reklama

Jedete na hory? Nenechávejte kontrolu snowboardu na poslední chvíli

Sníh, hory a lyže nebo snowboard patří neodmyslitelně k sobě. Abyste si ale užili naplno všech zimních radovánek, je potřeba mít zimní vybavení kvalitní a dobře připravené. Rozhodně to není o tom, že vytáhnete snowboard nebo lyže ze sklepa, odfouknete pavučiny a hurá na svah. Zimní výbava musí být zkontrolovaná, lyže i snowboard ošetřeny a připraveny na sníh. Kontrola snowboardu je důležitá, nepodceňujte ji – jinak si koledujete o pád, úraz a pokutu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kontrola snowboardu a jeho pravidelná údržba vám vylepší zimní sezónu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kontrola snowboardu před sezónou

Představovat snowboard asi nikomu nemusíme. Víte ale, jaká je s ním spojená údržba a kontrola? Je to stejné jako u lyží, nebo to chce něco speciálního? Vyrazit na hory nebo třeba jen na svah za domem se snowboardem, který ležel více jak půl roku v garáži (ve sklepě nebo na půdě), kde se na něj prášilo, pokládaly se přes něj nejrůznější věci, občas někde spadl – tak to už chce řádnou dávku odvahy. Proč?

Protože si takový hazardér zadělává na malér. A bude rád, když to odnese jen nepřipravený snowboard, a ne jeho nohy. Správně provedená údržba a kontrola snowboardu může výrazně ovlivnit nejenom váš zážitek, ale i výsledky na sjezdovce. Dobře připravený snowboard je bezpečnější, proto přípravu nepodceňujte. 

Poškrábaná skluznice snowboardu vám může na svahu pěkně zavařit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Poškrábaná skluznice snowboardu vám může na svahu pěkně zavařit

Ne každý má však vybavení a zkušenosti na to, aby si svůj snowboard připravil na sezónu sám. Od toho tu jsou centra pro zimní sporty, která nabízejí ucelený servis. Kontrola snowboardu pak s sebou nese i běžnou údržbu před sezónou:

  • montáž a seřízení vázání
  • zalévání skluznice
  • broušení skluznice
  • voskování a leštění
Ošetření skluznice, přebroušení a navoskování je základem servisu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ošetření skluznice, přebroušení a navoskování je základem servisu

Správně navoskovaná skluznice pomůže dosáhnout dostatečné rychlosti při přejíždění rovinek, díky odborně nabroušeným hranám bude snowboard dobře držet i na zledovatělém povrchu. Hrany snowboardu ostatně po zbytek roku trpí, protože ruku na srdce – kdo po skončení zimní sezóny pečlivě očistí spodní stranu a hrany snowboardu od zbytků sněhu, námrazy, soli a nečistot? Ti, kdo tuto zdánlivě nepodstatnou činnost podcení, se v zimě pak rozčilují nad zrezlými hranami svého snowboardu.

Rozhodně nedoporučujeme snažit se podomácku rez z hran snowboardu odstraňovat hrubou silou. Pokud máte alespoň základní znalosti o kontrole snowboardu a dalšího zimního vybavení, můžete rez obrousit smirkovým papírem. Vždy je ale lepší využít zkušenosti odborníků, kteří to vaše prkno dokonale připraví. Ruční nebo strojové či infračervené voskování skluznice zajistí dokonalou úpravu snowboardu před sezónou. Konzervační voskování prodlouží životnost vašeho snowboardu. 

A co vázání?

Vázání na snowboardu je plastové, a tudíž rádo podléhá prasknutí. Pokud jsou všechny pásky v normálním použitelném stavu bez známek silného opotřebení, nejsou popraskané nebo jinak poškozené, zkontrolujte všechny spoje, zda jsou pevně utaženy a zda dobře drží zoubkované posuvy a ráčny.

Kontrola vázání je také důležitá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kontrola vázání je také důležitá

Boty na snowboard jsou dvojího typu – s klasickými tkaničkami, nebo s posuvným kolečkem. Tkaničkové boty jsou méně vhodné pro děti, které si neumí samy boty správně a pevně uvázat. Kolečkový posun na botě je rychlejší a praktičtější. Výhodou ale naopak je, že přetržené tkaničky si každý člověk vymění doma sám, zatímco přetržená ocelová lanka v kolečkovém upínacím systému na botě vám vymění pouze ve specializovaných prodejnách.

Ochranné prvky

Chránič páteře neboli páteřák je jedním z nejdůležitějších chráničů při jízdě na snowboardu i na lyžích. Páteř je jednou z nejzranitelnějších částí lidského těla, případná zranění mohou vést k velmi vážným následkům, a proto není radno ochranné prvky podceňovat. Kontrola snowboardu tedy nutně musí pokračovat i kontrolou takových ochranných prvků, jako jsou chránič páteře a helma.

Chránič páteře ochrání záda a ramena při pádech a pohltí sílu nárazu. K dispozici je buď klasický vyztužený chránič s pevnou zádovou deskou, kdy tlumení pádu zajišťuje absorpční pěna, nebo v měkkém, lehčím provedení bez tvrdých plátů. Kromě chrániče páteře neuškodí mít ve výbavě termoprádlo s výztuhou kostrčové části a chrániči na bočních stranách stehen. 

Pořiďte si chrániče páteře a dalších ohrožených tělesných partií
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pořiďte si chrániče páteře a dalších ohrožených tělesných partií

Velmi důležitou součástí jsou snowboardové rukavice. Ty sestávají ze dvou částí – vnitřní prstové rukavice s plastovým chráničem zápěstí a vnější palčákové, která odpuzuje sníh. Snowboardová helma je dalším základním bezpečnostním prvkem. Ideální je skořepinová s dobrým upínáním. Zohledňuje se pochopitelně, zda jde o malého snowboardistu, nebo dospělého. Dětská helma se dá doplnit drobnými dekoracemi, které děti milují, a o to raději budou helmu nosit. Helmu doplňte o spolehlivé lyžařské brýle.

Kontrola snowboardu zahrnuje celou řadu úkonů, které se vyplatí, i když si za některé služby musíte zaplatit u specialistů na servis lyží a snowboardů. Bez potřebných zkušeností se nesnažte doma snowboard připravovat podle "zaručených" tipů od přátel nebo stránek na internetu. Ve finále nejspíš ublížíte snowboardu a potažmo také sobě.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; profisport.cz

Publikováno: 6. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová