reklama

Praktické tipy, jak vybrat krmivo, aby byla vaše kočka spokojená

Jak udržet vaši kočku zdravou a šťastnou? Jednoduše: Dobře ji krmte (a dopřejte jim dobré škrabadlo). Pakliže jim zajistíte všechny potřebné živiny ve správném poměru, budou růst, udržovat svou hmotnost v normálním rozmezí, budou aktivní a vyhnou se nemocem nebo zraněním. Jaké živiny ale kočky potřebují? A co hledat na etiketách krmiv, abyste věděli, že dáváte své kočce to nejlepší? Čtěte dále a vše zjistíte.

i (Zdroj: Shutterstock.com)
Spokojená kočka potřebuje kvalitní krmivo a vybavení

Jaké živiny kočky potřebují?

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že kočky potřebují, aby jim krmivo dodávalo dostatek energie a mělo adekvátní poměr bílkovin, sacharidů i tuků. Do toho by také mělo obsahovat ty správné vitamíny a minerální látky v ideálním množství. Jen z jiných zdrojů a v jiném poměru, než jaká jsou doporučení pro lidi.

Pokud vás nezajímá příliš mnoho detailních informací o tom, co vaše kočka potřebuje, a chcete si pouze odnést tip na krmivo, doporučíme vám Brit granule pro kočky. Tato česká firma vyrábí poctivá krmiva podle přirozených receptur, s přídavkem funkčních složek jako prebiotika a z těch nejlepších ingrediencí, které jsou k dostání. Vše v příznivých cenových hladinách.

Bílkoviny v krmivu pro kočky

Kočky jsou masožravci a ve srovnání s mnoha jinými zvířaty potřebují přijímat velké množství bílkovin. Bílkoviny v potravě slouží k vývoji a udržování svalů, kůže, srsti, nehtů, šlach, vazů, chrupavek, enzymů, hormonů, protilátek a dalších látek a u koček jsou také důležitým zdrojem energie.

Kočky potřebují živočišné bílkoviny – a na to si ve složení dávejte pozor. Ty jsou totiž tou nejdražší ingrediencí. Někteří výrobci krmiv pro kočky pak udržují nízké výrobní náklady tím, že do krmiva zařazují jen minimální množství bílkovin, které kočky potřebují k přežití – ne tolik, aby byly doopravdy šťastné.

Hledejte alespoň 30% obsah bílkovin v sušině.

Jak je to u koček s tuky?

Zatímco bílkoviny jsou pro kočky nejdůležitějším zdrojem energie, tuk je hned v závěsu. Kromě role sekundárního zdroje energie fungují mastné kyseliny jako transportní molekuly a pomáhají vést nervové impulzy.

Hledejte ve složení lososa, kuřecí maso, játra nebo hovězí maso, které kromě bílkovin obsahují tuky. Jestliže v krmivu najdete také esenciální omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdraví kůže a srsti, hojení ran a zánětů, je to významné plus navíc.

Tuku by mělo být v krmivu pro kočky většinou okolo 10 % – výrazně vyšší obsah ale může být vhodný pro ty, které jsou velmi aktivní. Krmiva určená k hubnutí pak logicky obsahují tuku méně.

Vitaminy a minerální látky jsou pro správné fungování metabolismu koček nezbytné
i (Zdroj: Shutterstock.com)
Vitaminy a minerální látky jsou pro správné fungování metabolismu koček nezbytné

(Ne)důležitost sacharidů vás možná překvapí

Pro mnoho zvířat jsou sacharidy důležitým zdrojem energie, ale pro kočky to platí méně. Zkrátka se vyvinuly tak, že většinu energie získávají z bílkovin a tuků. Nejlepší pro ně je, pokud hrají v jejich stravě jen malou roli.

Strava obsahující velké množství sacharidů není pro kočky přirozená a může podporovat přibývání na váze a související zdravotní problémy, jako je například cukrovka.

V ideálním případě by kočky měly přijímat méně než 10 % kalorií ze sacharidů.

Mikroživiny v krmivu pro kočky

Vitamíny a minerální látky jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu koček, a to správné krmivo tyto požadavky reflektuje. Aby byla krmiva pro kočky nutričně kompletní a vyvážená, musí výrobci téměř vždy do svých receptur přidávat minerální látky i vitamíny navíc.

Rekapitulace aneb Výběr granulí pro kočky v bodech

  • primární složka jsou bílkoviny, těch chcete nejméně 30 %
  • pro zdravou kočku by mělo krmivo obsahovat okolo 10 % tuků
  • nejméně důležitá složka jsou sacharidy, protože kočka potřebuje mnohem více zbylé dvě makroživiny
  • pokud má vaše kočka nějaké zdravotní omezení (nadváha, alergie apod.), konzultujte výběr krmiva s veterinářem

Je to na vás příliš mnoho informací? Nedivíme se, ale je to normální. Existuje velké množství různých krmiv, ze kterých můžete vybírat. Nicméně věnovat tomuto tématu trochu péče se vám vyplatí. Může vám to v budoucnu ušetřit náklady na drahé účty u veterináře.

Zdroj informací: ZooRoyal Petcare GmbH

Publikováno: 24. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce