reklama

Ekodesign v interiéru je klíčovým trendem naší budoucnosti

Ekodesign je v současné době jedním z nejvýraznějších trendů, který převratně mění smýšlení o zařizování interiéru a umožňuje vytvářet mnohem ekologičtější prostory, v nichž naleznete recyklované kusy nábytku. V současné době ekologické povědomí neustále roste a stalo se již nedílnou součástí našich každodenních rozhodnutí. Stále více lidí totiž volí být v ekologickém interiérovém designu, který je šetrnější k životnímu prostředí. Chcete i vy propadnout jeho kouzlu? Chcete zjistit, proč lidé tak blázní? Tak my vám to povíme…

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ekodesign je klíčovým stylem budoucnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ekodesign nebo také udržitelný design 

Ekodesign lze definovat jako zlepšování kvality života lidí využívajících vnitřních prostor při minimalizaci negativních dopadů na životní prostředí. Při výběru ekologického nábytku, ale i dalšího nábytku, bychom proto měli uvažovat celistvě a zvážit dopady každého kroku na životní cyklus, a to od výběru suroviny přes výrobní proces až po konec životnosti produktu. Máme hned 3 rozměry: týkající se životního prostředí, ekonomický a sociální.

Nábytek v udržitelně zařízeném interiéru 

Vše, co si do svého domova vybíráme, má nějaký dopad na životní prostředí. Samotné prostory pak mohou také ovlivňovat naše zdraví i fyzickou a duševní pohodu. V roce 2024 společnost Dyson představila výsledky studie Global Connected Air Qualita Data, která ukazuje, že ve ⅔ domácností jsou vnitřní prostory více znečištěné než venkovní prostředí. Vzhledem k tomu, že trávíme mnoho času uvnitř svých domovů, je proto velmi důležité je zařídit takovým nábytkem, který nebude mít negativní vliv na naše zdraví. Bude tedy bezpečnější a rovněž bude méně poškozovat životní prostředí. 

Ekodesign si zakládá na používání kvalitního nábytku a doplňků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ekodesign si zakládá na používání kvalitního nábytku a doplňků

Nábytek do ekologického interiéru  

  • Nábytek pořízený do interiéru v rámci ekodesignu by měl být ideálně z místní produkce, přičemž by měl být vyroben i z lokálních materiálů. Ušetříte tím nejen na dopravě, ale také tím snížíte spotřebu energie i uhlíkové emise. Mimo to budete mít větší kontrolu nad tím, zda nábytek vzniká v dílně, kde fungují spravedlivé podmínky pro pracovníky. 
  • Udržitelný nábytek by měl být vyroben z organických surovin, jako jsou rostlinná vlákna (dřevo, juta, len, ratan, bambus a podobně), která jsou snadno dostupná, mají vysokou recyklovatelnost a lze je snadno znovu použít, což přináší nízký dopad na životní prostředí. Nábytek z přírodního dřeva je snadno dostupný a má prakticky neomezenou životnost – navíc je odpad obvykle 100% biologicky rozložitelný. 
  • V případě čalouněného nábytku by měly být použity přírodní textilie. 
Ekodesign je nadčasový, šetří přírodu, vaši peněženku a má pozitivní vliv na zdraví
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ekodesign je nadčasový, šetří přírodu, vaši peněženku a má pozitivní vliv na zdraví
  • Pokud si do svého interiéru vyberete korkový nábytek, zvolíte nejen kvalitu, ale i odolnost. Takový nábytek je navíc i antialergenní, protože korek neabsorbuje prach a zabraňuje výskytu roztočů – zlepšuje tedy kvalitu vzduchu ve vnitřních prostorách. 
  • Při výběru nábytku dbejte na to, aby byl bez škodlivých chemikálií. Rozhodně by neměl obsahovat těkavé sloučeniny VOC. Je to prospěšné nejen životnímu prostředí, ale minimalizuje to také alergie, migrény a astmatické záchvaty. 
  • Nábytek souznící s ekodesignem by měl mít především dlouhou životnost. Měl by tedy být vhodný k renovacím, upcyklacím nebo restaurování. Nábytek může být sám o sobě z druhé ruky. Opětovné použití stávajícího nábytku je nejen hospodárné, ale omezí to rovněž i tvorbu odpadu a má to pozitivní vliv na životní prostředí. Takový nábytek navíc dodává vnitřním prostorám charakter a osobitost. 

Zdroj informací: woodtailorsclub.com; decorilla.com; topmoments.cz

Publikováno: 13. 2. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová