Jsou dva hlavní důvody, proč si pořizujeme nový nábytek. Buď už stávající kusy dosloužily, nebo jsme se přestěhovali a do nového bydlení se nehodí stylem ani velikostí. Než ale vyrazíte do obchodu s nábytkem, ještě jednou se rozhlédněte po pokoji. Je určitě stávající rozmístění nábytku to jediné správné? Nebo prostor nabízí více variant rozmístění a možná i rozměru nábytku?
Vezměte si například nákup nové sedačky. V případě, že pouze měníme novou za starou, máme tendenci jednoduše jít do prodejny a koupit stejný typ i rozměr. Co když by se ale zvýšil komfort užívání pokoje, kdybyste tentokrát automaticky nesáhli po rohové sedačce jenom proto, že jeden člen rodiny si chce natáhnout nohy? Často totiž velká sedačka ubírá prostor jinému neméně důležitému nábytku, jako třeba jídelnímu stolu. To nemusí být problém vždy. Pokud obýváte byt ve dvou a neholdujete častým návštěvám kamarádů nebo rodiny, můžete spokojeně žít i s malým stolem. Pro čtyř a vícečlennou domácnost už ale bude dostatečný rozměr jídelního stolů důležitý. Slouží, nejenom pro konzumaci pokrmů, ale také pro hraní dekových her, tvoření, malování dětí (i dospělých) a samozřejmě i dělání domácích úkolů do školy.
Často také vybíráme látku na sedačku nebo křeslo podle toho, jak se nám líbí v showroomu, doufajíc, že to nějak dopadne. Ale interiérový design, byť má svá pravidla, je sázka do loterie, i když máte vše promyšlené předem. Pokud ale jdete rovnou na nákup, může se velmi rychle změnit v ruskou ruletu.
Nemá tedy cenu vypravit se do prodejny dříve, než uděláte přípravu u vás doma. Shrnula bych to asi takto. Než se pustíte do pečení dortu, také si nejprve seženete recept, abyste podle něj mohli suroviny na dort koupit. Jinak by to dopadlo, jako když pekli pejsek s kočičkou a všichni víme, jak to skončilo, že?
Jak to tedy udělat, aby nákup nové sedačky neskončil fiaskem?
Vyhraďte si na výběr dostatek času
Vážně nemá cenu nic uspěchat. Velké kusy nábytku jsou drahou záležitostí a obvykle je měníme jednou za 15 a více let a nechceme si každý den připomínat, že jsme mohli něco udělat lépe.
Analyzujte nejprve celý prostor a také své požadavky na něj
Jak v místnosti fungujete a jaké činnosti zde provádíte? Kolik osob potřebujete usadit ke stolu a kolik na sedačku? Je možné použít menší sedačku a další místa vyřešit křeslem? Potřebujete rozkládací sedačku pro přespání hostů? Kterým směrem se bude rozkládat? Nebude v rozkladu zavazet těžký konferenční stolek? Máte malé děti nebo domácí mazlíčky? Má některý člen rodiny dva metry? Bude pro něj pohodlnější mít vyšší zádovou opěrku? Nebude vysoká sedačka působit v prostoru příliš mohutně? Lze to vyřešit přídavnou opěrkou pouze u některých sedáků? Budu mít po ruce odkládací plochu, ať už budu sedět na kterémkoliv místě na sedačce?
Zaměření prostor
Až zjistíte, jaké jsou vaše potřeby na využití prostoru, který máte k dispozici, pokoj si zaměřte a poznamenejte si i rozměry nábytku, který měnit nebudete. Možná zjistíte, že by se mnohem lépe hodil do jiného pokoje. Ověřte, jestli jsou všude zachované dostatečné průchody. Na hlavních trasách, v chodbách a mezi zónami (jídelní, kuchyňská a obývací). Z této přípravy vám vyjde, jak velkou sedačku bude vhodné do prostoru umístit.
Udělejte si seznam všech barev a materiálů, které jsou už v pokoji použité
Můžete si vytvořit tzv. nástěnku nebo prostor alespoň vyfoťte, abyste měli fotku stále u sebe. Rozhodnutí o barvě a materiálu na sedačku by mělo padnout až ve chvíli, kdy si dáte vedle sebe vzorek předvybrané látky a ostatní barvy a materiály, které již v pokoji máte. U látky preferujte složení, které se snadno čistí, zvlášť pokud máte malé děti. Prodejce vám určitě poradí, které typy to jsou. Mějte na paměti, že pokud vyberete látku s delšími vlákny, mohou tvořit mapy, podle toho jak na ni bude dopadat světlo. Můžete to znát třeba u sametu.
Zjistěte si všechny technické informace a řádně sedačku vyzkoušejte
Předtím, než podepíšete kupní smlouvu, si v showroomu ověřte všechny informace. Je kostra sedačky ze dřeva? Jaká je výplň sedáků? Jakou záruku na jednotlivé komponenty výrobce nabízí? Z jakých typů nožiček můžete vybírat? Jaká je dodací lhůta? Kolik zaplatíte za dopravu, vynášku do patra a sestavení na místě?
Tak jste koupili sedačku a už vám ji i přivezli? Mohlo by se zdát, že vaše práce už skončila, ale ještě než podepíšete předávací protokol, přečtěte si ještě pár bodů, na které není radno zapomenout.
- Buďte u dodání a vybalování osobně.
- Ujistěte se, že dodané nožičky i materiál sedačky jsou ty, které jste vybrali.
- Zkontrolujte, jestli není materiál někde poškozený. Pečlivě prohlédněte celou sedačku.
- Podívejte se na sešití a zpracování nejenom vrchních částí, ale i zespodu.
- V případě, že je vaše sedačka rozkládací, vyzkoušejte, že rozklad funguje lehce.
- Naučte se, jak se jednotlivé díly spojují a rozpojují pro případ, že byste někdy chtěli sedačku přestěhovat.
- Užijte si nové sedačky, než se vrátí celá rodina a zabere ji.
Zdroj informací: Iva Šmídová, www.ivasmidova.cz
Publikováno: 26. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce