Pokojové rostliny v ložnici nebo v dětském pokoji mají svoje nezastupitelné místo, ale při jejich výběru je potřeba myslet především na to, aby našemu zdraví pomáhaly, a nikoliv mu škodily.
Voňavé rostliny v ložnici vadí nejen alergikům
Místa, kde odpočíváme a spíme, kladou na výběr pokojovek zcela jiné nároky a požadavky, než je tomu třeba v obývacím pokoji. Nejrůznější pokojové rostliny v ložnici by měly především navozovat harmonii, odbourávat stres a pročišťovat vzduch.
Mezi rostliny v ložnici nežádoucí se řadí všechny ty, které mají aromatické květy, jako jsou například lilie, ale také kvetoucí levandule – ta má sice vynikající harmonizační schopnosti, ale její krásná a pronikavá vůně může narušovat spánek a způsobovat bolesti hlavy. Podobně je tomu s nejrůznějšími bylinkami, takže tymián nebo mátu umístíme raději na terasu, balkon nebo na okenní parapet v kuchyni. Některé z těchto voňavých krasavic jsou také silným alergenem, což platí především o lilii.
Rady podle feng šuej
Tím, jaké rostliny v ložnici nemají místo, se zabývá i tradiční čínské učení feng šuej. Podle něj bychom se měli vyvarovat také pokojových květin s ostrými listy nebo trny, které lákají do místnosti negativní energii, a snižují chuť na milostné hrátky.
A které jsou tedy ty správné „ložnicové“ pokojovky? Třeba neprávem opomíjený tchýnin jazyk, léčivá aloe vera nebo lopatkovec, který dokonce pomáhá zmírňovat příznaky alergií. Vhodné jsou rovněž druhy proslulé jako čističky vzduchu – zelenec, šáchor a také velmi atraktivní zamiokulkas.
Děti nalákáte na masožravky
Mohlo by se zdát, že podle zásady, jaké rostliny v ložnici mají své místo, lze vybrat i ty pro dětský pokoj. Tady ale nesmíme zapomínat, že se v tomto prostoru pohybují naši potomci, takže je na prvním místě jejich bezpečnost.
Pokojovky určitě nepatří do pokojíku kojenců a menších batolat. Ani pro malé děti v předškolním věku nejsou květiny tou pravou hračkou, proto to s nimi v jejich království nepřeháníme, a hlavně je umisťujeme na výše umístěné poličky a další stanoviště, kam malí neposedové nedosáhnou. Volíme podobné rostliny jako v ložnici – kupříkladu zelenec, aloi nebo šáchor. Do dětského pokoje ale v žádném případě nepatří jedovaté druhy jako diffenbachie, croton nebo filodendron.
Starší děti už sice dobře chápou, jak se mají k rostlinám chovat a v čem jsou případně nebezpečné, ale většinou se o ně nechtějí starat. Jejich zájem určitě povzbudíme, když jim nabídneme nějakou zajímavou rostlinku, třeba nejrůznější masožravky, živé kameny (lithopsy), vzdušné tilandsie nebo sukulenty bizarních tvarů.
Tip:
Netradiční rostliny v ložnici
Zvláště v létě oceníme přednosti masožravé šprlice neboli sarracenie. Díky ní nebude náš spánek rušit dotěrný hmyz, včetně komárů, protože tato květina je jejich postrachem. Jedná se o atraktivní, a přitom o nenáročný rostlinný druh, který má v oblibě stanoviště chráněná před průvanem, přímé slunce a dostatečnou vlhkost. K zálivce je nejvhodnější destilovaná nebo dešťová voda.
Zdroj informací: www.veneti,cz www.scanquilt.cz, www.prozeny.cz
Publikováno: 21. 3. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová