reklama

Posaďte růže do krabice

Květinovou dekoraci na stůl nebo na komodu můžete vyrobit z jakýchkoliv živých nebo umělých květin. Živé květiny můžete pravidelně obměňovat a vybírat si například čerstvé sezónní druhy nebo své oblíbené stálice. Díky našemu návodu se naučíte vyrobit si aranžmá během krátké chvilky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květinová dekorace na stůl nebo komodu oživí interiér (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podle čeho vyrobit květinovou dekoraci na stůl?

Květinovou dekoraci na stůl nebo komodu či okenní parapet můžeme vyrobit z různých květin. Záleží, jaké květiny máme rádi, jaké je zrovna roční období, k jaké příležitosti chceme dekoraci použít či jak barevný interiér máme. Možností, jak uzpůsobit výrobu, je mnoho. Pokud si odpovíme na všechny výše uvedené dotazy, nic nebrání tomu, pustit se do výroby.

Materiál na výrobu:

  • papírová krabice
  • aranžovací hmota
  • celofán
  • živé květiny
  • stuhy
  • dřevěné dekorační prvky
  • nůžky
Materiál na výrobu květinové dekorace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Materiál na výrobu květinové dekorace

Pusťme se do výroby květinové dekorace:

Ještě než zapíchneme první růži do naší květinové dekorace na stůl, musíme si připravit podklad. Papírovou krabici s nízkým okrajem může snadno nahradit obyčejné víko z krabice od bot. Ale hezčí bude krabice z lepenky, která má zajímavou strukturu a přírodní barvu. 

V květinářství nebo v hobby obchodu koupíme aranžovací hmotu. Musí být zelené barvy, která je určená pro mokré aranžování. Pokud máte po ruce pouze hmotu šedé barvy, budete muset použít k zapíchání umělé květiny nebo sušené. Zelená hmota má díky své struktuře tu vlastnost, že absorbuje a udrží vodu. Prodává se většinou v blocích v určité velikosti. Pokud máme menší krabici, hmotu ořízneme, pokud je větší, dno vyplníme několika bloky. Takto připravenou hmotu musíme dále dát namočit. 

Ponoříme ji na několik minut do misky s vodou. Můžeme pozorovat, jak hmota saje vodu. Svůj povrch mění s našedle zelené na tmavě zelenou barvu. Ve chvíli, kdy je celý povrch hmoty tmavý, můžeme se pustit do aranžování. 

Přebytečnou fólii odstřihneme
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přebytečnou fólii odstřihneme

Aby se krabice pro naši květinovou dekoraci na stůl během pár dní nerozmočila a nezničila nám třeba oblíbený ubrus nebo povrch stolu, vysteleme ji celofánem. Používáme ho raději místo igelitového sáčku, protože celofán je silnější a lépe se s ním pracuje. Přečnívající okraje odstřihneme nůžkami.

Můžeme začít vpichovat květiny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Můžeme začít vpichovat květiny

Stonky růží je potřeba zkrátit. Použijte ostré nůžky nebo přímo zahradnické nůžky, pokud je máte. Stonek sestřihněte šikmo, aby květina měla co největší plochu, kudy přijímat vláhu. Ze začátku je lepší ponechat o kousek delší konec, během několika dní je dobré stonky znovu sestřihnout.

Postupně zaplníme krabičku květinami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postupně zaplníme krabičku květinami

Pro výrobu květinové dekorace na stůl použijeme koktejlové růže, které mají i několik ještě zavřených poupátek. Jejich zelená barva nám krásně doplní celé aranžmá. Střídáme různě rozvité květiny, dokud nepokryjeme celou plochu aranžovací hmoty.

Jakmile máme vyplněnou celou plochu krabice, můžeme ji ještě ozdobit například stužkou, dřevěnými výseky, jak se nám bude líbit. Pár srdíček, která se hodí k červeným růžím, můžeme rozložit i na stole okolo krabice. 

Dekoraci z květin umístíme na stůl, okenní parapet, komodu nebo římsu. Po nějaké době je vhodné překontrolovat, jestli je aranžovací hmota stále vlhká. Vodu doplníme konvičkou, stačí krapet zalít a hmota vodu absorbuje. Kontrolujeme také stav květin. Zvadlé kusy vyměníme za čerstvé. Takto můžeme postupně obměnit vzhled dekorace, přidáme například kontrastní barvy, popř. jiné druhy květin. 

Zdroj informací: autorka článku, Agnes Kantaruk

Publikováno: 21. 1. 2024, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková