reklama

Sláma nepatří jen do chléva. Zkuste slámové dekorace!

Použít slámu jako výzdobu je originální způsob, jak si do interiéru přinést přírodní prvek. Barva slámy je navíc neutrální, takže se hodí ke všem dalším barvám, které můžete mít doma zastoupené.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sláma jako výzdoba je neobvyklý, ale originální materiál

Sláma jako součást výzdoby bude originální

Slámu můžete použít samostatně jako výzdobu i jako součást různých dekorací a prvků v interiéru. Nebojte se zkombinovat tuto zajímavou a originální přírodninu s dalšími styly. Budete překvapeni, co všechno se dá se slámou vytvořit. Zkuste se inspirovat různými nápady, které jsme pro vás posbírali. 

Slámové ozdoby zná kdekdo

Ozdoby ze slámy jsou u nás poměrně mladou tradicí, jelikož sláma v lidové symbolice značí mrtvou, prázdnou věc. Sláma se stejně jako vaječné skořápky v lidovém prostředí objevovaly až při rituálech vynášení smrti na konci zimy. Díky tomu, že se zvyky neustále proměňují, můžeme obdivovat půvabné slaměné ozdoby přibližně od druhé poloviny 20. století. Především o Vánocích se těší slámové ozdoby velkému zájmu nejen u nás, ale i v zahraničí.

Slaměné ozdoby mají tradici nejen u nás
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slaměné ozdoby mají tradici nejen u nás

Sláma jako výzdoba o Velikonocích

Výzdoba se slámou je o Velikonocích již častějším prvkem. Je to dáno oslavou příchodu jara, použitím přírodních prvků při přípravě dekorací i dostupností materiálu. Ze slámy a sena se dají uplést různé věnce, které ozdobíte umělými květinami, peříčky a vajíčky. Moderní jsou závěsné věnce, ve kterých jsou umístěné další dekorace – například zajíčci či kuřátka. Věnec si snadno vyrobíte doma. Vezmete snopek slámy či sena, svážete ho drátkem či režnou nití a postupně přidáváte další snopky a obmotáváte úvazem. 

Ze slámy či sena si jednoduše vyrobíte základ věnce k dalšímu zdobení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze slámy či sena si jednoduše vyrobíte základ věnce k dalšímu zdobení

Stejným způsobem vyrobíte slaměné hnízdečko. Nejprve svážete základní snopek a k němu postupně přimotáváte další. Po vytvoření obvodového kolečka postupujete s navazováním snopků ke středu, dokud není hnízdečko celé. Vyplnit je pak můžete dekoračním mechem, křepelčími či obyčejnými vajíčky, peříčky, různými zvířecími postavičkami a květy. Pokud se necítíte na vázání hnízdečka, můžete jednoduše vystlat porcelánovou misku slámou či senem a do ní vložit namalovaná vajíčka. A dekoraci máte na světě. 

Hnízdo ze slámy jako základ velikonoční dekorace
Hnízdo ze slámy jako základ velikonoční dekorace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velikonoční misku vystelte slámou, dozdobte malovanými vajíčky
Velikonoční misku vystelte slámou, dozdobte malovanými vajíčky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sláma jako součást výzdoby v interiéru

Ani po zbytek roku se nemusíte vzdát tohoto originálního přírodního prvku, jakým sláma je, ve své výzdobě. Je mnoho prvků, které lze jako dekorace vkusně umístit do jednotlivých místností, aniž by vzhled působil nějak rušivě či nevhodně. Slámu jako výzdobu můžete mít ve formě rohoží k zavěšení na zeď. Ze slámy jsou vyrobené klasické slamáky, které zavěšené na zdi působí velice přirozeně a dekorativně. K nim můžete přidat ratanové houpací křeslo, místo stolku použít starý cestovní kufr nebo dřevěnou truhlu, a relaxační koutek máte na světě. 

Slámové rohože na stěně nahradí obrazy
Slámové rohože na stěně nahradí obrazy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Relaxační koutek v cestovatelském duchu
Relaxační koutek v cestovatelském duchu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

I ložnice si zaslouží slámové dekorace. Máte rádi minimalismus? Pak zkuste místo obvyklých bodovek či skleněných lustrů zavěsit nad postel světla z barvené slámy. Moderní černobílý interiér s minimem dekoračních prvků je na světě. Se slámou do interiéru vstupuje i kousek přírody. Kdo holduje čistě přírodním prvkům, rozhodně nesmí slámu jako výzdobu opomenout. Slaměné dekorace doplníte výrobky z juty, ratanu anebo konopných provazů a lan. Nezapomeňte na přírodniny do vázy. 

Lustr z barvené slámy se hodí do minimalistického interiéru
Lustr z barvené slámy se hodí do minimalistického interiéru (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slámu můžete doplnit dalšími přírodninami, jutou či lýkem
Slámu můžete doplnit dalšími přírodninami, jutou či lýkem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

DIY tvoření ze slámy

Ze slámy si můžete výzdobu stejně jako tu vánoční a velikonoční sami vyrobit. A do některého tvoření můžete zapojit i děti. Výroba slaměných panenek není obtížná. Připravíte si delší snopek slámy, v polovině ho ohnete a převážete. Z lýka si vytvoříte pár ručiček, které protáhnete vzniklým očkem a přichytíte tavnou pistolí. Konce lýka zastřihnete a obmotáte bavlnkou. Stébla slámy rovně zastřihnete, vznikne sukýnka. Na přehnuté místo přilepíte dřevěnou kuličku, domalujete oči a pusu. Jako vlásky poslouží bavlnka či lýko. A panenka je hotová. Pokud sukénku rozdělíte napůl, konce svážete, vytvoříte panáčka. 

Ze slámy se dají vyrobit různé dekorace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze slámy se dají vyrobit různé dekorace

Ze slámy se šijí také různé ošatky, mísy či košíky. Tato činnost vyžaduje jistou zručnost. Pracujete s velkou jehlou, do které navléknete jutový provázek či lýko a postupně obšíváte snopky a dále je přišíváte k sobě. Po pár méně zdařilých kouscích se vypracujete poměrně rychle ve zručné výrobce. 

Ze slámy se dají vyrobit i užitečné dekorace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ze slámy se dají vyrobit i užitečné dekorace

Sláma jako výzdoba se hodí do většiny interiérů. Stačí zvolit vhodnou formu. Věříme, že jsme vás inspirovali naším výběrem, ať už k výrobě některých dekorací, či k vytvoření nové neformální výzdoby v některé z místností.

Zdroj informací: www.blesk.cz, Muzeum 3000, autorka článku

Publikováno: 18. 2. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková