reklama

Umělecký styl art nouveau

Pozvednout bydlení na vyšší úroveň můžete díky modernímu stylu, který byl populární v Evropě díky svému charakteru a využití rozmanitých materiálů. Pokud zvolíte ve svém domově secesní styl, vytvoříte si tak jedinečný styl a díky dekorativním prvkům můžete mít pocit, že jste se ocitli v minulém století. Tímto jedinečným stylem, který vás bude hýčkat, je art nouveau.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Secesní styl je velmi zajímavý na solitérních částech nábytku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Secesní styl

Je moderní umělecký směr poloviny 19. a počátku 20. století a jedná se tzv. nové umění. Významné popularity zaznamenal v letech 1888–1914. Ovlivňoval všechny prvky vizuální kultury od výtvarného umění, designu až po architekturu a grafiku. Je charakteristický elegantními křivkami a dlouhými liniemi, a proto byl považován za moderní umělecký styl.

Tento styl je průkopníkem avantgardních uměleckých směrů, které poté následovaly. Styl art nouveau neboli secesní styl vznikl z touhy sjednotit všechny prvky umění a zbavit se hranice mezi výtvarným a dekorativním uměním. Secese tak upustila od omezení tradičního umění a znamenala nový styl pro nové století. Byla to doba industrializace, kde se moderní identita definovala průmyslovým přístupem a rostoucí masovou výrobou. Secese tak reagovala na průmyslovou revoluci, oslovovala řemeslné umění a dovednosti umělce a zahrnovala stylizované formy automatizace a industrializace.

Secesní styl v barvách a vzorech

Secesní styl je charakterizován inspirací v přírodě. Odrážejí se v něm tvary a linie organických forem se secesním uměním, architekturou a designem. Jedná se především o hladké křivky doplněné půvabnými ohyby s tančícími liniemi.  Asymetrické vzory s prvky designu se plynule spojují a vytvářejí tak harmonickou estetiku. Tvary a čáry mají tendenci být výraznější než barva. Neutrální paleta slouží velmi vhodně jako podtržení kompozice a vzoru, proto není barva určujícím prvkem tohoto stylu a rovněž není nijak zvlášť odvážná nebo nápadná. Secesní styl používá tlumené barvy od oranžové, hořčicově žluté až po olivově zelenou a světle modrou. Velkou inspirací secese bylo Japonsko, pro které jsou typické rovné linie, hladké stěny, nízké stropy staveb a také barevnost japonského umění.

Secesní osvětní působí originálně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Secesní osvětní působí originálně

Secesní styl a jeho využití

Tento styl se objevuje na užitém umění, jakým jsou předměty každodenní potřeby, půvabné ohyby na částech nábytku či osvětlení. Tlumené barvy použité na keramice a textilních látkách vytvářejí společně s výraznými liniemi jedinečné vzory, které jsou tak charakteristické pro secesní styl. Květinové motivy, abstraktní ornamenty a ornamenty a tvary vycházející z geometrie společně s výraznou křivkou jsou hlavními prvky secese. Dalším ornamentem byl éterický typ ženy se subtilní postavou a dlouhými vlasy. Téma flóry a ženy byl tak oblíbený, že vznikl jakýsi hybrid, který byl posléze pojmenován „femmefleur“. Pokud ochutnáte kávu nebo čaj ze servisu, který má typické secesní prvky, zažijete tak jedinečnou atmosféru počátku minulého století.

V ložnici můžete využít secesní motivy na čele a zádi dvojlůžka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V ložnici můžete využít secesní motivy na čele a zádi dvojlůžka

Plakáty    

Jedno z hlavních uměleckých odvětví, kam se secesní styl promítl, je výroba barevných plakátů prostřednictvím barevného tisku. Tyto plakáty většinou sloužily k reklamním účelům. Nejčastěji zobrazovaly ženu obklopenou květinovými ornamenty coby symbol krásy, půvabu a modernity. Mezi nejznámější tvůrce plakátů patřil mimo jiné Alfons Mucha.

Secesní styl ve světě

Vrcholem byla světová výstava v Paříži v roce 1900. Výstava se konala od dubna do listopadu a navštívilo ji přes 50 miliónů lidí z celého světa. Tímto stylem byla celá výstava velmi ovlivněna – nejen podle vystavovaných předmětů, ale také z hlediska architektury. Vstupní brána, několik pavilonů a staveb až po vznik pařížského metra byly velmi významně ovlivněn tímto stylem. Secesní styl se začal šířit nejen do architektury, tak i do designového textilu nebo návrhů šperků.

Secesní styl v Česku a na Slovensku

Tento nový umělecký styl se rozvinul i do tehdejšího Rakousko-Uherska, a to především do architektury. Velké množství secesních staveb je k vidění v hlavním městě nebo v Brně. Mezi nejvýznamnější představitele tohoto uměleckého stylu patří architekt Dušan Jurkovič a český malíř a designér Alfons Mucha.

Zdroj informací: linkedin.com; is.muni.cz; bydlet.cz

Publikováno: 29. 1. 2024, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská