáté žehličky. Kromě zažehlování je možné barvy na látky fixovat teplým vzduchem pomocí fénu, což je styl parního fixování. Barvy, které se fixují v páře, jsou velmi zářivé a fixace v páře je činí velmi odolnými. Barvy, které se fixují zažehlením, jsou ředitelné vodou nebo speciálními tekutinami.
Speciální efekty
K vytváření zajímavých efektů při malování na látku se používá tzv. efektová sůl, která se nasype na hedvábí do ještě vlhké barvy. Sůl pak vytváří nejrůznější dekorativní obrazce. Míchací běloba je prostředek, který se přidává do barev k vytvoření jemných pastelových tónů.
Postup práce při malování na látku
1. Hedvábí je před začátkem práce lepší vypnout, aby se na něj dobře malovalo. K napínání se používá napínací rám, malé kousky látky se dají vypnout pomocí vyšívacího kruhu.
2. Pokud chcete docílit rozpitého efektu, látku navlhčete.
3. Nyní již můžete začít nanášet barvy podle vlastního uvážení. Abstraktní vzory na hedvábí jsou dokonalé. Malování podle předloh učiní z takové látky umělecké dílo.
4. Pro vytvoření stínů nasypte na ještě mokré namalované plochy efektovou sůl (lze použít i sůl mořskou nebo kuchyňskou). Sůl bude absorbovat část barvy a vytvoří zajímavé efekty.
Pokud chcete, aby měla malba vzhled akvarelu, smíchejte barvu na textil s vodou, dokud nebude mít konzistenci jako inkoust na psaní. Pokud chcete stříkat na látku technikou airbrush, použijte barvu na látku ve spreji. Malbu se nebojte rozzářit třpytkami, které nasypete na vlhké barvy.
5. Barvy zafixujte fénem a nechte látku vypnutou v rámu klidně třeba do druhého dne, aby malba dokonale proschla. Pokud uděláte chybu, směsí vody a lihu barvu vygumujte. V případě, že chyba nejde vygumovat, můžete místo buď přemalovat, nebo zakrýt nějakou ozdobou.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov, wikihow.cz, vytvarka.cz, davona.cz
Publikováno: 27. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová