reklama

Zima ještě nekončí. Ukliďte chodníky, předejdete úrazům

Legislativa ohledně úklidu chodníků se poněkud změnila, ale přesto nebude od věci, pokud si alespoň chodník před domem uklidíte sami. Není to zase taková námaha, zvlášť pokud máte dobré vybavení a uděláte něco nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Úklid chodníků by měl být jedním z úkonů, které v zimě nezanedbáváte.

i (Zdroj: Fiskars)
Úklid chodníku má sice zajistit obec či město, neuškodí ale, když se zapojíte i vy (Zdroj: Fiskars)

Úklid chodníků 

V roce 2009 vešla v platnost novela zákona o pozemních komunikacích zbavující majitele objektů povinnosti odklízet sníh z komunikace před domem. Přesto byste ale neměli nechávat vše jen na technických službách, protože chodníků je mnoho a lidí málo, takže jejich zaměstnanci nemohou být prostě všude.

A z toho následně plyne i spousta mrzutostí. Pokud si na zledovatělém chodníku pouze "zatančíte" odzemek a můžete nadále pokračovat nezraněni dál, můžete mluvit o výhře. Pokud ale ke svému varietnímu vystoupení přidáte ještě trojitý odpíchnutý "vozembouch", a následně vás RZS transportuje do nemocnice s komplikovanou zlomeninou některé z končetin, svoláváte na neviditelné pracovníky technických služeb i majitele domu hromy a blesky.

Uklouznutí na neošetřeném chodníku můžete předejít, když si alespoň před domem uklidíte sami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uklouznutí na neošetřeném chodníku můžete předejít, když si alespoň před domem uklidíte sami

Trocha paragrafů

Podle aktuální legislativy je chodník součástí stavby komunikace nebo samostatnou stavbou, která je součástí pozemku, na kterém stojí. V obci tak logicky patří obci, ve městě městu. Výjimkou jsou například přístupové chodníky k bytovým domům, které mohou být umístěny na pozemcích patřících vlastníkům domu. V takovém případě je jejich údržba povinností těchto vlastníků – společenství vlastníků jednotek, bytová družstva a podobně.

Povinností vlastníka domu je ale péče o schody před domem a bezprostřední prostor před vstupem do budovy. Kluzké schody pokryté námrazou jsou v zimě téměř stoprocentní jistotou, že je absolvujete směrem dolů v poloze sedmo, případně také ležmo. Kdo někdy sjel z kluzkých schodů po zadní části těla, nám dá za pravdu, že to je opravdu hodně nepříjemný pocit. Zejména na schodech je riziko uklouznutí vysoké.

Kluzké a namrzlé schody jdou jednoznačně za majitelem objektu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kluzké a namrzlé schody jdou jednoznačně za majitelem objektu

Avšak zákon obecně podmínky pro údržbu chodníků ani standardy úklidu nijak nedefinuje. Neexistuje tedy žádný časový harmonogram, kdy mají být konkrétní chodníky uklizené. Ono to ani z podstaty věci nelze. Pokud začne sněžit a mrznout v noci, nemůžete očekávat, že se vzápětí vyrojí parta chlapíků s hrably a zajistí dokonalý úklid chodníků ještě dříve, než se vykulíte z peřin.

Pád na chodníku není jediný problém, který vám zima ve městech přináší. Pozor také na zranění způsobená pádem sněhu nebo rampouchů ze střechy. I za ně, stejně jako za kluzké schody, je zodpovědný majitel nemovitosti.

Veřejné komunikace jsou v gesci správy města. Techničtí pracovníci ale nemohou být současně všude
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Veřejné komunikace jsou v gesci správy města. Techničtí pracovníci ale nemohou být současně všude

Jak vyřešit úklid chodníků?

Nejrozumnější způsob je nečekat na silničáře a minimálně u svého domu, ve vjezdu na dvůr nebo zahradu uklidit sníh a námrazu sami. Pravda, nikdo vám tuto práci nezaplatí, ale uléhat s pocitem, že jste zabránili nějakému vážnému úrazu, má také něco do sebe.

Ze zákona totiž vyplývá, že v případě, kdy majitel chodníku prokáže, že přes veškerou snahu nebylo v jeho možnostech zajistit schůdnost a bezpečnost chodníku, tak jej nelze žalovat pro nesplnění povinností.

Usnadněte si odklízení sněhu na maximum díky profesionálnímu hrablu ze speciální řady Fiskars SnowXpert
i (Zdroj: Fiskars)
Usnadněte si odklízení sněhu na maximum díky profesionálnímu hrablu ze speciální řady Fiskars SnowXpert

Takovou situací je například velký nešvar a nerozum majitelů nemovitostí, kteří tarasí chodníky před svými domy kvůli padajícímu sněhu a rampouchům ze střech, což se v občansko-právním zákoníku klasifikuje jako hrubé porušení povinností majitele nemovitosti. Majitelé nemovitostí jsou výslovně povinni zajistit, aby ze střech nic nepadalo. Pád jakéhokoliv předmětu (sníh, led nebo nezajištěné předměty na střeše se nacházející) může způsobit nejen poškození komunikace, ale také vážně zranit kolemjdoucí. Takové zranění může být dokonce až fatální a neslučitelné se životem. 

Je tedy v zájmu všech majitelů objektů investovat pár stokorun za úklid chodníků a střechy než mnohasettisícové odškodnění za způsobený úraz, nebo dokonce vězení za ublížení na zdraví s následkem smrti.

Motorový shrnovač je praktická věcička, ne každý si ji ale může dovolit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Motorový shrnovač je praktická věcička, ne každý si ji ale může dovolit

Pro úklid chodníků bude potřeba se vybavit pořádným nářadím. Pokud se spolehnete na nářadí od Fiskarsu, neprohloupíte. Všechny nástroje na odklízení sněhu Fiskars jsou lehké, odolné a snadno se používají. Například nářadí na odklízení sněhu řady X-series™ se vyrábí ve Finsku a k jeho zhotovení jsou použity ty nejkvalitnější materiály zajišťující dlouhou životnost a odolnost. 

V první řadě je to hrablo na sníh s nastavitelnou a lehkou hliníkovou násadou pro optimální ergonomii. Vyztužená kovová čepel hrabla vydrží až 3× déle a snáze se zařízne do ztvrdlého, udusaného sněhu. Velká tvarovaná rukojeť je uzpůsobená pro práci v zimních rukavicích, takže se nemusíte bát omrzlin. Násada je protiskluzová. Lopata je vyztužená polymery a odolá teplotám až -30 °C, přičemž materiál s nízkým třením umožňuje snadnější sklouznutí sněhu.

Při větším náporu sněhu se bude hodit shrnovač na sníh SnowXpert™, který má větší plochu lopaty než hrablo. Rám i držadlo jsou vyrobeny z ocelových trubek a zaručují pohodlné držení. Shrnovač je vhodný pro úklid sněhu na větších plochách a otevřených prostranstvích. Stejně jako u ostatního nářadí je pracovní čepel opatřená hliníkovou lištou, která je navíc vyztužená ocelovým drátem – tím je zvýšena tuhost a odolnost lišty.

Teleskopická lopata na sníh X-series™ Fiskars má nastavitelnou násadu pro efektivní odklízení sněhu ze schodů, chodníků a dalších prostranství a těžko dostupných míst. Nastavitelná násada umožňuje nastavit délku lopaty pro optimální ergonomii, a tím usnadnit práci ve sněhu. 

Až budete mít sníh a led odstraněný a úklid chodníků dokončený, použijte ruční sypač Fiskars Solid, který je ideální pro přesné rozmetání písku, solí, hnojiv a dalších sypkých materiálů. Pokud začíná mrholit a náledí teprve vzniká, použijte posypovou sůl. Pokud už je náledí v jedné vrstvě, je vhodné použít písek či štěrk, které jsou také méně škodlivé pro životní prostředí.

Plastová čepel shrnovače FISKARS SnowXpert je lehká, má vysokou tuhost a pevnost
i (Zdroj: Fiskars)
Plastová čepel shrnovače FISKARS SnowXpert je lehká, má vysokou tuhost a pevnost

Jednoduchým otočením regulačního knoflíku můžete sypač ovládat dávkováním materiálu při ošetřování uklizeného chodníku nebo schodů. Lze si vybrat ze tří možností: rychlý, střední a pomalý tok materiálu.

Úklid chodníků by měl být v zimě záležitostí každého majitele domu, i když to není přímo jeho povinností – proč ale neudělat dobrý skutek? Kupte si pořádné náčiní a  vyrazte do boje se sněhem a ledem.

Zdroj informací: autorka článku; Fiskars; okolobytu.cz; ceskestavby.cz

Publikováno: 7. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová