reklama

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Věnec na dveře můžete mít pro každé roční období a příležitost jiný. Nebo můžete vyrobit jeden ze sušených rostlin a mít ho pověšený na dveřích po celý rok. Takový věnec je neutrální, vhodný pro každou dobu a zároveň je vkusnou ozdobou. Pokud vás neomrzí, vydrží teplo i mráz. Jen by na něj nemělo pršet, to by brzy ztratil na kráse.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyrobte si věnec na dveře ze sušených rostlin

Věnec na dveře pro každé období

Pokud si chcete pověsit na vchodové dveře věnec jako dekoraci, ale nechcete ho každou chvíli měnit za sezónní, zkuste pro výrobu použít sušené rostliny. Podmínkou pro trvalé uchování takové dekorace bude, aby vám na dveře nepršelo a nesněžilo – zkrátka mokro sušině neprospívá. Drobné vlhko zvládne, takové pouze urychlí jeho znehodnocení, ale nepoškodí věnec rázným způsobem, jako tomu je v případě deště. Takže pokud máte vchodové dveře pod stříškou, můžete se pustit do výroby věnce ze suchých rostlin.

Co budeme k výrobě potřebovat?

  • proutěný věnec, popř. proutky
  • sušené rostliny
  • provázek či vázací drát
  • nůžky

Věnec na dveře můžeme uvít

Korpus na věnec na dveře si můžeme zakoupit, dnes se dá sehnat v každém obchodě s hobby tématikou či v květinářství. Ovšem zajímavější bude, pokud si ho sami vyrobíme. K tomu nám postačí nastříhat si na zahradě několik proutků z keře. Použít můžeme i větvičky břízy, se kterými se dobře pracuje, a dají se snadno tvarovat. Zajímavě ovšem bude vypadat věnec z psího vína, tedy z rostliny přísavníku pětilistého, latinsky Parthenocissus quinquefolia. Tato popínavka je známá též jako loubinec. 

Další variantou je použití břečťanu, který stočíme v čerstvém stavu a necháme ho postupně na dveřích ve tvaru věnce uschnout. Ovšem ten nebude mít takovou trvanlivost, jako když použijeme již suché větvičky.

Věnec vytvoříme jednoduše tak, že pruty uchopíme na jednom konci, přes druhou ruku stočíme do kruhu a na několika místech stáhneme jutovým provázkem nebo vázacím drátem. Při použití drátu musíme dát pozor na ostré konce, které po uštípnutí zasuneme co nejvíc do nitra věnce, abychom se při práci neporanili.

Proutky svážeme provázkem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Proutky svážeme provázkem

K dekoraci použijeme různé sušené rostliny – ty si můžeme v průběhu roku sami nasušit nebo je koupíme v hobby prodejně či květinářství. Vhodné jsou traviny, slaměnky, šípek, usušit si můžeme zlatobýl, ostrožku, glixii, řebříček, pestrovku či statici.

Rostliny si zkrátíme na potřebnou délku a postupně provázkem či drátkem navazujeme po celém obvodu věnce. Není potřeba klást rostliny příliš hustě k sobě. Proutěný korpus může tvořit součást vzhledu celého věnce na dveře. Ve spojení se sušenými rostlinami se bude dobře vyjímat.

Postupně navazujeme jednotlivé rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postupně navazujeme jednotlivé rostliny

Můžeme si také vyrobit malé svazky kytiček, které postupně na věnec přivážeme. Způsobů, jak dekorovat věnec, který chceme pověsit na vstupní dveře, je mnoho. Záleží na naší fantazii i na tom, co máme zrovna po ruce. S květinovými svazky se bude lépe pracovat. Budou se snadno připevňovat ke korpusu a jeden takový díl zakryje mnohem větší část věnce.

Květiny střídáme se svázanými svazečky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květiny střídáme se svázanými svazečky

Na věnec nakonec připevníme stužku, ideální bude v přírodním tónu z juty, můžete ale také použít například stuhu s károvým či kostičkovým vzorem. Barvu v takovém případě volíme výraznou, která ale bude ladit s ostatními rostlinami na věnci. K červenému šípku si můžeme dovolit červenozelenou kostku apod. Zelená je v tomto případě brána jako neutrální barva, která podpoří ostatní barvy v dekoraci.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 21. 4. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková