Využijte mramor v interiéru, jeho jedinečná struktura a typické barvy jsou symbolem luxusu a využívají se ve veřejných i soukromých domech už po staletí. I vy ho můžete mít doma – v koupelně, kuchyni, obývacím pokoji i na schodech.
Jak využít mramor v interiéru?
Mramor v interiéru je královský materiál s dlouhou historií, který zažívá svůj návrat do všech typů interiérů. Stojí za tím jeho elegance a nadčasovost i to, že je luxusním materiálem, který interiér pozvedne. Můžete ho použít jako honosnou krbovou římsu, dokonalou kuchyňskou pracovní desku či obklad stěn v koupelně. Využijete ho ale i v ložnici či na chodbách – ať už v podobě součásti nábytku či obkladu, nebo jako nejrůznější dekorace.
- Dlaždice dodají interiéru luxusní a elegantní vzhled. Hodí se do všech obytných prostor, včetně kuchyně a koupelny.
- Obklady stěn dokáží opticky zvětšit prostor. Použít se dají v obývacím pokoji, jídelně, koupelně i na schodišti.
- Pracovní plocha z mramoru je hygienická, odolná a snadno se udržuje. Navíc dodá kuchyni luxusní a elegantní vzhled.
- Parapety jsou elegantní a odolné a zároveň skvěle doplňují okna a mramorové obklady stěn.
- Dekorace z mramoru v podobě soch, váz, stolků a dalších dekorativních předmětů dodají interiéru luxusní a sofistikovaný vzhled.
Mramor v interiéru má své výhody o nevýhody
Jaké výhody a nevýhody přináší mramor v interiéru? I když jde o luxusní a drahý materiál, najdete u něj obojí. Mezi jeho hlavní výhody patří odolnost, snadná údržba i široká škála barev a vzorů, která umožňuje sladění s jakýmkoli stylem interiéru. Mramor je ideální materiál pro podlahy, kuchyňské linky i koupelnové obklady. Dodává prostoru luxusní a nadčasový vzhled.
Je však nutné brát v potaz i jeho nevýhody. Mramor je poměrně drahý materiál a jeho pokládka vyžaduje odborníka. Je náchylný k poškrábání a skvrnám, proto je nutná jeho pravidelná údržba speciálními přípravky. Mramorová podlaha také může být kluzká, zvláště když je mokrá.
Mramor se hodí do různých stylů interiéru, od klasického až po moderní, do velkých i malých prostor. V malých prostorech ho však používejte s mírou, aby nepůsobil stísněně.
Mramor hraje všemi barvami
Tento ušlechtilý kámen ukrývá celou škálu odstínů a díky obsahu různých minerálů vytváří nádherné vzory a žilkování, které hrají ve vzhledu mramoru zásadní roli. Může být jemné a nenápadné, nebo naopak výrazné a kontrastní. Žilkování dodává mramoru dynamiku a jedinečný charakter a často tvoří zajímavé vzory.
- Bílý mramor je ztělesněním elegance a čistoty, příkladem je Carrara nebo Thassos. Tyto odstíny opticky zvětší prostor a skvěle se hodí do moderních i klasických interiérů.
- Béžový mramor, jako je Crema Marfil nebo Botticino, nabízí teplý a útulný vzhled. Je ideální pro ty, kteří touží po mramoru, ale preferují jemnější barevnost.
- Šedý mramor, například Carrara Venata nebo Bardiglio, působí sofistikovaně a elegantně. Hodí se do minimalistických interiérů a skvěle ladí s chromovými a nerezovými doplňky.
- Černý mramor jako Nero Marquina dodá interiéru netradiční a luxusní nádech. Působí skvěle v kombinaci se světlými barvami a zlatými prvky.
- Barevný mramor v odstínech zelené (Verde Alpi), růžové (Rosa Aurora) nebo hnědé (Emperador) je ideální pro vytvoření výrazného a jedinečného designu.
Jak mramor udržovat, aby byl krásný?
Pro udržení krásy mramoru je důležitá pravidelná péče. Čistěte ho vlhkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem, vyhněte se však kyselinám a abrazivům. Impregnace každý rok až dva ochrání mramor před skvrnami a působením vlhkostí. Rozlité tekutiny okamžitě utřete, mastnotu otřete roztokem teplé vody a saponátu. Na odolné skvrny či opravy raději pozvěte profesionály. Chraňte mramor před horkými předměty, poškrábáním a v případě potřeby využijte služby specialisty na renovaci tohoto kamene.
Zdroj informací: westwing.cz, obkladyvilimek.cz
Publikováno: 9. 4. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová