Plyš v interiéru dodá vašemu domovu nejen hřejivou a útulnou atmosféru, ale i pohodlí. Ostatně nikdy více nebylo plyše v interiéru tak jako v roce 2024. Plyš je geniální materiál, který se hodí dokonce i do kanceláří, protože dokáže umně propojit pracovní prostory s uvolněným pohodlím domova. Tento skvělý materiál se hodí nejen na doplňky, ale i na čalouněný nábytek, přesvědčte se o tom sami.
Plyš v interiéru je materiálem roku 2024
Plyš v interiéru je hebký a měkký na omak – i proto se s velkou oblibou používá k výrobě dek, zimního povlečení nebo polštářů. Není to však jeho jediné využití v interiéru. Ve skutečnosti je velmi univerzálním materiálem. Od roku 2021 se plyš neobjevuje pouze na textilních doplňcích, ale i na čalouněném nábytku. Plyšový nábytek a doplňky zahřejí interiér, a přitom nevyžadují nějakou extra zvláštní péči. Pozitivní na něm také je, že vypadá skutečně luxusně. K dostání je navíc v mnoha barvách a vzorech. Není to skvělé? Víte ale, jak takový nábytek zakomponovat do svého interiéru? Jak vůbec kombinovat plyš? Poradíme vám.
Tajemství plyše
Plyš je měkká a chlupatá látka, kterou kromě doplňků v interiéru vidíme nejčastěji na plyšových hračkách. Oproti sametu má plyš mnohem delší vlas (Samet má dlouhý vlas do 2 mm, zatímco plyš více než 4 mm). Pozor, když je ale vlas dlouhý již několik centimetrů, už to není plyš, ale umělá kožešina. Plyš se vyrábí tkaním nebo vplétáním. Původně šlo o luxusní materiál, protože se vyráběl z hedvábí nebo mohéru. Dnes je mnohem levnější, protože jde obvykle o syntetický nebo bavlněný plyš.
Jak na plyš v interiéru?
V prvé řadě si při nákupu pohlídejte, abyste si pořídili skutečně kvalitní plyšové produkty. Kvalita plyše totiž nejenže ovlivňuje samotný vzhled, ale i jeho životnost. Mimo to mějte také na paměti, že jde o silně hořlavý materiál, který se nehodí do každého prostoru (třeba ke krbu). V neposlední řadě – plyš je sice krásný materiál, ale nic se nemá přehánět. Když je ho v interiéru moc, nevypadá již luxusně, ale kýčovitě. I u něj tedy platí, že více je méně. Důležité je také kombinovat ho s těmi správnými barvami a textiliemi, abyste udrželi prostor v rovnováze.
- Třeba v obývacím pokoji vypadá plyš skvěle, pokud je zařízen v skandinávském stylu. Hodí se zde nejen v podobě dek a polštářů, ale i na křesla a pohovky.
- V dětském pokoji jistě oceníte, když vás od země bude hřát příjemný plyšový koberec. Útulnost pokoje však ještě více umocníte s plyšovým křeslem a nějakou měkkou plyšovou dekou. Chybět by samozřejmě neměly ani plyšové hračky nebo plyšový dětský stan.
- V ložnici je vhodné plyš použít na postele. Zvláště v zimě se zahřejete pod plyšovým povlečením. Hřejivý efekt pokoje pak umocníte, když před postel umístíte plyšový koberec a peřiny přikryjete plyšovým přehozem na postel.
Jak pečovat o plyš?
Pečovat o plyšové výrobky není náročné. Bavlněný nebo polyesterový plyš můžete prát v pračce na nízkou teplotu s šetrným pracím prostředkem. Plyš, který není možné sundat, vyčistěte mýdlovou vodou a měkkou houbičkou. V každém případě se vždy držte doporučení od výrobce.
Zdroj informací: hallmasrkhomegroup.com; gancedo.com; plushhomestore.com
Publikováno: 31. 1. 2024, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová