Chov domácích mazlíčků s sebou přináší různé problémy nebo komplikace, kterým je mnohdy dobré předcházet. Jednou z těchto komplikací může být ztracený pes nebo kočka. Víte, co v takové situaci dělat, koho oslovit a kde vašeho mazlíčka hledat? Poradíme vám vše podstatné, abyste vašeho mazlíčka co nejdříve našli.
Ztracený pes nebo jiný mazlíček
Čas od času se mohou při chovu domácích zvířat přihodit situace, na které nejste vůbec připraveni. Nemusí se jednat jen o onemocnění nebo zranění vašeho mazlíčka. Jedním z velmi nepříjemných zážitků je pro každého chovatele ztracený nebo zaběhnutý domácí mazlíček. Ročně se těchto případů stanou tisíce. Nejčastěji je to ztracený pes nebo kočka, ale ani jiný mazlíček není výjimkou. Jak se v takové situaci zachovat, co dělat a kde vůbec takové ztracené zvíře hledat? Na tyto nepříjemné situace je dobré se dopředu připravit a vědět, co v takovém případě dělat.
Ztracený pes je nejčastějším případem
Období vánočních svátků, příchodu nového roku, velikonoční svátky nebo „pálení čarodějnic“ je spojeno s oslavami, koncentrací velkého množství lidí, také zábavní pyrotechnikou, a s tím souvisejících problémů s domácími mazlíčky. Někteří se ze stresu mohou ztratit nebo zaběhnout. Ztracený pes je nejčastějším případem, kdy se někteří psi při venčení na volno zaběhnout. Nejsou ale výjimkou ani případy, kdy se pes vysmekl z vodítka a utekl. Rizikové je pro psy i období hárání fen, kdy se mohou rovněž zaběhnout. Ztratit se však pes může i při běžném venčení třeba v lese, kdy ucítí zajímavý pach nebo uvidí divoké zvíře.
Co dělat
V prvé řadě nepanikařte, snažte se zůstat na místě, kde jste psa viděli naposledy, alespoň dvě hodiny. V tento čas zkuste poprosit kolemjdoucí, zda jej neviděli. Snažte se volat jeho jméno příjemným hlasem, pokud používáte zvukový signál, např. píšťalku, využijte to. Jestliže se pes sám nevrátil, nechte na místě něco s vaším pachem, třeba mikinu nebo deku. Vydejte se na toto místo ještě při hledání několikrát, zda tam na vás pes nečeká. Nebojte se poprosit o pomoc s hledáním i někoho dalšího – čím víc lidí hledá, tím je větší šance psa najít. Poproste někoho s dalším psem, zda by vám toho vašeho nepomohl vystopovat. Jestliže se ztratil blízko domova, může se tam sám vrátit, ale nelze se na to vždy spoléhat.
Využití mikročipu při hledání
Od 1. ledna 2020 musí být každý pes povinně označen mikročipem dle platné legislativy. Toto se nevztahuje na psy, kteří měli před 3. 7. 2011 jasně čitelné tetování. Čtečkou mikročipu disponují veterináři nebo městská policie. Ztracený pes se dá díky mikročipu dohledat přes různé webové registry, pokud je v nich zvíře zaevidováno. Některé jsou zpoplatněny, jiné bez poplatků – jako je Národní registr psů ČR. Očipovat si můžete u veterinárního lékaře i kočku nebo fretku, kteří mají povinnost mít mikročip v případě, že s nimi cestujete do zahraničí. Pokud se tedy váš pes, kočka nebo fretka ztratí, lze je snáze díky mikročipu najít.
Kontaktujte instituce
Pokud se pes ani po několika hodinách nenajde, kontaktujte městskou nebo obecní policii, které mají odchyt zaběhnutých zvířat ve své gesci. Kontaktujte obecní nebo městský úřad. Kontaktujte taktéž útulky nebo veterinární ordinace v okolí alespoň do několika desítek kilometrů. O pomoc můžete požádat místní hasiče, pošťáky, technické služby, lesáky či řidiče městských autobusů. Pokud se pes zaběhl v přírodě, můžete poprosit o pomoc i pracovníky národních parků nebo ochránce přírody. Navštivte místní cvičáky, kluby agility nebo místa, kde se scházejí pejskaři. Kontaktujte rovněž plemennou knihu kvůli možnosti dodatečného vystavení průkazu původu.
Využití nejen sociálních sítí
Ztraceného psa nebo kočku můžete hledat i pomocí sociálních sítí, kde jsou vytvořeny různé skupiny pro tyto případy. Nezapomínejte i na obyčejné letáky, které můžete vyvěsit nebo roznést v okolí místa, kde se váš pes nebo kočka ztratili. Velmi důležitý je popis zvířete opatřen fotografií, kontaktem na vás a také možnou formou odměny. Ideální jsou frekventovaná místa, kde leze leták vyvěsit, jako jsou obchodní centra, veterinární ordinace, benzinové pumpy nebo čekárny lékařů, případně nádraží nebo zastávky. Využít můžete i místní obecní rozhlas nebo zkusit oslovit místní rozhlas nebo televizi.
Pokud se váš ztracený pes či kočka nalezli, nezapomeňte o tom informovat případné registry, hlavně NRMZ. Zde můžete mít nastaveny nadstandartní služby, kdy tento registr sám vyrozumí všechny veterinární lékaře, útulky a odchytové služby. Nezapomeňte sundat letáky z míst, kde jste je vyvěsili, a dát vědět i na sociálních sítích, že se vás mazlíček našel.
Nejlepší je prevence
I přes veškerou prevenci, která spočívá v socializaci zvířete, kdy se pes naučí reagovat na vzniklé situace a nenadálé podněty, o Vánocích nebo na silvestra venčete psa raději na vodítku. Zahradu zabezpečte tak, aby pes nemohl utéct. Nenechávejte psa uvázaného před obchody nebo úřady. Nechte kočku, psa nebo i fretku označit u veterinárního lékaře mikročipem a přihlaste jej do registrů. Na obojek zvířete připevněte schránku s vaším telefonním číslem. Použít můžete i známku nebo jiný způsob sdělení informací, jako je GPS tracker.
Zdroj informací: svscr.cz, superzoo.cz, dogsmagazin.cz, pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 10. 4. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská