reklama

Zářivě čisté baterie nemusí být nesplněným přáním

Víte, jak na čištění vodovodní baterie, aby vydržela dlouho čistá a beze skvrn? Toto nezbytné zařízení koupelen a kuchyní hned na první pohled ukáže, jak vnímáme čistotu daného místa, a zářivá baterie dokáže divy. Jak na její čištění, aby byla lesklá po dlouhou dobu?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čistění vodovodní baterie přispěje k její kráse i životnosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nezanedbejte čištění vodovodní baterie

Čištění vodovodní baterie je činnost, kterou byste mohli provádět v podstatě od rána do večera, protože jsou stále v provozu, a ačkoli jste vy sami díky ní čistí, na bateriích zůstávají skvrny, ať už v podobě mýdla, nečistot nebo vodního kamene. Přitom čistá vodovodní baterie dokáže rozzářit celou koupelnu i kuchyň. Zkuste ji čistit tak, aby zůstala bez poskvrnky dlouhou dobu.

Pravidelná údržba a čištění vodovodní baterie je základ

Pravidelné čištění vodovodní baterie je důležité pro udržení její čistoty a funkčnosti. Stejně jako u mnoha dalších činností, pravidelnost je základ, aby byla údržba jednodušší. Například vodní kámen odstraňujte jednou za týden až dva, aby ho bylo na baterii minimální množství, snáze se odstraňoval a nepoškozoval baterii do hloubky. Otírat baterii od kapek vody byste pak měli v podstatě po každém jejím použití.

Vyleštěná baterie koupelnu rozzáří
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyleštěná baterie koupelnu rozzáří

Na tvrdou vodu jděte také tvrdě

V případě, že máte ve vaší domácnosti tvrdou vodou s vysokým obsahem minerálů, je vhodné primárně zvážit instalaci filtračního systému. Tvrdá voda je totiž zapříčiňuje usazování vodního kamene ve větší míře, což negativně ovlivňuje povrch vodovodních baterií a způsobuje jejich poškození. V případě instalace filtračního systému se tak budete potýkat s mnohem menším množstvím vodního kamene.

Zejména v domácnostech s tvrdou vodou je vhodné vodovodní baterii po každém použití otřít do sucha měkkým hadříkem. K čištění jeho usazenin je pak ideální čisticí prostředek určený přímo na vodovodní baterie. Pokud ale raději sáhnete po něčem přírodním, svou službu udělá naředěná citronová šťáva případně zředěný roztok kyseliny citronové a houbička či hadřík.

Pokud baterie postrádá péči delší dobu a vodní kámen už na ní najdete ve větším rozsahu, namočte do roztoku obinadlo či hadřík a celou baterii do něj minimálně na hodinu zabalte, vodní kámen pak půjde lehce dolů. Zábal můžete klidně nechat přes noc a zopakovat ho, pokud se kámen hned napoprvé neodstranil.

Další možností, jak se zbavit vodního kamene, je klasické mýdlo. Stačí ho rozleštit na povrchu jemnou utěrkou, opláchnout čistou vodou a vysušit.

Vodní kámen je nepřítel číslo jedna
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vodní kámen je nepřítel číslo jedna

Čemu se při čištění vodovodní baterie vyhnout?

Povrch tohoto příslušenství, paradoxně zvláště nejčastější chromové varianty, vyžaduje při čištění vodovodní baterie i opatrnost při volbě čisticích prostředků. Především zmíněný chrom je náchylný na poškrábání. Aby povrch baterie zůstal lesklý a bez poškození, vyhněte se použití agresivních, převážně chemických čisticích prostředků nebo abrazivních houbiček, protože mohou způsobit trvalé poškození.

  • Jakékoli prostředky na čištění vodovodní baterie nanášejte nejprve na hadřík, kterým následně baterii omyjete.
  • Často doporučovaný ocet a pasta na zuby, soda, kyselina octová a mravenčí či bělidla s chlorem jsou také agresivní či abrazivní, neměli byste je tedy k tomuto účelu používat.
I takto může dopadnout špatně čištěná baterie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I takto může dopadnout špatně čištěná baterie

Nezapomeňte při čištění ani na perlátor

Důležitou součástí většiny baterií, která také vyžaduje vaši pozornost při čištění, je perlátor. Měli byste ho několikrát do roka z baterie vyndat a vyčistit. V jeho sítku se zachytávají nečistoty, a to hlavně v případě, že odebíráte vodu ze studny. U některých baterií ho stačí odšroubovat, u dalších budete potřebovat nástroj pro vyjmutí, který je součástí dodávky baterie. Jakmile budete perlátor vyjímat pomocí kleští, nezapomeňte si vždy pod kleště vložit hadr nebo podložky, abyste povrch nepoškodili. Podle stupně znečištění sítko pouze propláchněte, vyčistěte kartáčkem nebo namočte do roztoku octa, který vodní kámen rozpustí.

Zdroj informací: livero.cz; waterfall-products.cz

Publikováno: 5. 2. 2024, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová