Učaroval vám koloniální styl bydlení, nebo vůbec netušíte, o čem je řeč? A třeba ani netušíte, že takový styl ve vašem interiéru máte také. Koloniální design může být vhodným prostředkem, který přinese do vašeho interiéru uvolněnou až dovolenkovou atmosféru a bude působit uklidňujícím dojmem.
Koloniální styl v bydlení sází na přírodní materiály
Koloniální styl bydlení, který v sobě nese vůni dálek a příslib nových dobrodružství a objevů, se objevil už přibližně v 16. století, když Evropa počala pozvolna dobývat Nový svět. Největší koloniální říší na světě se v období 16. až 18. století stala Velká Británie, proto se anglický styl bydlení počal objevovat i na "dobytých" územích a pozvolna se mísil s tradiční kulturou domorodců.
Zásadní prvky se odrážejí v koloniálním stylu spolu s nádechem exotiky. Výsledkem je pak originální design plný zajímavých prvků a detailů. V koloniálním stylu bydlení naleznete stopy starého kontinentu, zejména právě Anglie, ale i Francie nebo Holandska.
Mezi barvami, které koloniální styl bydlení charakterizují, patří barvy přírodní a zemité, do oblíbené škály tónů patří:
- písková
- hnědá
- ivory (slonovinová)
- zelená
- tmavě modrá
Všechny tyto barvy se používají zejména v matné verzi. Vyvarujte se umělých, zářivých odstínů.
Dům, který vyjadřuje koloniální styl bydlení, poznáte už na první pohled. Už zvenku je vidět hluboká veranda, mohutné bílé sloupy, rozsáhlé oblouky a vchod do domu většinou uprostřed budovy. S takovými typy domů se dnes běžně setkáváme v USA. Interiér disponuje především rozsáhlými prostory s vysokými stropy a okny od podlahy až ke stropu.
Prvek, bez něhož se u tohoto stylu neobejdete, je masivní dřevěný nábytek. Nejčastěji se používá teakové dřevo, které je použito na komody, prádelníky v ložnici, jídelní stoly nebo konferenční stolky v obývacím pokoji. Kromě teaku pak nacházíme nábytek z ebenu nebo mahagonu, dále pak také z bambusu, z něhož bývá nábytek pro chvíle relaxu u čtecího koutku nebo nábytek venkovní.
Koloniální styl bydlení sází na nábytek mohutný, masivní, který může být i skládací nebo rozkládací. Prvky z přírody jsou dalším důležitým znakem koloniálního stylu bydlení. Rákos, bambus, ratan nebo sisal nalezneme jako tkané koše a úložné boxy, podnosy, a opět jako zahradní nábytek nebo doplňky. Tyto prvky budou dominujícím elementem pokoje. V koloniálním nábytku se držte spíše jednoduchých linií bez zbytečného zdobení a důrazu na detail.
Do koloniální koupelny byste měli umístit tmavý nábytek v klasickém nebo retro stylu s kovovými úchyty. Stěny vymalujte bíle nebo krémově. V koloniálně laděných koupelnách dobře vypadají volně stojící vany, které s keramickým umyvadlem ve tvaru mísy vytvoří skvělou sestavu.
Světlé látky zpestřují botanické motivy, batika, zvířecí motivy a tisky se zobrazením místní flóry i fauny. Pokud nechcete používat pravou kůži, stejně dobře poslouží ta umělá. Nad postel pověste moskytiéru a do oken dejte jen lehké bílé záclony z tylu. Vyvarujte se ale velkého mixování látek či barev.
Interiéry domů v koloniálním stylu bývají plné rostlin. Vzrostlé, střední i menší pokojové rostliny najdete všude, na zahradě, verandě i v každé místnosti domu. Ideální jsou palmy, kapradiny, ale i orchideje nebo ibišky, dále pak strelície, medinila či vrísea.
Jako výrazné doplňky jsou tu stropní ventilátory s listy větráku z tmavého dřeva nejlépe v podobném stylu, jako je nábytek. Interiér laděný v koloniálním stylu doplňují předměty získané na cestách, umělecké kousky, sběratelské prvky i místní přírodniny. Hlavní "atrakcí" je například glóbus, model plachetnice, mapy, souprava na psaní dopisů či dalekohled zavěšený na stěně.
Koloniální styl bydlení navíc podtrhneme vůní. Difuzér s dřevitými vůněmi, santalem, vanilkovým nebo kávovým aroma dodá interiéru přesně tu žádanou atmosféru.
Vyznavači tradičního koloniálního stylu touží po klidu a stabilitě. Je nejčastěji oblíbený mezi cestovateli. Touha po prostém, jednoduchém a přehledném životě nachází ve stylu naplnění. Klid, bezpečí, pomalu plynoucí čas, návrat přirozenosti a tradičních hodnot – to vše je koloniální styl bydlení.
Zdroj informací: fajnbyt.cz, tipio.cz, mojepodlaha.cz, nabytek-bogart.cz
Publikováno: 12. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová