Využití kávy je opravdu široké, a tím zdaleka nemyslíme jen požitkářské popíjení horké kávy černé nebo s mlékem. Co nám ale po vypití klasické černé kávy zbývá je kávová sedlina, kterou běžně odklízíte do odpadků. Ale vyhazovat jí je velká škoda. Uchovejte si zásobu kávové sedliny a použijte jí jako hnojivo, peeling nebo čistič. Lógr čili kávovou sedlinu využijete nejen v domácnosti, ale i na zahradě, a dokonce jí ocení i vaši domácí mazlíčci.
Využití kávy je širší, než si myslíte
Máte rádi poctivou černou kávu? Je jedno, jestli si ji připravujete filtrovanou nebo klasického turka s lógrem, vždycky vám zbývá kávová sedlina. Většinou ji bez rozmyslu hodíte do odpadkového koše, ti uvědomělejší ji kompostují. Kávová sedlina má ale celé široké spektrum použití, proto bychom neměli využití kávy v domácnosti podceňovat.
Pokud nemáte sklony k věštění z kávové sedliny (kafomantika), asi si budete klást otázku, k čemu se tato na první pohled nevábná hmota vlastně může hodit?
Kávová sedlina i po přelití vřelou vodou obsahuje kofein, ale také mnoho minerálů, například draslík, hořčík, dusík, měď a fosfor – to je dokonalý koktejl pro rostliny, proto jej mají v oblibě zahrádkáři a pěstitelé a uchovávají si sedlinu jako hnojivo nejen pro venkovní rostliny, ale i pro pokojovky. Před použitím sedliny je ale důležité vědět, odkud káva pocházela. Pokud byla ošetřena pesticidy nebo jinými chemikáliemi, mohla by být nevhodná pro dané využití. Pro standardní využití kávy jsou samozřejmě taková kávová zrna použitelná.
Kávová sedlina a její využití
Zahrada
Využití kávy a kávové sedliny v zahradě je skutečně široké. Pokud do hlíny u hortenzií přidáte trochu mleté kávy nebo sedliny, získají modrou barvu. Důvodem je fakt, že kávová sedlina pomáhá rostlině absorbovat hliník, ten u hortenzií způsobí modré květy.
Pravidelně zásobujte sedlinou kompost. Kávová sedlina je také oblíbenou pochoutkou všech žížal, které se o kompostování starají. Z výsledného kompostu lze jako výživnější hnojivo vyrobit nálev, a tím získáte kvalitní hnojivo, které prospěje záhonkům. V suché formě využijete sedlinu jako mulč okolo rostlin, nebo ji lze smíchat přímo s půdou. Dávejte ale pozor na vysokou koncentraci, kdy můžete rostlinám naopak ublížit.
Slimáci a mnoho dalších škůdců (komáři nebo vosy) nejsou vůni kávové sedliny příliš nakloněni, takže pokud ji nasypete kolem záhonů, záhonků, cestiček nebo květinových nádob, budou se jim snažit vyhnout. Zde bude naopak potřeba vysoká koncentrace kofeinu, aby byl odpuzovač co nejúčinnější.
Pokud sedlinu smícháte s pomerančovou a citronovou kůrou a rozsypete kolem keříků, odradíte od jejich ničení i větší zvířata, třeba kočky. Pokud máte psa, který z venčení přinesl v kožichu nevítané návštěvníky, a pravidelně ho koupete, přidejte do jeho šamponu mletou kávu. Kávová vůně blechy odpuzuje. Zároveň dodáte psímu kožichu lesk a sílu.
Kosmetika
Využití kávy v péči o naše tělo je možná nezvyklé, ale účinné. Umyjte si vlasy, jak jste zvyklí, a nakonec použijte tuto kávu jako kondicionér. Nezapomeňte vlasy opláchnout. Přimíchejte trochu kávové sedliny do tělového mléka a naneste na tělo. Smícháním vašeho oblíbeného masážního oleje s trochou kávové sedliny získáte pleťový peeling. Pomůže také v boji proti celulitidě, s kruhy pod očima a napuchlými očními víčky. Po nemoci, zejména při respiračních chorobách, bývá nos otupělý a neregistruje plně okolní vůně. Přičichněte na chvíli k misce s kávovými zrny a váš nos bude vše zase vnímat.
Domácnost
Využití kávy jako pohlcovače pachu je nepřekonatelné. Sedlinou se myly ruce po krájení česneku a cibule, jelikož skvěle pohlcuje veškeré pachy. Pokud do lednice umístíte misku s kávovou sedlinou, pomůže vzduch neutralizovat. Páchnoucí boty zbavíte nepříjemného odéru tím, že kávovou sedlinu zabalíte do ponožky a vložíte do propocených bot. Kávová sedlina je také účinný čisticí prostředek a zdatný bojovník proti mastnotě a špíně, například při mytí nádobí. Kávový nálev se také používá k čištění odtoku z dřezu.
Další využití kávy a kávové sedliny:
- pěstování hlívy ústřičné – smíchejte kávovou sedlinu s výtrusy hlívy a máte senzační zeminu
- přírodní barvení velikonočních vajíček, textilu, papíru nebo třeba mýdla
- vánoční cukroví, sušenky ke kávě nebo panna cotta, poslouží i k zjemnění masa
- sedlinová pasta dokáže zrenovovat starý dřevěný nábytek
Zdroj informací: chalupari-zahradkari.cz, otevrenysuplik.cz, carujeme.cz, kokoza.cz
Publikováno: 19. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová