reklama

Na trávicí potíže psa pomůže dieta

Každý pes potřebuje neustálou péči rozdílnou dle plemene, ročního období, místa, kde bydlí, nebo trávení volného času. Při této péči může někdy nastat problém, který je s krmením vašeho psa spojen. Trávicí potíže mohou občas potrápit nejen vás, ale i vašeho psa. Poradíme, jaký dietní režim psovi nasadit, případně kdy neotálet s návštěvou veterinárního lékaře.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Trávicí potíže u psa

Péče o psa se neobejde bez každodenního krmení, které je závislé nejen na stáří vašeho psa, jeho výkonnosti, ale také na konkrétním druhu krmiva. Někdy se mohou vyskytnout problémy, které je důležité včas řešit. Pokud vašeho trápí trávicí potíže, možná se jedná o průjem, který má mnoho příčin. Může se jednat o chybné stravovací návyky, onemocnění, střevní parazity nebo také o infekci – důležité je psovi poskytnout tu správnou stravu v podobě dietního režimu. Tento způsob pomůže šetřit sliznici trávicího traktu a umožní její rychlé zhojení. Tím se obnoví pro tělo tak důležité vstřebávání živin, vitaminů a minerálních látek. Především u alergických psů je nutné dodržovat dietní režim dlouhodobě.

Někdy ovšem toto opatření nepomůže a je nutné vyhledat pomoc veterinárního lékaře. Hlavně v případě, že vašemu psovi neustoupí potíže do 24 hodin a objeví se další příznaky, jakými mohou být zvracení nebo výrazný neklid psa, apatie, úplné nechutenství nebo nález krve ve výměšcích. Stejně tak s návštěvou veterinárního lékaře neotálejte u štěňat, nebo pokud vašeho psa trápí potíže několik dnů. U vašeho čtyřnohého mazlíčka jde vždy o zajištění jeho zdraví, které je základem pro jeho šťastný a spokojený život s vámi.

Dietní režim vhodný při trávicích potížích

Dietní režim je vhodné začít u většiny psů krátkou hladovkou. Pozor však u štěňat anebo chronicky nemocných psů, těmto může krátká hladovka významně uškodit. Jinak zdravý a dospělý pes může absolvovat hladovku jednodenní. Pro psy krmené granulemi je řešením suché či mokré krmivo různých značek určené přímo u akutních nebo chronických trávicích problémů. Tuto dietu získáte u veterinárního lékaře. U psů, kteří mají citlivé zažívání, nebo se u nich tyto problémy občas objeví, je dobré mít tuto dietu doma připravenou.

U štěňat raději vyhledejte hned veterinárního lékaře, který doporučí správný dietní režim
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
U štěňat raději vyhledejte hned veterinárního lékaře, který doporučí správný dietní režim

Další variantou dietního režimu na trávicí potíže je vařená dieta, která sestává z drůbežího masa (vhodné je kuřecí nebo krůtí maso), rýže a mrkve. Poměr by měl být jedna třetina masa a dvě třetiny rýže s mrkví. Všechny ingredience vložte do hrnce a vařte do mírného rozvaření rýže. Maso i mrkev rozkrájejte na malé kousky. Krmná dávka by měla představovat 2 % tělesné hmotnosti psa a je důležité ji rozdělit do čtyř až pěti porcí. Těmito malými a pravidelnými dávkami šetříte psovi trávicí trakt. Tento režim držte 4–7 dnů a poté pomalu přecházejte na běžné krmivo. K dietě můžete přidat i živočišné uhlí, kdy dávejte jednu tabletu na 5 kg živé hmotnosti psa. Podávejte dvakrát denně po dobu jednoho až dvou dnů. Pokud se stav psa nezlepší, je nutné navštívit veterinárního lékaře.

Vařené drůbeží maso s mrkví a rýží je ideální podávat pár dnů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vařené drůbeží maso s mrkví a rýží je ideální podávat pár dnů

Správné krmivo na trávicí potíže

Pokud zjistíme u psa trávicí potíže, je nutné vědět, jaké krmivo váš pes dostává – zda jej krmíte vyváženou pestrou a kvalitní potravou. Především u citlivějších jedinců je toto nezbytné. Čím citlivější trávení, tím kvalitnější a lehčeji stravitelné krmivo. Trávicí potíže se dobře řeší lehce stravitelnými granulemi nebo krmivem na bázi mletých vloček. Vybírat můžete z celé řady dostupných produktů, které budou vašemu mazlíčkovi vyhovovat.

Rozdělte psovi přes den více krmných dávek, které nechte probublat ve vodě o cca 50 °C – zajistíte tím, že trávicí trakt nebude nadměrně zatěžován. Pozor při trávicích potížích, které trvají déle než 24 hodin a jsou k nim přidruženy i další příznaky v podobě zvracení a neklidného chování psa. V tomto případě neotálejte a vyhledejte pomoc u veterinárního lékaře, který psovi provede potřebná vyšetření, určí příčinu průjmů, a rovněž vám poradí další postup.

Veterinární lékař vám může pomoci s dietním režimem psa
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Veterinární lékař vám může pomoci s dietním režimem psa

Důležité je optimální množství krmiva

K předcházení trávicích potíží u psa pomůže správné dávkování – stejně tak, pokud již psa trávicí potíže trápí. Množství krmiva by se mělo odvíjet podle váhy, věku, výkonu psa a jeho zdravotní dispozice. Vždy se u krmiva řiďte doporučením výrobce, které bývá uvedeno na zadní straně obalu, případně doporučením veterináře. Pokud vašemu psu vyhovuje některé krmivo, neměňte je. Při změně krmiva je velmi časté, že se u psa trávicí potíže objeví, ovšem v krátkém čase odezní. Tento proces spojte s velmi pozvolným dávkováním po dobu cca 10 dnů.

Nezapomínejte na pitný režim psa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomínejte na pitný režim psa

Hlídejte pamlsky

I u psů existují tzv. „stáležravci“, kteří mají neustále potřebu něco ochutnávat a přecpávat se i za cenu, že se jim objeví trávicí obtíže. Těmto psům s velkým apetitem je třeba korigovat příjem a objem těchto pochutin mimo jejich běžnou krmnou dávku. Pokud se trávicí obtíže objevují, znamená to, že konkrétní druh pamlsku psovi nedělá dobře, snažte se ho z jídelníčku úplně vyřadit.

Po odeznění obtíží můžete dávat jen jeden druh a snadno zjistíte, který druh pamlsku psovi nedělá dobře. Pozor rovněž na podávání lidské stravy, především některé potraviny a pochutiny jsou pro psy velmi nebezpečné. Nikdy nedávejte psovi čokoládu, avokádo, hroznové víno, rozinky, cibuli, česnek, ořechy, mléčné výrobky, pečivo, alkohol, kuřecí kosti a zbytky jídel. Rovněž nebezpečné mohou být rostliny – především ty jedovaté.  

Alergie mohou trávicí potíže způsobit také

Alergie na potravu se u psů mohou vyskytnout stejně jako u člověka. Především se jedná o konkrétní složky v ní. Nejčastěji se jedná o přecitlivělost na bílkovinu mléka, hovězího, vepřového, drůbežího či rybího masa, vejce, obilniny, sóju nebo průmyslová krmiva. Obvykle se začne projevovat až po nejméně dvouletém přijímání alergizující potravy. Projevuje se svěděním, které vede častým drbání ke ztrátě srsti na zadní části stehen.

U 10–15 % psů se vyskytnou potíže trávicího ústrojí, které se projevují zvracením žlutavých hlenů, průjmy a často bývají postižena játra. Tato alergie je velmi častá a zjišťuje se za pomoci eliminační diety, která trvá 8 týdnů. Základem jsou bílkoviny rozložené tak, že nepůsobí jako alergeny. Rovněž může veterinární lékař provést kožní alergologické testy, kde se alergen stejně jako u člověka se aplikuje přímo na kůži, a sleduje se konkrétní reakce kůže zvířete. Nejjednodušším způsobem zjištění alergenů je cílený rozbor krve. Psovi se odebere malé množství krve, které se odešle do specializované laboratoře, která sérií testů zjistí konkrétní druh alergenu. S tímto problémem vám pomůže hypoalergenní krmivo, které obsahuje jen jeden druh bílkovin a pes je dobře snáší.

Důležité je pravidelné odčervení

Trávicí potíže mohou vznikat u psů, kteří nejsou pravidelně odčervováni. Rovněž je nutné zohlednit, zda je odčervení provedeno tím správným přípravkem, který má širokospektrální účinnost. Pokud má váš pes parazita v těle, mnohdy nestačí jen jediná dávka odčervovacího prostředku a kúra se musí opakovat. Pokud přesto vašeho mazlíčka trápí zažívací problémy, je vhodné podstoupit vyšetření stolice psa. Specializovaným vyšetřením může veterinární lékař odhalit parazitárního červa nebo i jednobuněčné organismy, které se ve střevech nacházejí. Proti těmto organismům je třeba nasadit speciální preparáty.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna, zoohit.cz, zvireci-potreby.cz

Publikováno: 13. 3. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská