reklama

Úklid toalety a problematická místa v tomto prostoru

Uklízení toalety je vcelku běžná rutina, ale jestlipak se také zaměřujete na problematická místa? Která to jsou? Prakticky celé okolí toalety. Podlaha, sedátko, nádržka nebo bakteriemi ověnčená záchodová štětka. Co na tato exponovaná místa platí?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Problematická místa na toaletě, která často přehlížíme

Úklid WC bychom nikdy neměli "odfláknout", naopak zvláště problematická místa na toaletě bychom měli uklízet pečlivě a s rozmyslem. Zejména proto, že se v tomto prostředí astronomickou rychlostí množí mikroorganismy a bakterie, a mnohé z nich mohou být původcem opravdu nepěkných zdravotních patálií. 

Toaletní mísu po použití často omyjeme záchodovou štětkou a aplikujeme čistič, který obsahuje dezinfekci. Mísu také vybavujeme voňavými závěsnými mejdlíčky, která napomáhají udržet toaletu v čistotě. Oblíbené jsou také gelové kytičky, různé čistící tablety a vůně na WC. 

No a jak to u vás vypadá v nejbližším okolí toalety? Je křišťálově bílá toaletní mísa i zespodu? Splachovadlo září čistotou? A štětka je také jako nová? Pokud ne, je to docela problém. Co je platné uklidit samotnou WC mísu, když v okolí pořádají bakterie mejdany a zvou na ně všechny spřátelené mikroorganismy ze širokého okolí.

S tím se musí rychle něco udělat!

Místo chemických přípravků můžete použít domácí univerzální prostředek, který si namícháte z 1 dílu bílého octa a 4 dílů vody. Směs nalijte do rozprašovače a můžete přidat i pár kapek esenciálního olejíčku s vůní, která je vám nejvíce příjemná. 

Směs bílého octa a vody je dokonalým dezinfekčním prostředkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Směs bílého octa a vody je dokonalým dezinfekčním prostředkem

4 problematická místa na toaletě, na která zapomínáme

1. WC prkénko

Místo, kde přichází lidská pokožka do styku s plastem nebo dřevem, musí být udržovaná v čistotě. Prkénko postříkejte směsí octa a vody, nechte působit cca 30 minut a otřete dosucha.

2. Spodní strana mísy

Podobně je nutné udržovat v čistotě i spodní stranu toaletní mísy, kde ulpívají zbytky moče a množí se zde fekální bakterie. 

Záchodovou mísu umývejte ze všech stran
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záchodovou mísu umývejte ze všech stran

3. Splachovadlo

Jak splachovadla na nádrž u kombinovaného WC, tak splachovadlo podomítkové, které je z nerezu či plastu, se po použití toalety musíte nutně dotknout. Čímž všechny vlastní mikroby z trávicího traktu vesele roznesete i na tyto plochy. Dezinfekce splachovadla je tedy více než nutná.

Splachovadlo je nutné dezinfikovat pravidelně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Splachovadlo je nutné dezinfikovat pravidelně

4. WC štětka

A tady je hotová líheň či semeniště všeho nepěkného a odpudivého. Aby záchodová štětka po čase nevypadala, jako když vám spadla do septiku, vložte jí rukojetí pod záchodové prkénko, aby štětinatá část směřovala do WC mísy a důkladně jí posypejte jedlou sodou a polijte bílým octem. Nechte asi 30 minut působit a poté štětku použijte na vyčistění mísy. Jedlá soda s octem bude silně bublat. Při splachování nechte štětku v míse (ale nezapomeňte jí držet), voda z ní vymyje jak sodu, tak ocet, a bude zase jako nová.

Náš tip: Záchodová štětka není nic, co by s vámi muselo vydržet od maturity až do důchodu. Minimálně jednou do roka si proto obstarejte novou.

Záchodová štětka je líhní bakterií, mikrobů a plísní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záchodová štětka je líhní bakterií, mikrobů a plísní

Nebojte se při úklidu na toaletě také vyčistit obklady okolo záchodu a při vytírání přidávejte do saponátu rovněž bílý ocet, který slouží nejen jako čistidlo, ale i jako dezinfekce. Velké množství špíny zůstává okolo nohy záchodové mísy, proto je hygieničtější si pořizovat závěsná WC, pod nimiž se dá pohodlně vytírat a uklízet.

Tip redakce: Víte, jak snadno omezíte nepříjemný zápach na toaletě, když nemůžete větrat oknem? Zapalte na toaletě svíčku. Otevřený plamen totiž všechny nepříjemné pachy v ovzduší doslova spálí.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů

Publikováno: 26. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová