Proč je důležité znát tvrdost vody, která nám doma teče z kohoutku? Ocení to nejen rodinný rozpočet, ale také vaše zdraví a chuťové buňky.
Přílišná tvrdost vody ničí i pokožku a vlasy
Tvrdost vody je závislá na obsahu rozpuštěných minerálů ve vodě – především se jedná o vápník a hořčík. Čím je voda tvrdší, tím je s ní více trápení. Na kuchyňských a dalších spotřebičích se usazuje vodní kámen, který je ničí a snižuje jejich životnost. To se týká především varných konvic, myček a praček. Ale působí velmi negativně i na vodovodní potrubí, které se zanáší, a postupně se tak snižuje tlak vody.
Tvrdá voda také hůře pění a má špatnou chuť, takže všechny horké nápoje jako čaj či kávu si jen těžko vychutnáte v té nejlepší kvalitě. Projevuje se i na chuti vařených potravin – třeba zeleniny nebo masa, navíc trvá o poznání déle, než se voda začne vařit, takže si zbytečně zvyšujete spotřebu energií.
A přílišná tvrdost vody se podepisuje také na pokožce, protože té citlivé způsobuje různé vyrážky a zvyšuje i výskyt akné. Vlasy, které myjete často a delší dobu tvrdou vodou, se více lámou a vypadají celkově nezdravě.
Zjistěte, jak jste na tom
Je tedy mnoho důvodů, proč tvrdost vody hlídat a přistoupit k preventivním opatřením. To, že je voda tvrdá, poznáte už na první pohled, stačí čirou tekutinu a její účinky začít sledovat. Skvrny na vodovodní baterii, vodní kámen ve varné konvici, při mytí rukou mýdlo prakticky nepění a rychle se smývá – to vše jsou známky toho, že z vašeho vodovodního kohoutku vytéká tvrdá voda.
Pokud si chcete tento poznatek potvrdit, kupte si testovací pásky na tvrdost vody, ale spolehlivější bude obrátit se na místní vodárnu, kde vám informace o tvrdosti vody sdělí nejpřesněji.
Tvrdost vody lze dobře regulovat
Pro jednorázové změkčení vody (třeba někde na dovolené nebo tam, kde pobýváte jen dočasně) koupíte v drogerii speciální přípravky. Na jeden či dva kohoutky užitkové vody lze nainstalovat změkčovací filtr, který optimalizuje tvrdost vody. Jedná se o investici od několika stovek do dvou tisíc, záleží na kvalitě a také určení, protože existují i filtry třeba k přívodu vody do praček.
Do rodinného domu či bytu v lokalitě, kde je tvrdá voda trvale, se ovšem vyplatí pořídit velký změkčovač vody – nejlépe ten, který pracuje na bázi iontové výměny. Cena těch kvalitních se pohybuje kolem dvaceti tisíc podle velikosti a použité technologie. Velikost zvolte podle toho, kolik lidí v domácnosti žije a pochopitelně také podle vaší průměrné spotřeby.
Zdroj informací: www.uprava-pitne-vody.cz, www.zmekceni-vody.cz
Publikováno: 12. 3. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová