Vizuální nepořádek v domácnostech má na vaši celkovou pohodu větší negativní vliv, než si možná uvědomujete. Nevěříte? Zkuste se rozhlédnout kolem sebe, co vidíte? Na stolku šálky na kávu, skleničky, kabely, oblečení, knihy a různé dekorace? Jenže právě to všechno přispívá k vizuálnímu nepořádku, který může mít i negativní vliv na zdraví.
Vizuální nepořádek v interiéru
Vizuální nepořádek v interiéru může způsobovat, že se cítíme ve stresu, v úzkosti, bez schopnosti se soustředit. Způsobuje to příliš mnoho otevřených úložných prostor, knihoven a polic, které jsou nesystematicky zaplněné nebo přeplněné. Takto zaplněný prostor je nejen skvělým lapačem prachu, jenž se špatně uklízí, ale také vyčerpávajícím prostorem pro oči. Výzkum ukázal, že nadměrná vizuální stimulace může zvýšit hladinu stresu, snižuje kognitivní funkce, a může dokonce vést k pocitům přetížení a únavě. Děje se tak díky tomu, že mozek neustále zpracovává vizuální informace a v případě nadbytku podnětů, to ztěžuje nalezení klidu a soustředění.
Pochopení otevřeného prostoru
Otevřené úložiště je designový koncept, který se točí kolem myšlenky otevřeného vystavování předmětů místo jejich schovávání. Je to velmi oblíbený trend interiérového designu, s nímž se můžete setkat v různých oblastech domova (v kuchyni, obývacím pokoji, ložnici a koupelně). Primární cíl je samozřejmě vytvoření vizuálně přitažlivého a přístupného způsobu ukládání a předvádění každodenních předmětů. Umožní nám vystavit věci způsobem, který odráží náš osobní styl a přidává do prostoru dekorativní prvek.
Otevřené úložiště může mít mnoho podob od plovoucích polic a nástěnných regálů až po otevřené policové jednotky a kóje. Nabízí pocit otevřenosti a vytváří iluzi většího prostoru, takže se hodí především do menších místností nebo prostor s omezenou rozlohou. Klíčovou výhodou je snadný přístup a pohodlí. Je však nutné poznamenat, že otevřená úložiště nejsou bez problémů a jejich největším úskalím je potenciální vizuální nepořádek. Bez pečlivé organizace a promyšleného systému se může otevřené úložiště rychle stát ochromujícím a vytvoří pocit vizuálního chaosu.
Otevřené úložiště navíc také vyžaduje, abychom dbali na vizuální dopad našich věcí. Vzhledem k tomu, že je vše vystaveno, je nezbytné zvážit estetickou stránku předmětů, které chcete předvést. Důležitá je i koordinace barev, dále pak soudržné styly a promyšlené uspořádání.
Vizuální nepořádek může mít mnoho podob
Vizuální nepořádek může být rovněž i důsledkem velkého množství dekorativních předmětů, přebytečného nábytku, nesprávných barev a vzorů nebo chaotického uspořádání.
Viníci vizuálního nepořádku
Existuje několik faktorů, které přispívají k vizuálnímu nepořádku v otevřeném úložišti. Jedním z hlavních viníků je nadměrné množství. Když vidíte před sebou příliš mnoho položek, může to způsobit vizuální přetížení. Jde třeba o polici plnou drobností, knih a dekorativních prvků. Dalším faktorem je také nedostatek organizace a uspořádání. Pokud položky nejsou správně seskupeny nebo organizovány, mohou působit chaoticky a přeplněně. Vizuální nepořádek pak může být umocněn protichůdnými barvami, vzory a texturami. Když v prostoru chybí vizuální harmonie, oči se neustále snaží pochopit nesouladé prvky, což je ale únavné a stresující. Má to tedy i psychologický dopad, kdy takový prostor může vytvořit pocit zahlcenosti a dojmu, že se vše vymklo kontrole.
Co s tím?
Samozřejmě, že některé police jsou skvělé a mohou být i efektivní, ale udržet je v rovnováze, to nebývá vždy snadné. Také byste měli vědět, že každý z nás má různou toleranci k vizuálnímu nepořádku a nutno říct, že jsou mezi námi i prozíraví maximalisté, kteří vizuální nepořádek dokonce preferují. Většině lidí však vizuální nepořádek ztěžuje relaxaci. Aby přitom interiér působil harmonicky a útulně, stačí se přiklonit k myšlence, že méně je více.
Všeho, co nepotřebujete, byste se měli zbavit. V dalším kroku vraťte věci tam, kam patří – každá věc musí mít své místo. Investujte do úložných řešení. Geniální jsou dvířka, která dokáží otevřené prostory minimalizovat a uschovat, čímž nepůsobí rušivě. Ideální však samozřejmě je, když dokážete doma minimalizovat množství polic a dalších otevřených úložných prostor. A v neposlední řadě si vytvořte rutinu pro uklízení.
Zdroj informací: 1.racgp.org.au, homeandgardens.com, architecturaldigest.in
Publikováno: 2. 3. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová