Mravenci v domácnosti nepotěší ani největší milovníky přírody. V domech a bytech jsou zkrátka nevítanými hosty a zbavit se jich bývá někdy pěkný oříšek. Určitě tak vyzkoušejte naše tipy na přírodní prostředky proti nim.
Mravenci v domácnosti útočí ve dvou vlnách
S mravenci v domácnosti mají trápení nejen obyvatelé venkovských stavení, ale jsou pravidelnými nezvanými návštěvníky i v městských bytech, dokonce velmi často v takových, co se nachází v panelových domech. Během roku se objevují nejčastěji ve dvou vlnách: Před nástupem zimy to jsou nechvalně proslulí zrzaví faraoni, kteří hledají především úkryt před chladem; od jara do podzimu pak nastává sezóna malých černých mravenců obecných. A často proti nim nezabírá ani prevence v podobě pečlivého úklidu.
První, co každého pochopitelně napadne, je vyzkoušet některý z chemických prostředků, které slibují zaručenou pomoc. Jejich účinnost ovšem ve skutečnosti nebývá tak stoprocentní a už vůbec není vhodné je používat třeba v kuchyni či v místech, kde se pohybují malé děti a zvířecí mazlíčci, nebo kde jsou umístěny pokojové i jiné rostliny. Některé z nich jsou toxické i po zaschnutí, takže sice fungují proti mravencům v domácnosti i několik týdnů, ale vy nesmíte po celou dobu postříkanou plochu vytírat nebo vysávat.
Jejich kusadla se prohryžou i plastovým oknem
S mravenci v domácnosti bojovali již naši předkové v dobách, kdy se žádné chemické „zázraky“ neprodávaly. Museli si tedy vystačit s tím, co měli po ruce. Dnes těmto prostředkům říkáme přírodní a často fungují velmi spolehlivě.
Než si ale vyberete některý z těchto osvědčených prostředků, musíte nejdříve zjistit, kudy k vám malí vetřelci pronikají, abyste mohli nastražit odpuzující a likvidační „pasti“ na správných místech. Někdy budete nejspíš překvapeni, jak rafinovaně jsou schopni využít nejen nejrůznějších škvír a prasklin, ale bez problému prokoušou i pěnu kolem rámu plastového okna.
Vyzkoušejte citron nebo křídu
Na likvidaci mravenců v domácnosti se hodí třeba sprej vlastní výroby připravený z exotických esenciálních olejů (pačuli, tea tree, cedrové dřevo apod.). Smíchejte půl decilitru vodky nebo jiného destilátu s 10 kapkami například tea tree olejíčku a 3 kapkami oleje z pomerančovníku, protřepejte a pak rozprašovačem aplikujte všude tam, kudy k vám mravenci pronikají.
Zvláště v kuchyni a v místech, kde je uskladněno jídlo, se hodí šťáva z citronu, kterou rozstříkáte pomocí rozprašovače na mravenčí dálnice. Jako netoxická zbraň ale poslouží i dětský zásyp nebo tělový pudr. Pokud s nimi přijdou mravenci do kontaktu, ucpou jim povrch těla a udusí je. Život mravencům pěkně ztrpčíte octem rozpuštěným ve vodě, protože jeho vůni malí vetřelci doslova nenávidí. Často zabere i použití obyčejné bílé křídy obsahující uhličitan vápenatý, který mravenci rovněž nesnášejí. Rozdrcenou křídu lze nasypat kolem míst, kudy mravenci pronikají do interiéru, případně můžete křídou jen nakreslit tlusté čáry v okolí těchto bodů.
V kuchyni a ve spíži se při likvidaci mravenců hodí kuchyňská sůl nebo černý pepř (případně ještě účinnější pepř kajenský), které nasypete třeba k zadním stěnám poliček a skříněk.
Co na mravence v domácnosti spolehlivě nefunguje
Pozor ale na některé obecně tradované mylné rady o dalších „zaručených“ prostředcích, které údajně mravenci v domácnosti nesnášejí. Raději tak ani nezkoušejte nejrůznější recepty na bylinné odpuzovače, a to včetně těch z často doporučované máty – tu mají malí záškodníci naopak rádi a mnohdy si její lístky spokojeně odnášejí domů do mraveniště. Jako neúčinné se ukázala i kávová zrna nebo mouka, která sice narušuje mravenčí feromonové cestičky, ale ne natolik, abyste invazi mravenců záškodníků zlikvidovali.
Zdroj informací: www.pasti.cz, www.dewolf.cz
Publikováno: 9. 4. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová