reklama

Čistění záchodové mísy nepatří k oblíbeným činnostem, někdo to ale udělat musí

S běžným úklidem domácnosti je nezbytně spojený i úklid toalety. Není to zrovna oblíbená zábava, ale jsme civilizovaní lidé a žít uprostřed hnojiště není nic příjemného, zvlášť pokud "ona místnůstka" už také jako hnojiště zavání. Stačí nasadit gumové rukavice, štětku do ruky a hurá útokem na bakterie a zápach.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Je pro vás úklid toalety noční můra?

Záchod, WC nebo toaleta – obvyklé názvy místnosti, kam i císařpán musí pěšky. Po posezení po sobě spláchneme, vyvoníme místnost, aby spolubydlící nepadli smrady, a jdeme si umýt ruce. Děláme to několikrát denně a nejsme v tom sami. 

A teď ruku na srdce – jak často provádíte úklid toalety a myjete WC mísu? Tolikrát jako svoje ruce určitě ne. A přitom by si to zasloužila. Umíte si představit, že po použití toalety se rychlostí blesku začnou množit bakterie, které ve velmi krátké době "zaneřádí" celý prostor? A množí se nejen na míse, ale také na splachovadle a v nejbližším okolí.

Alespoň jednou denně by chtěl úklid toalety provést. Používají se na to většinou silné prostředky na bázi chloru, které dezinfikují. To je samozřejmě dobře, pokud postupujete systematicky a podle návodu, toaleta si to zaslouží. Nejen, že ji zbavíte mikrobů a bakterií, ale také odstraníte vodní kámen, který se v míse usazuje.

Vodní kámen na WC

Usazuje se v míse, a především na hůře dostupných místech, jako je vnitřní okraj mísy nebo odtok. Obvykle zaberou chemické přípravky na odstranění vodního kamene, ale pokud si nechcete domácnost příliš "přechemizovat", máme pro vás tip na šetrný, ale účinný prostředek. Kyselina citronová v kombinaci s bílým octem dokáže zázraky. Opravdový účinek se ale projeví, pokud se ocet zahřeje a horký se smíchá s kyselinou citronovou.

Bílý ocet a kyselinu citronovou zahřejte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bílý ocet a kyselinu citronovou zahřejte

Pak už stačí do roztoku namočit hadřík (používejte při čistění toalety VŽDY gumové rukavice) a položit ho právě na nejvíc exponovaná místa v míse. Nechte působit cca 30 minut, přičemž zbytek roztoku klidně vlijte do odpadu mísy. Tím je úklid toalety zahájen.

Hadřík s roztokem nechte působit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hadřík s roztokem nechte působit

Pokud jste ale toaletě nevěnovali dosud dostatek pozornosti a vodního kamene máte tolik, že byste postavili nový Karlštejn, nezbývá, než vzít houbičku (ideální je lufa) a mechanicky vodní kámen očistit. V případě opravdu silného nánosu vezměte např. příborový nůž s kulatou špičkou, zabalte jej do hadříku a nánosy odlupujte.

WC bomba na udržení čistoty

Suroviny:

  • 1 hrnek jedlé sody
  • 1/4 hrnku kyseliny citronové
  • trocha prostředku na mytí nádobí
  • pár kapek esenciálního oleje

Postup:

Všechny suroviny smíchejte dohromady. Pokud směs pění, je v něm nadbytek přípravku na mytí nádobí, napravíte to přidáním jedlé sody.

Použijte jedlou sodu, kyselinu citronovou a prostředek na nádobí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte jedlou sodu, kyselinu citronovou a prostředek na nádobí
Směs spojte dohromady
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Směs spojte dohromady

Výsledná konzistence musí být taková, že pokud zmáčkneme trochu směsi v hrsti, měla by zůstat pohromadě. Směsí naplníme formičky a necháme asi vysychat. Potom ji vyjmeme a uložíme do uzavíratelné nádoby, kterou si necháme na toaletě po ruce. A máte úklid toalety v kostce – tedy spíš v bombičce.

Čisticí bomby uložte do uzavíratelné nádoby
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čisticí bomby uložte do uzavíratelné nádoby

Babské rady na záchodě

Na úklid toalety se hodí i některé domácí prostředky:

  • Toaleta se dá vyčistit také tak, že nalijete celý litr octa přímo do mísy, na to nasypete 1 kg soli a necháte působit do rána. Ráno pak stačí jen spláchnout a toaleta bude jako nová.
  • Záchodové prkénko, pokud je z bílého plastu, může časem a častým používáním zažloutnout. V 1 litru vody rozpusťte lžíci prací sody a lžíci pracího prášku. V této směsi nechte zažloutlý plast odmáčet přes noc. V případě potřeby celý proces ještě jednou zopakujte. Plast však nechte skutečně pouze odmáčet, plochu ničím nedrhněte. Prkénko poté omyjte čistou vodou.
  • Peroxid vodíku naneste na čistý měkký hadřík a vyčistěte zažloutlá místa na plastu. Proces opakujte tolikrát, kolikrát je potřeba. Nakonec místo omyjte teplou vodou. Podobně můžete použít také kyselinu octovou, aceton nebo alkohol.
  • Čerstvé skvrny dostanete dolů tekutým mýdlem. Na starší a zaschlé žluté skvrny už ale mýdlo nebude působit.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Úklid s Receptářem, homein.cz, nejlepsi-rady.cz

Publikováno: 24. 5. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová