Gotický styl spojuje aristokratickou eleganci se sofistikovaností a vznešeností. Gotika je jedinečný styl, který kombinuje eleganci a temnou podstatu. Barevné schéma by mělo odpovídat mystickému ovzduší tohoto stylistického směru.
Gotický styl v interiéru není jen černá barva a ponurost
Gotický styl vládl v Evropě více než tři století. Rozvoj gotiky provázely důležité architektonické inovace, díky nimž bylo možné navrhnout nový typ stavby: lehčí, vyšší, složitější a rafinovanější. To je rozdíl od novodobého gothic stylu, který v sobě soustřeďuje prvky viktoriánské éry s důrazem na punk v jeho nejtemnější verzi. Gothic styl je velmi okázalý, umí ale zdůraznit i křehkost a zasněnost svého nositele.
Gotický styl v interiéru upřednostňuje přírodní materiály. Odvíjí se od toho pradávného, kdy se interiéry zdobily převážně kameny, cihlami, mramorem, dřevem, ale také kovem a sklem. Téměř povinný detail gotického interiéru je cihlový krb. A může být pouze dekorativní.
Gotický styl v interiéru se vyznačuje svou jedinečností a atraktivní aurou záhad a magie, má v sobě určitý druh mystiky. Pro dokonalý dojem interiéru v gotickém stylu byste měli využívat spíše velké a vysoké místnosti – zde pak velký význam hrají okna, oblouky a dveřní portály. Podlahu je lepší udělat prkennou nebo kamennou.
Lomený oblouk jako hlavní prvek gotického slohu lze přenést i do moderních interiérů imitací falešných oblouků okolo oken a dveří. To vše je doplněno ideálně úzkými okny s barevným sklem bez záclon. Dříve byla klenba lomeného oblouku vyrobena pro pevnost stropní konstrukce, nyní slouží jako výrazná dekorace a náznak stylu interiéru.
Vitráže vyrobené z barevného konvexního skla jsou žádané, světlo pak prochází skrze barevná sklíčka a vytváří úžasné duhové odrazy, které vyplňují prostor barvami, i když jsou pokoje vyzdobeny černě. Černá barva a tmavé odstíny navozující pocit ponurosti a věčnosti jsou dalším zásadním prvkem gotického stylu.
Stěny se zdobí minimálně ve spodní třetině kamenem – vítaný je pískovec, vápenec, žula nebo mramor. Zbylé plochy stěn se zdobí buď tapisériemi, nebo se "odkrývá" zdivo, které je ale v moderním interiéru vytvořeno dodatečně štukováním a lepením umělého kamene. Povinný rys viktoriánské gotiky jsou tapety a dekorace či závěsy stěn s textilem.
Stěny mohou být natřeny černě, šedě nebo jakýmikoliv odstíny přírodních barev, stropy se naopak natírají jasně bílou barvou. Gotický styl je bohatý na výzdobu interiéru. Stěny a strop mohou být zdobeny freskami, štuky, mozaikami a gobelínovými malbami se středověkými erby a vlajkami.
Masivní dřevěný nábytek v gotickém stylu se používá pro zdobení prostorných i malých místností, krb zdobený policemi, ve kterých je umístěno měděné a bronzové nádobí a kuchyňské náčiní. Masivní židle, taburety, skříně, stoly. Přírodní materiál se nesmí natírat, vítány jsou dekorativní řezby dřeva. Interiér ložnice by měla doplnit postel s nebesy, s výrazným a masivním čelem. Dřevěné prvky v interiéru lze vyměnit za kované. Postel v ložnici musí mít také sloupy a baldachýn.
Na stěnách jsou žádoucí masivní zrcadla v dřevěných a kovových rámech, obrazy s dobovými výjevy bitev a středověkého života. Přítomnost obrovských lustrů, stojacích i nástěnných lamp, případně lucerny a stojany na svíčky jsou dalším výrazným prvkem interiéru, kde vládne gotický styl.
Kromě železa jsou vítané slitiny bronzu a mosazi, případně měď – na dekoračních předmětech či na nádobí i na nábytku, vedle toho potom zlato a stříbro. Mezi látkami pak vyniká samet a těžké gobelínové látky s nápadnými vzory. Jako cenné dřeviny se využívá tmavý dub, buk, modřín, olše, cedr, jalovec.
Dekorace musí mít mystický a středověký nádech. Staré poháry, číše, stolní náčiní, ale také předměty připomínající čarodějnictví. Zvolte tmavé barvy, jako je černá, vínová, námořnická nebo fialová.
Při zařizování gotického interiéru pamatujte na jednoduchost, eleganci a atmosféru tajemna, a přeneste se do dávného středověku vhodným uzpůsobením svého interiéru.
Zdroj informací: adinfinitum.cz, my.designexpts.com, casopis.info
Publikováno: 22. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová