Psychologie barev zkoumá, jak barvy v prostoru kolem nás ovlivňují lidské chování (nálady, pocity a fyzické zdraví). Myšlenka, že barvy mají schopnost nás ovlivnit, není nová, zajímali se o ni již ve starověkém Egyptě a Řecku. Dnes existuje již řada studií, ale stále ještě není vliv barev na člověka prozkoumán zcela dokonale. Pojďte se přesto s námi podívat na to, jakou roli mají barvy v interiérovém designu a jak tyto vědomosti můžete využít při tvorbě svého domova.
Psychologie barev v interiéru
Psychologie barev v interiéru je možno využívat k tomu, abyste v interiéru dosáhli specifické nálady. Barvami totiž můžete potlačit nebo naopak povzbudit nějakou konkrétní činnost v místnosti. Vzhledem k tomu, že různé barvy vyvolávají různé pocity, je proto důležité předem přemýšlet o tom, jakou náladu chcete v dané místnosti vytvořit. Výběr barev do místnosti proto nepodceňujte. Vybírejte obezřetně.
Jaké emoce vyvolávají barvy?
Barvy ve skutečnosti ovlivňují každý náš bdělý okamžik, přesto si většinu z toho neuvědomujeme. Tyto reakce souvisí jak s přímo naučenými asociacemi, tak i s asociacemi z přírody. Věděli jste třeba, že čím dále žijí lidé od rovníku, tím pravděpodobněji preferují světlejší odstíny? Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, barva může vyvolat emocionální nebo fyziologickou reakci. Bylo třeba prokázáno, že zelená na pracovišti zvyšuje kreativitu až o 15 % a produktivitu o 6 %. Dále bylo prokázáno, že modrá snižuje krevní tlak a rychlost srdečního tepu, červená naopak srdeční frekvenci zvyšuje.
Barva je jedním z mnoha způsobů, jak do interiéru můžete vnést design inspirovaný přírodou, který může pomoci zmírnit stres a duševní únavu, podpořit soustředění a celkovou pohodu. Efektivní používání psychologie barev může pomoci podpořit pocit klidu, relaxace a pohody, což je zvláště důležité v místnostech, které jsou určeny pro odpočinek nebo spánek. Zvládněte proto použití psychologie barev v interiérovém designu, jen tím získáte.
Jak tedy využít psychologii barev ve svém interiéru?
Bílá patří k těm nejoblíbenějším
Bílá je spojena s čistotou, rovnováhou, harmonií, svěžestí, celistvostí a nevinností. V důsledku toho je bílá převládající barvou v minimalistickém interiérovém designu. Vidět ji proto můžete v celé řadě hotelů, nemocnic, letovisek, lázní, wellness center, kaváren a restaurací.
Červená může vyvolat silné emoce
Červená je barva plná síly a energie, dokáže proto vyvolat silné emoce. Stimuluje smysly, díky čemuž je také vášnivá, ambiciózní a vzrušená. Nejlépe se hodí do restaurace typu rychlého občerstvení nebo tělocvičny. V závislosti na svém odstínu se však může hodit do jakéhokoliv stylu interiérového designu.
Hnědá dokáže zázraky
Hnědá barva je světlejší a měkčí odchylka od červené. Díky tomuto přirozenému tónu a jemné uklidňující esenci dokáže dělat zázraky ve velkých prostorách, kde synchronizuje různé prvky. Uvolňuje smysly. Pozor, když je jí mnoho, zklidňuje někdy až příliš, což pak vede k nečinnosti a bezcílnosti! V kombinaci se zářivými tóny a dalšími přírodními odstíny může symbolizovat odolnost a jistotu.
Růžová je plná lásky
Růžová je plná lásky, ženskosti a citlivosti. Jednoduché motivy a sofistikované designy mohou pozvednout růžovou barvu na novou úroveň v moderních trendech interiérového designu. Pokud ji navíc doplníte o přírodní nebo zářivé odstíny červené a bílé, získá rovněž na funkčnosti.
Žlutá může působit přehnaně
Žlutá je velmi pozitivní barva plná radosti, energie, mládí, optimismu a intelektu. V interiérovém designu dodá žlutá lidem v místnosti energii a dobrou náladu. Perfektně se hodí do retro projektu inspirovaného Bauhausem. Žlutá je také dobrá barva do bohémských nebo maximalistických interiérů. Pozor, když je jí ale v místnosti příliš mnoho, působí přehnaně, a proto je vždy lepší používat v malých dávkách a v akcentech.
Zelená je spojená s přírodou
Zelená barva je spojena nejen s přírodou a růstem, ale i s penězi, harmonií a plodností. Dokáže v interiéru vytvořit pocit klidu a míru, takže je dobrou volbou pro prostory, kam lidé chodí relaxovat – jako lázně, ložnice, pracovny nebo meditační místnosti.
Oranžová podporuje chuť k jídlu
Oranžová je velmi hřejivá barva, která podporuje apetit, optimismus, instinkt a společenství. Je proto ideální volbou pro prostory, kde se lidé stýkají, jako třeba kuchyně, jídelny a herny. Je velmi zajímavou barvou pro restaurace, protože vyvolává hlad a družnost – dokonalé duo pro ziskový byznys.
Fialovou milují umělci a teenageři
Fialová barva je velice noblesní, luxusní, bohatá, kreativní a plná fantazie. Protože fialová inspiruje kreativitu, můžete ji přidat do šaten, převlékáren, uměleckých studií nebo do meditačních místností. Tato barva je oblíbená především u teenagerů, protože je inspiruje ke kreativnímu umění. Fialová dobře funguje i ve veřejných prostorách, kde přináší esenci klidu, elegance a luxusu.
Modrá je nadčasová
Psychologie barev prozrazuje, že světle modrá uklidňuje – díky ní máte pocit, že máte vše pod kontrolou. Modrá je spojena s duchovnem, inteligencí a klidem. Safírové odstíny dodávají designu na důležitosti. Modrá barva je ideální pro koupelny, ložnice a společné obytné prostory. Lze ji použít všude, kde potřebujete dotek relaxace.
Tmavě modrá barva je spojována s úspěchem, elegancí, luxusem, důvěrou, sebevědomím, loajalitou a mírumilovností. Celkově vzato (ať světlá nebo tmavá modrá) se hodí ke všem moderním a současným trendům interiérového designu.
Šedá barva je kontroverzní
Šedá je barvou bezpečnosti, solidnosti, inteligence, klidu a jistoty. O účincích šedé barvy na lidskou mysl se vedou určité kontroverze. Při správném použití však i ona může mít pozitivní vliv. Nicméně, někteří lidé ji považují za depresivní. Šedou lze použít jako neutralizátor pro zářivé barevné kombinace. Vězte, že tmavě šedá na stěně působí vždy lépe než světle šedá. Pokud chcete šedou zakomponovat do vašeho interiéru, nejlepší způsob, jak toho můžete dosáhnout, je jednu šedou stěnu obklopit barevnými stěnami (bílými, žlutými nebo růžovými).
Světle šedá a stříbrná
Světle šedá a stříbrná představuje sofistikovanost, high-tech, sílu, glamour a eleganci. Nicméně pokud můžete, vyhněte se světle šedé na stěnách. Zkuste ji do interiéru implementovat spíše v podobě nábytku, vnese tak do interiéru eleganci a sofistikovanost.
Zlatá a starozlatá
Zlatá je znakem triumfu, tradice, opulence, srdečnosti a bohatosti. Zlaté a hořčičné akcenty vnáší do prostoru eleganci a lehkou hravost. Starozlatá je přirozená, komfortní, uvolňující, strukturovaná a podporující.
Černá
Černá je mystická, dramatická, sofistikovaná, silná a elegantní. Z psychologického hlediska může být celá černá místnost ohromující a ponurá. V kombinaci s červenou, bílou, modrou nebo téměř jakoukoliv jinou barvou poskytuje vynikající kontrast.
Zdroj informací: hindustantimes.com, rockfon.co.uk, foyr.com, mhanational.org
Publikováno: 24. 4. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová