Ten, kdo vyhledává harmonický design, romantiku a ozvěny slunného jihu, pak by se měl určitě zaměřit na provensálský styl bydlení, který je pro něj přesně to pravé.
Jaký je harmonický design ze sladké Francie
Harmonický design ovlivněný jihofrancouzskou Provence je plný slunce a něhy, je prozářen odlesky blankytného nebe i tamější krásné přírody. A také francouzské elegance, kterou ocení zvláště ženy, protože vsází na útulnost a hřejivé teplo domova, v němž najdete klid a soulad, který nám vnější svět jen málokdy poskytuje.
Z toho také vycházejí jeho charakteristické rysy, kterými jsou jemné pastelové barvy, nenápadné kontrasty, přírodní materiály a květinové dekory, které doplňují drobné, ale promyšlené dekorace a také historizující styl nábytku. Hlavní myšlenkou je návrat k venkovským tradicím a poklidu, který je pro venkov, zvláště ten francouzský, typický.
Tento harmonický design se tak vysloveně hodí do starších venkovských domů. Městský byt zařízený celý v tomto stylu vypadá tak trochu nepatřičně, ale v takovém případě se lze alespoň inspirovat provensálskou harmonií třeba při zařizování ložnice, obývacího pokoje nebo dámské pracovny.
Žádné velké kontrasty
Tento jihem Francie ovlivněný harmonický design má jako základní barvu bílou – mohou jí být natřeny nejen podlahy a stěny, ale i dřevěné stropní trámy. K nim se pak přiřazují béžové, krémové, máslové, světle fialové a modré odstíny. K Provence patří i olivové háje, a hlavně nezbytná levandule, takže se hodí i jemné varianty těchto barev.
Výrazné kontrasty nejsou vítány, ale pokud chcete interiér trochu barevně rozzářit, můžete dát pastelovým barvám kontrapunkt použitím indigové nebo terakotové barvy – ovšem velmi decentně. V omezené míře tu mají prostor i rustikálnější tóny, zvláště v podobě přírodního dřeva, které by ale mělo být světlé.
Květiny, květiny a zase květiny
Provensálský harmonický design není pro toho, kdo má rád modernu a minimalistické vybavení interiéru. Hlavní slovo tu totiž mají nábytek a textilie inspirované idylickými starými časy a poličky i stěny ozdobené krásnými „zbytečnostmi“ – svícny a svíčkami, lampičkami či suvenýry z cest na jih. Právě do takového pojetí se hodí starý venkovský nábytek, buď ten původní zrestaurovaný, nebo nový v tomto stylu.
Důraz je kladen na řemeslnou kvalitu a ruční práci, takřka typické jsou staré dřevěné truhly, které mohou být i ručně malované. A originální by měly být i obrázky na stěnách, které mohou pochopitelně nahradit i vhodné reprodukce nebo vlastnoručně vyrobené kousky.
Styl Provence by nebyl dokonalý, kdyby v něm chyběly květiny – ať už jsou čerstvé řezané nebo sušené, či květinové dekory na povlečení, polštářcích, dekách, přehozech a porcelánu i keramice. Tam, kde se to hodí, můžete oživit bílé stěny použitím květinové tapety.
Harmonický design sluší i koupelně
V duchu provensálského harmonického designu zařídíte celou domácnost, třebaže jednotlivé místnosti mají svá specifika. Kuchyně v tomto duchu je plná středomořských vůní a motivů – cibule zavěšená u stropu, skleněné dózy na koření a trvanlivé potraviny jako luštěniny, těstoviny nebo sušené houby – to vše pěkně viditelné a po ruce, což je praktické, ale zároveň je tu zřejmá dekorativní funkce.
A harmonický design ve stylu Provence najde uplatnění i v koupelně v podobně kovových (bronzových nebo měděných) vintage věšáků na ručníky a župany, dřevěných koupelnových skříněk a proutěných košů na prádlo i menších košíků a košíčků na kosmetiku a na další drobnosti. Barvy vybírejte v daném stylu, velmi pěkně vypadají takové koupelny s převahou světle modré nebo lila.
Tip:
Levandule nesmí chybět
Nádherná středomořská bylina levandule je nejznámějším symbolem slunné Provence. V interiéru se může objevit v mnoha podobách – jako dekor na nádobí a textiliích, ale pochopitelně také sušená či čerstvá. A protože tato krásná rostlina sice pochází z teplejších oblastí, než je naše domovina, ale u nás se jí také dobře daří, můžete využít tu vypěstovanou na vlastní zahradě nebo terase.
Zdroj informací: www.drevostavitel.cz, www.dublez,cz
Publikováno: 11. 3. 2024, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová