Chov mazlíčků má u nás dlouholetou tradici. Některá zvířata nejsou problematická na chov, u některých musíte dodržet dostatečný prostor nebo jim poskytnout specifické krmení. Poradíme jak na chov temperamentní fretky, která vám může někdy přivodit „horké“ chvilky. S našimi radami to opravdu zvládnete.
Chov mazlíčků
Chov mazlíčků může být někdy velmi netradiční a specifický. Připravit se na chov záleží na konkrétním druhu, který si vyberete. Důležité je, abyste zvířeti jako majitelé poskytli tu správnou péči a zároveň k vašim podmínkám správný prostor. V prvé řadě je dobré si dopředu zjistit ke konkrétnímu zvířeti podmínky chovu, s tím souvisí i specializovaná veterinární péče, která nemusí být zrovna levná a zároveň dostupná v okolí vašeho bydliště.
Pod pojmem chov mazlíčků si každý představí chov tradičních zástupců, jako jsou kočky, psy, morčata, křečci nebo někteří zástupci z ptačí říše. Mazlíčci ovšem mohou být i z řad exotických nebo netradičních zvířat, která jsou více či méně domestikována. Některá jsou naopak brána jako exotická a zatím jsou domestikována a jsou velmi vzdálena od svých divokých předků.
Chov mazlíčků – fretek
Chov temperamentních a domestikovaných fretek může být pro jednoho majitele tvrdým oříškem. A to v případě, že se na chov dostatečně nepřipraví nejen co se týče vybavení, ale i možných nástrah, které mohu být pro fretku nebezpečné. Pokud chcete odchovat mláďata, musíte si vybrat vhodný protějšek po stránce zdravotní, povahové a genetické. Před zabřeznutím samičky jí podávejte vyšší množství vitaminů a kvalitnější krmivo. S přípravou na březost vám jistě rád pomůže veterinář nebo zkušený chovatel. Fretky se mohou rozmnožovat již od pěti měsíců věku, březost trvá 42 dnů a na jejím konci se můžete dočkat jednoho až šestnácti holátek, která jsou slepá a hluchá. Samice tato mláďata kojí 6–7 týdnů věku.
Co fretky potřebují
Tento chov mazlíčků vyžaduje dostatečnou přípravu. Určitě jim připravte útulný a kvalitní domeček. K dostání jsou kompletně vybavené klece či pokojové voliéry s různými prolézačkami a dalšími zábavnými prvky. Minimální rozměr pro jednu fretku je 1,5×1×0,7 m. V tomto příbytku nesmí chybět napáječka na vodu, miska na krmení, WC pro kočky nebo králíky s podestýlkou. Ideální je hrudkovitá varianta steliva pro kočky. Připravte si i lopatku a čisticí prostředky na úklid. Na dno podestýlku nepoužívejte – fretka bude mít jinak pocit, že je WC po celém povrchu.
Potrava
Chov mazlíčků se neobejde bez kvalitního krmení a nejinak je tomu i u fretek. Jsou to masožravé šelmy a můžete je krmit granulemi, speciálně vyrobenými pro fretky, nebo jako alternativu můžete využít kvalitní granule pro koťata. Tato varianta je pro chovatele nejjednodušší. Nezapomeňte samozřejmě na dostatek vody. Oblíbená je i kombinovaná varianta, kdy se fretky krmí částečně granulemi a vyváženou dávkou masa. V tomto je trochu složitější situace pro chovatele, který musí poskytnout vyvážený přísun všech živin. Další variantou je BARF, který spočívá v krmení syrovým masem – svalovinou s kostí či vnitřnostmi s přidáním ovoce a zeleniny. Tento způsob je nový a celkem pro chovatele náročný. Doporučuje se již zkušeným chovatelům.
Fretka
Tato malá šelma má válcovité tělo s krátkými nožkami. Dorůstá do váhy 0,6–1,8 kg a dožívá se 6–10 let. Aktivní je převážně přes den. Toto milé zvířátko bylo dříve využíváno k lovu potkanů, krys a myší, k vyhánění zajíců z nor a později k protahování lan dlouhým potrubím. Fretka je inteligentní, mrštná aktivní, a proto výše uvedené činnosti zvládá z lehkostí jí vlastní. Fretka pronikla i do kožešnického průmyslu nebo do uměleckých kruhů. Na slavném obrazu od Leonarda da Vinciho – Dáma s hranostajem je vyobrazena bílá fretka.
Co vás s fretkou čeká
Fretka je velmi inteligentní, a proto ji lze vycvičit za pomoci pamlsků jako psa či kočku. Je velmi aktivní a hravá. Fretku může chovat i ve venkovní voliéře na zahradě či balkoně, počítejte však s hustším kožíškem. Pokud si pořídíte speciální postroj, můžete ji venčit veku stejně jako psa. Fretka si ráda hraje s ostatními domácími mazlíčky, jako jsou pes nebo kočka. Fretky většinu dne prospí stejně jako pes. Pokud půjdete do práce, bude v klidu podřimovat a s vaším návratem bude potřebovat vybít nahromaděnou energii hrami nebo jinou zábavou, proto se doporučuje chov alespoň dvou fretek.
Chov fretky má i svá negativa
Fretka je potomek divoce žijícího tchoře tmavého a z tohoto důvodu má fretka svůj osobitý zápach. Dříve se fretkám pachové žlázy odstraňovaly, dnes je tento chirurgický zákrok zakázán, je chráněn zákonem proti týrání zvířat. Pokud budete fretčí toaletu pravidelně čistit, zápach bude jen slabý. Fretka využívá svého pachového nástroje v případě nebezpečí. Ke zklidnění a vyhnutí se říji, kdy fretky rády značkují, pomůže kastrace. Mezi osmým až desátým měsícem věku fretky nastává puberta, s tímto je dobré při chovu počítat dopředu. V tomto období jsou tato „roztomilá“ zvířátka téměř nesnesitelná. Tak jako u jiných zvířat, v období puberty nastavená pravidla neplatí. Projevuje se to kousáním a špatnými hygienickými návyky. Buďte trpěliví, toto období netrvá naštěstí dlouho, po něm se fretka zase uklidní.
V bytě musíte počítat, že fretka může vlézt prakticky kamkoliv. V tomto případě se fretka vyrovná hyperaktivním trojčatům. Fretka je velmi aktivní a potřebuje dostatek pohybu, proto je ideální mít v chovu fretky dvě. Stejně jako kočka má i fretka lovecké pudy, které na vás může zkoušet. Ráda vše ochutnává zuby, a proto, pokud ji necháte doma samotnou, může napáchat značné škody nebo si způsobit zdravotní komplikace. Pokud pěstujete rostliny, dejte raději všechny jedovaté z jejího dosahu. Při výchově buďte důslední a vymezte jí hranice, které musí dodržovat
Zdroj informací: hobbio.cz; zooo.cz; superzoo.cz
Publikováno: 31. 1. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská