reklama

V námořnickém stylu panuje doma léto celý rok

Atmosféru přímořských letovisek a mámivou vůni slunného léta – to vše dokáže vykouzlit námořnický design. Hodí se do venkovských domů i městských bytů a v oblibě je už několik století.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z námořnického designu sálají vzrušující dálky i domácí pohoda

Námořnický design nás přenese na břeh moře

Námořnický design, jemuž se říká také námořní nebo přímořský styl, má svůj původ už v 17. století, kdy se velké evropské mocnosti vydaly ve velkém po světových mořích dobývat kolonie a obchodovat se vzácným zbožím. Tehdy byl pochopitelně inspirací především pro šlechtu a bohaté obchodníky, ale jeho dnešní podoba je určena pro každého.

Je tak připomínkou krásných chvil, které trávíme na dovolené v půvabných rybářských vesničkách a letoviscích na březích moře. Když využijeme námořnický design doma, můžeme si tak ony nezapomenutelné momenty připomínat po celý rok. Je jen na nás, jestli změníme v přímořském duchu celý interiér, nebo jen některé jeho části – třeba koupelnu, pracovnu či dětský pokoj.

Světlé barvy a přírodní materiály

Interiéry v tomto stylu se vyznačují lehkostí a pohodou, vévodí v nich přírodní materiály a typické barvy – ponejvíce pochopitelně modrá a bílá. Pokud nás námořnický design uchvátí natolik, že ho chceme využít ve všech místnostech, měli bychom tomu přizpůsobit i podlahy a stěny. K přímořskému stylu se tak nejvíce hodí jako podlahová krytina dřevěná prkna nebo parkety v přírodních světlých odstínech a bílé, případně světle modré stěny, které lze například v ložnici obložit dřevem v odstínu ladícím s tím, jaký má podlaha.

Modrá a bílá jsou základním prvkem námořnického stylu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Modrá a bílá jsou základním prvkem námořnického stylu

Z přírodních materiálů je v námořnickém designu vyroben pochopitelně i nábytek, nejlépe v teplých světlejších odstínech, případně natřený jemnými pastelovými barvami. Ten má navíc schopnost prosvětlit a zvětšit prostor, což přijde vhod zvláště v menších bytech. K tomu se pěkně hodí židle, křesla i pohovky z ratanu, i když dobře zvolený jednoduchý čalouněný kousek také nic nezkazí.

Modrá, bílá, červená…

Vedle základní modrobílé kombinace se pro námořnický design někdy používají i vhodné odstíny šedé, žluté, a někdy dokonce i tlumené červené. Tyto barvy najdou využití na potahových textiliích, ubrusech a závěsech i na menších dekoracích.

Kdo bere námořnický design skutečně vážně, sáhne při volbě správných dekorací ke kořenům a pro ozdobu stěn si vybere třeba historickou námořní mapu, kotvu, dalekohled, model staré plachetnice, zkrátka něco, co nás atmosférou přenese do modravých dálek, a tak trochu i na stránky dobrodružných románů.

Do obývacího pokoje se hodí pruhované textilie a
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Do obývacího pokoje se hodí pruhované textilie a "mořské" dekorace

Námořnický design je i pro malé piráty

Mořská tématika najde uplatnění všude. Jako stvořená je pro ni ovšem koupelna, kde s pomocí kulatého zrcadla připomínajícího okénko lodní kajuty, ručníků s námořními motivy a třeba věšáky ve tvaru kotev, vyčarujete přímořskou atmosféru prakticky okamžitě.

Ložnice využívající námořnický design nás pak každý večer přenese do středomořského klidu a harmonie. K bílým stěnám se hodí široká manželská postel a dekorace s odpovídajícími motivy: vedle modrobílých proužkovaných textilií jsou to třeba dekory mušlí, majáků nebo lodí – ty najdou využití i v dětském pokoji, kam se ovšem hodí například i pirátské truhly nebo hračky jako vystřižené z dobrodružství proslulých Pirátů z Karibiku.

Námořnické dekorace pěkně ladí s přírodním dřevem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Námořnické dekorace pěkně ladí s přírodním dřevem

Kuchyně inspirovaná lodní kajutou dobře doplňuje podobně zařízená jídelna. Pokračovat můžeme v obývacím pokoji, kde využijeme světlých přírodních materiálů a decentních námořních dekorací, jako jsou polštářky, přehozy a obrázky na stěnách. Vše kolem nás tak doslova ožije a získá uvolněnou příjemnou atmosféru, v níž se bude každý cítit skvěle.

Pro fajnšmekry je tu styl New Hampton

Pro ložnice nebo obývací pokoje je vhodná luxusnější verze námořnického designu, tzv. New Hampton styl. Základní prvky zůstávají stejné, ale nábytek i dekorace jsou honosnější a elegantnější, což podtrhují ještě v rozumné míře užité zlaté a patinové doplňky. Základními barvami je opět modrá a bílá, kterou ale často doplňuje červená a béžová.

Zdroj informací: www.vesna.cz, www.stylainterier.cz, www.lahome.cz, www.baumax.cz

Publikováno: 1. 4. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová

Mohlo by vás dále zajímat

Skvělý dárek pro pány: vlastnoručně vyrobený náramek

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Návod na výrobu pánského náramku jako dárek.