reklama

Dovolená podle plánu, či spontánně? Aneb jak si ji užít, i když jste každý jiný

„Přestože se na dovolené můžeme chovat jinak než v běžném životě, byl by velký omyl si myslet, že ti, co se normálně rádi připravují, budou najednou zcela free, a ti, co se rádi přizpůsobují změnám, budou dovolenou důkladně plánovat,“ tvrdí psycholožka Šárka Miková.

i (Zdroj: Mea Gnosis s.r.o. / Teorie typů)
Co udělat pro to, aby se dovolená podařila?

Jaké jsou tedy typy osobnosti v kontextu příprav, plánování a přizpůsobování se změnám vzhledem k dovolené? A jak se od sebe liší?

1. Typy, které se rády připravují

„Tyhle typy fungují dle hesla: „Kdo je připraven, nebývá překvapen.“ Užívají si hlavně to, že něco předvídaly a ono se to vyplnilo. Z pohledu okolí ovšem někdy nesmyslně lpí na svých plánech či představách a nepřizpůsobují se změněným podmínkám nebo novým nápadům,“ popisuje Š. Miková.

Můžeme je ještě rozdělit do dvou skupin podle toho, z čeho při plánování vycházejí:

  • Typy, které se opírají hlavně o minulé zkušenosti: Drží se toho, co se osvědčilo v minulosti. V souladu s tím si dělají poměrně detailní plány, díky nimž se mohou cítit jistější i v nových situacích a neznámých podmínkách. Kromě plánu A mívají v záloze plán B a C. Velmi dobře vědí, co všechno nemusí vyjít – nejspíš už to někdy zažili a tuto zkušenost zatřídili do své knihovny. Na základě svých zkušeností se připravují na nejhorší, aby se mohlo stát to nejlepší.
  • Typy, které si vytváří představy o budoucnosti: Drží se ideálu, který si vytvořili. Minulé zkušenosti neopomíjejí, ale láká je všechno nové. Jejich představy jsou komplexní a také se v nich kombinují různé scénáře, často však takové, které člověk nikdy nezažil a jejich uskutečnění je málo pravděpodobné. Na druhou stranu mohou mít tušení, která se vyplní, aniž by věděli, jak to vědí.

2. Typy, které se rády přizpůsobují

„Přestože se v životě naučili plánovat, v jejich světě jsou však plány jen orientační záchytné body. Pro svou pohodu si potřebují nechat otevřená zadní vrátka, aby mohli využít aktuální příležitosti. Okolí je může vnímat jako málo předvídatelné a kritizuje, že mění dohody a dělají věci na poslední chvíli,“ vysvětluje psycholožka.

Někdo rád odpočívá u moře
i (Zdroj: Mea Gnosis s.r.o. / Teorie typů)
Někdo rád odpočívá u moře

I tyto typy můžeme ještě rozdělit do dvou skupin, a to podle toho, kvůli čemu ochotně mění plány:

  • Typy, které reagují na aktuální situace: Jsou stále v realitě a všímají si detailů prostředí i toho, jak se proměňuje situace. Proto dělají neradi dopředu podrobné plány – nemohou přece vědět, jaká bude v daný den situace! Vědí, že o víkendu chtějí jet na výlet, ale místo zvolí až ráno podle počasí nebo aktuální nálady. Dělat si záložní plány je pro ně ztráta času – oni vše vyřeší na místě.
  • Typy, které generují stále nové možnosti: Nasávají nové informace a nechávají dlouho věci otevřené. Budoucnost je sice zajímá, ale spíše než vytváření plánů jim vyhovuje mapovat možnosti, z nichž si mohou vybrat později, nebo je klidně všechny zrušit a vymyslet něco úplně nového.

„V tomto případě hrozí, že okolí se může někdy mylně domnívat, že něco naplánovali – nahlas vyřčený nápad ostatní berou jako fakt. Jenže ve skutečnosti jde o jednu z mnoha možností. Nezapomeňme se tedy vždy ujistit, jestli je to už definitivní rozhodnutí,“ doporučuje odbornice.

Jak rozdílné přístupy k plánování skloubit na dovolené?

Dá se na dovolené fungovat v harmonii i tehdy, pokud jste každý jiný typ? Nebo je to předem odsouzeno k neúspěchu?

„Pokud by měla dovolená dopadnout vždycky špatně jenom proto, že jsou partneři nebo rodina každý jiný typ, nikdo by snad na ní nechtěl ani jezdit. Málokdy jsou všichni přirozeně nastavení stejně. Naštěstí si můžeme pomoci, abychom si dovolenou užili, co nejvíc to půjde. Prvním krokem je uvědomit si, že jsme každý jiný,“ vysvětluje psycholožka.

Jaké jsou další kroky k tomu, abyste si o dovolené odpočinuli a neustále se nedohadovali, nebo se necítili nepříjemně?

Jiný má raději aktivní odpočinek
i (Zdroj: Mea Gnosis s.r.o. / Teorie typů)
Jiný má raději aktivní odpočinek

1. Opakujte si: „Nedělá mi to schválně!“

Ideální je, když každý člen rodiny zná své vrozené potřeby a znáte je i navzájem. Můžete pak být méně „vztahovační“ a připomínat si třeba následujícími větami, že vám to druhý nedělá schválně.

  • Př. 1: Typ, který se rád připravuje, nedělá plány proto, aby druhého svázal a kontroloval, ale pro své vlastní pohodlí a jistotu – protože jinak si nemůže dovolenou pořádně užít.
  • Př. 2: Typ, který se rád přizpůsobuje, si nechává otevřená vrátka pro změny ne proto, že je flákač a na jistotě druhých mu nezáleží, ale protože se cítí svázaně. Bojí se, aby nepřišel o nové příležitosti – nejen pro sebe, ale třeba i pro druhé.

2. Vyjadřujte nahlas pochopení pro potřeby druhých

„Tohle zpravidla doporučuju ve výchově, ale i v partnerském vztahu se hodí občas vyjádřit pochopení pro to, že to má druhý jinak. Zkuste to vysloveně říct. Druhý je pak zpravidla přístupnější k tomu, aby ze svých potřeb trochu slevil a dohodli jste se na kompromisu,“ pokračuje Šárka Miková.

  • Př.: „Chápu, že to ještě nechceš úplně rozhodnout, že to chceš určit až podle situace. Chceš zvolit ten nejlepší program podle počasí. Ale pomohlo by mi, kdybychom si mohli říct třeba tři varianty, na které bych se já připravil a v sobotu bychom je už jen trochu uzpůsobili tomu, jaká bude situace.“

3. Hledejte kompromisy

Jak spolu můžete komunikovat, když se snažíte najít řešení, které bude optimální pro všechny zainteresované, tedy kompromis?

  • Př. 1: „Chápu, že bys chtěl přesně vědět, co budeme dělat o víkendu, ale já zatím zkoumám různé možnosti, například bychom mohli… Neber to prosím ale jako definitivní. Řekni mi, kdy je pro tebe nejzazší chvíle, kdy to potřebuješ vědět, abys stihla vše připravit.
  • Př. 2: „Chápu, že bys chtěl vědět přesný čas odjezdu a moje balení na poslední chvíli většinou náš odjezd odsune o půl hodiny. Ráno si o půl hodiny přivstanu, abych se se stihl zabalit a nezdržoval.“

4. Střídejte se v naplňování potřeb

Je dobré si připustit, že ani o dovolené nebudou všechny vaše potřeby naplněny vždy. „Když chápete, že druzí potřebují něco jiného a vzájemně si pro své potřeby vyjadřujete pochopení, budete lépe snášet i situace, v nichž se necítíte z hlediska svého typu úplně komfortně. Paradoxně se někdy dokonce může stát, že v tom postupně najdete i určité zalíbení,“ doplňuje odbornice.

5. Inspirujte se opačným přístupem pro svůj vlastní rozvoj

V rámci svého typu se můžeme obohacovat a rozvíjet – a právě k tomu nám jako inspirace mohou sloužit naši blízcí, kteří jsou typově jiní. „Dovolená představuje skvělou příležitost, kdy si můžeme zkusit vystupovat ze své komfortní zóny a dělat něco jinak, protože nejsme tolik pod tlakem jako v době, kdy chodíme do práce a děti do školy,“ dodává Šárka Miková.

Zdroj informací: Mea Gnosis s.r.o., Teorie typů

Publikováno: 2. 5. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce