Sklo ve sprše se častým skrápěním vodou zanáší, a nakonec už přes něj není ani vidět. Průzračné sklo je znakem čisté domácnosti, a proto je nejvyšší čas s tím něco udělat. I když je sklo pevný a soudržný materiál, nesnese hrubou sílu, drhnutí a používání abrazivních prostředků. Pojďme udělat něco pro přírodu – pokusíme se sklo vyčistit přírodními produkty.
Péče o sklo ve sprše
Sklo v koupelně je krásné, dokud je čisté a je přes něj vidět. Koupelna je ale zdrojem téměř setrvalé vlhkosti a vodní kámen se zde tvoří v daleko větším měřítku než kde jinde. Ať už máte prosklený sprchový kout nebo jen zástěnu, vše je potřeba řádně vyčistit a vypulírovat. A že vodní kámen umí být velmi zdatným soupeřem, vytáhneme proti němu do boje s neméně zdatným pomocníkem.
Vodní kámen je pevný povlak, který se usazuje na stěnách nádob, v nichž se nachází voda, a jeho základní složkou je uhličitan vápenatý – ten způsobuje na površích matný zažloutlý povlak, který se jen velmi obtížně odstraňuje.
S vodním kamenem se nejčastěji bojuje na vodovodních bateriích a ve sprchách na sprchovacích hlavicích, zasaženo však bývá i sklo ve sprše. Bílé fleky nepůsobí zrovna esteticky a vyžadují pravidelný důkladný úklid.
Vodní kámen se nemá rád s kyselým prostředím, proto na něj použijeme dva osvědčené pomocníky – ocet a citron.
Přípravek na sklo ve sprše
Budeme potřebovat:
- 400 ml vody
- 100 ml bílého octa
Smícháme a vzniklým roztokem postříkáme nebo potřeme sklo ve sprše. Můžeme přidat několik kapek esenciálního olejíčku s vůní citrusů, pomeranče, máty nebo použijeme takový, který máme rádi nejvíce. Necháme chvíli působit.
Po několika minutách vezmeme půlku citronu a celé sklo ve sprše jím vyčistíme jako houbičkou. Nevynecháme ani kousek místa.
Opět necháme chvilku působit a poté sklo ve sprše omyjeme vodou.
Na závěr vyleštíme suchým hadříkem.
Aby se nevzhledné skvrny na skle ve sprchovém koutu netvořily, měli bychom se naučit, že po každém použití sprchy je potřeba sklo ve sprše setřít gumovou stěrkou nebo dosucha vyleštit hadříkem.
K zakoupení jsou také speciální roztoky od výrobců sprchových koutů a van, které jsou však o něco dražší. Pokud se však chceme chovat ekologicky, budeme co nejvíce chemické přípravky eliminovat. Za zvážení také stojí pořízení speciálních panelů se zvláštní úpravou, na níž se kapky nedrží.
Zašlé skvrny se dají očistit namočením ve vlažném octě a dočištěním zubní pastou a jemným kartáčkem. Dalším častým problémem v koupelně se stává plíseň – ta se ráda drží na vlhkých místech, jakým sprchový kout je. Plíseň nejprve odstraníme mechanicky kartáčem, poté naneseme prostředek proti plísním nebo roztok chlorového bělidla a vody v poměru jedna ku dvěma, necháme působit a omyjeme.
Co nedělat?
- Na sklo ve sprše se nesmí používat drátěnka, abrazivní prostředky nebo dráždivé chemikálie. Povrch skla by se tím poškrábal nebo naleptal.
- Nenecháváme na skle zavěšené ručníky nebo župany. Může se pod nimi kumulovat vlhkost a přidělávat nám práci navíc.
- V obchodech prodávají speciální přípravky na bázi vosku, které naneseme na sklo sprchového koutu a tím zajistíme odpuzování vody.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Úklid pro klid, chytre-bydleni.cz, westwing.cz
Publikováno: 6. 4. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová